Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je jednoduché říci, že za neštěstí mohou Němci, Arabové či cikáni... Václav Havel promlouvá k lidu na této brněnské akci, podívejte se. Aby měli lidé nesnesitelnost války stále před očima...

09.08.2016
Je jednoduché říci, že za neštěstí mohou Němci, Arabové či cikáni... Václav Havel promlouvá k lidu na této brněnské akci, podívejte se. Aby měli lidé nesnesitelnost války stále před očima...

Autor: David Daniel

Popisek: Pohled na jeden z výstavních panelů s Václavem Havlem.

REPORTÁŽ K nedožitým osmdesátinám Václava Havla byla v bývalém protiatomovém krytu v Brně pod Špilberkem otevřena výstava Václav Havel – Politika a svědomí, kterou připravil Ústav pro studium totalitních režimů ČR ve spolupráci s Českými centry a Knihovnou Václava Havla.

Kryt v režii historických nadšenců

Prostory krytu v současnosti slouží jako historická expozice - výstava o Václavu Havlovi nyní zaujímá jen jejich menší část. Kryt byl původně ve správě ministerstva obrany, pak přešel do majetku města Brna a to jej nedávno dalo k dispozici historickým nadšencům, kteří jej proměnili v originální expozici.

Havel chtěl lepší společnost, řekl exministr obrany

Na vernisáži výstavy připomněl jak prezidenta Václava Havla, tak i původní určení a vlastníka krytu exministr obrany a bývalý prezidentův kancléř Luboš Dobrovský. Právě on v devadesátých letech funkcí ministra přispěl k tomu, že se tajný kryt pod Špilberkem stal majetkem města Brna.

„Václav Havel celý svůj život zasvětil rozvoji společnosti ve snaze učinit tuto společnost lepší a demokratičtější a její příslušníky svobodnější, myslím, že se mu to povedlo, my si toho málo všímáme,“ řekl v Brně Luboš Dobrovský, který k prostoru krytu poznamenal, že bude připomínat jednak nesnesitelnost války, a zároveň takovými výstavami lidi povede, aby si nové situace byli dobře vědomi.

Havlovy texty dráždí i dnes

Podle kurátora výstavy Jana Hrona z Ústavu pro studium totalitních režimů Václava Havla často považujeme za neškodnou součást minulosti, výstava má proto upozornit na to, že Havlovy texty a myšlenky dráždí i dnes a mohou dokonce pro leckoho představovat politicky výbušný materiál.

Kromě fotografií a připomínek Havlova života, jeho politické dráhy nebo projevů autoři výstavy tak do expozice zařadili i současné a politicky aktuální fotografie a dali do souvislosti se staršími myšlenkami prvního polistopadového prezidenta.

Například pod fotografií nedávné protiislámské demonstrace se tak objevuje text z 28. srpna 1990 z konference v Oslu:

„Kolektivní nenávist zbavuje lidi samoty, opuštěnosti, pocitu slabosti, bezmoci a přehlížitelnosti, čímž samozřejmě pomáhá čelit jejich komplexu nedocenění a neúspěchu. ... Říct, že za všechno neštěstí světa, a především za zoufalství každé ukřivděné duše mohou Němci, Arabové, černoši, Vietnamci, Maďaři, Češi, cikáni či Židé, je tak jednoduché a srozumitelné!"

Výstava v protileteckém krytu 10-Z v Brně, který byl původně vybaven jako velitelství štábu při atomovém napadení, potrvá do 18. září 2016.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace