Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Bács a Sinha, vzpomínáte? Modrý pták už má zase průšvih, tentokráte mu nasypala miliony zkrachovalá podnikatelka, co nemá ani pětník... Co na to Fiala a jeho „nová, nekmotrovská“ ODS?

02.07.2016
Bács a Sinha, vzpomínáte? Modrý pták už má zase průšvih, tentokráte mu nasypala miliony zkrachovalá podnikatelka, co nemá ani pětník... Co na to Fiala a jeho „nová, nekmotrovská“ ODS?

Autor: Hans Štembera

Popisek: Předsedu Fialu to nezajímá...

ODS má prapodivné sponzory. Dva z nich darovali straně v letech 2012 a 2013 přes 12 milionů. To by bylo jistě v pořádku, ale jak zjistil Radiožurnál, ani jedna z firem, kterých se to týká, neměla v té době peníze… Krachující firmy prostě rozdávají dvanáct milionů.Za oběma navíc stojí stejná osoba.

Jde o brněnské firmy D-Pharm a Lékárna u Rubínu. Obě krachují a finanční problémy mají už delší dobu. V letech 2012 a 2013 přesto straně darovaly 12,75 milionu korun. Společnosti D-Pharm a Lékárna u Rubínu, které jsou úzce provázané, fungovaly více než deset let. Ze začátku s desítkami zaměstnanců a obratem v řádech desítek milionů. V roce, o který nám jde, tedy 2012, se jim ale přestalo dařit.  Radiožurnál v insolvenčním rejstříku zjistil, že pravděpodobná majitelka obou společností Danuše Vítková si už v polovině korun 2012 zřídila bankovní účet s povoleným kontokorentem 5 milionů korun, anebo to, že už v únoru 2013 společnost D-Pharm dlužila peníze svým dodavatelům a neplatila včas faktury.

Na účtech nebyla hotovost

Nedlouho předtím ale D-Pharm  poslala ODS tři miliony korun a následně - v dubnu 2013 - další 1,75 milionu. To už dlužila dodavatelům více než čtyři a půl milionu korun. Stejný případ je i Lékárna u Rubínu. „Ty společnosti jsou si velmi blízké. Účetnictví, které jsem převzal, je místy nepřehledné a je zřejmé, že třeba finanční prostředky obou společností se prolínaly,” prohlásil  insolvenční správce Lékárny u Rubínu Jiří Mlčoch. Vyskytly se i důvěryhodné informace, že v době, kdy měly dary odejít, neměly firmy na účtech hotovost – ta se na nich objevila těsně před odesláním daru – a šlo o stejnou částku, v jaké byl poskytnut dar ODS.

Trestní oznámení policie odložila

Už v roce 2014 dodavatelská firma Pharmos podala na firmy trestní oznámení. Výsledkem šetření sice byla obžaloba i odsouzení Danuše Vítkové, ale pro trestný čin zatajení věci, problém sponzorských darů policie odložila. Pharmos se proto obrátil i na protikorupční policii, která ale odmítla průběh případného šetření komentovat.

Další žaloby jsou na cestě

Chystají se další žaloby, připravují je insolvenční správci obou firem, údajně pro „porušování povinností při správě cizího majetku ve vztahu k peněžitým darům, které byly poskytnuty ODS” a z „poškození věřitelů pro načasování doby zahájení úpadkového řízení a fikci reorganizace”.  D-Pharm totiž podala návrh na insolvenci jen krátce poté, kdy uplynula lhůta, ve které insolvenční správce mohl dary pro ODS rozporovat a požadovat podle zákona jejich vrácení.

Nic nevím, nic si nepamatuju, vše je v pořádku, říká ODS

A co na to brněnská ODS, které dary na účtu přistály? Nikdo si, zdá se, nic nepamatuje. Současný poslanec a tehdejší místopředseda ODS a šéf brněnské stranické buňky Pavel Blažek si na dary nevzpomíná a tvrdí, že neví, kdo je vyjednal. „Ty firmy neznám. Musela to schvalovat centrála, protože my jsme přijímali vždycky dary buďto padesát, nebo sto tisíc, to se měnilo. A tohle šlo úplně mimo struktury brněnské ODS,“ řekl Blažek.

„Vzhledem k tomu, že dary byly řádně vykázány a prošly účetní závěrku, v této chvíli nevidím důvod, proč bychom se měli vracet do minulosti a vracet je,“ uvedl jeho kolega Zbyněk Stanjura, který má stranické finance na starosti. Předseda ODS Petr Fiala pro jistotu na toto téma odmítá s novináři mluvit. Před médii prchá i Danuše Vítková, která stojí za oběma firmami. Její firmy přitom byly v letech 2012 - 2013 druhým největším sponzorem ODS. Prvním byl hokejista Jaromír Jágr.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .        

 

Vložil: Dáša Vrchotová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace