Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Frajeřina, ale pražská kavárna už ho z drápů nepustí, míní analytička. Jste ČT, ne tiskový orgán americké vlády, křičel v Událostech Hašek. A skok na špek s doskokem do zdi... Jak hejtman ´vyje s vlky´

06.05.2016
Frajeřina, ale pražská kavárna už ho z drápů nepustí, míní analytička. Jste ČT, ne tiskový orgán americké vlády, křičel v Událostech Hašek. A skok na špek s doskokem do zdi... Jak hejtman ´vyje s vlky´

Foto: Facebook

Popisek: Hejtman Hašek se nechal s Nočními vlky vyfotit.

Hejtman Michal Hašek se vyfotil s Putinovými motorkáři – Nočními vlky, což vyvolalo obrovské haló. Na sociálních sítích sklidil uznání, ale i kritiku. A označení za „vítače“ či „Putinova hejtmana“. „Někdo má fotky s českými tuneláři z 90. let či nedávné doby, já mám foto s ruskými motorkáři,“ reagoval Michal Hašek veřejně na dotaz novinářky z Lidovky.cz na svém Facebooku. Aféru sledujeme s podivem a původně jsme si mysleli, že jde jen o „pěnu dní“. Ohlasy ale naznačují, že mnozí to vnímají jako zásadní věc. Tak tedy do toho. Některé reakce jsou drsné, jiné docela zábavné…

Na focení s Nočními vlky, kteří vyrazili na spanilou jízdu z Moskvy do Berlína a neminuli ani Českou republiku, nevidí hejtman Jihomoravského kraje nic špatného. A není z ČSSD sám, komu kontroverzní motorkářský gang nevadí. Také poslanec Jaroslav Foldyna se nedávno nechal slyšet, že se s motorkáři sejde.

Do Česka přitom nepřicestoval vůdce motorkářů Alexander Zaldostanov alias Chirurg, přítel ruského prezidenta Vladimira Putina. A to kvůli opatřením v souvislosti se sankcemi vůči osobám z Ruské federace, zapojeným do dění na Krymu a východní Ukrajině. Noční vlci totiž aktivně podporují proruské separatisty na Ukrajině. Do Berlína ale prý vyrazili uctít památku padlých z druhé světové.

Společně s ruskými motorkáři tak učinil v Brně i Hašek. „Dnes večer vzdali v Brně na ústředním hřbitově hold vojákům Rudé armády padlým při osvobození Brna a jižní Moravy ruští, čeští i slovenští motorkáři. Vše proběhlo klidně, důstojně a bez jakýchkoliv problémů. Bylo pro mne silným zážitkem být při tom a společně se poklonit památce padlých s ruským generálním konzulem p. Budajevem,“ popisoval v úterý před půlnocí Hašek na sociální síti své dojmy.

Mluvčí kraje Eliška Holešinská Windová k tomu uvedla, že se Hašek účastnil akce právě na pozvání ruského konzulátu. „Pan hejtman se účastnil této akce na pozvání ruského konzulátu, a to mimo jiné proto, že byl týden v Číně, takže se nemohl účastnit jiných akcí. Využil tak nabídky konzulátu,“ řekla Aktuálně.cz.

Každý politik strůjcem svého štěstí

Analytička a editorka Literárních novin Tereza Spencerová k tomu sdělila: „Doufám, že se nepletu, když řeknu, že pořád žijeme ještě v demokracii. A v demokracii je každý politik strůjcem svého štěstí. Osobně chápu, když se někdo nesnaží konjukturálně přepisovat dějiny a netvrdí, že druhá světová válka se u nás smrskla jen na Pattona v Plzni. A když k tomu položí květiny na hroby sovětských vojáků, kteří padli při osvobozování Československa od nacistů, tak jedině dobře.

To, že tak učiní společně s ruským konzulem a Nočními vlky, je svým způsobem ale hodně velká odvaha, nebo frajeřina. Záleží na úhlu pohledu. Vlna kritiky, která se na něj za to snesla, je ale symptomatická. Soudruh porušil stranickou linii! Je jen neuvědomělý, nebo naprosto blbý, nebo rovnou agent? 

Jistě, nebude za to nijak potrestán ústředním výborem, ale pražská kavárna už ho z drápů nepustí. Jedno kladení věnců sice žádnou politickou revoluci nedělá, ale zajímavé bude, jak ho ohodnotí voliči. To by v demokracii mělo být rozhodující, ne? 

Lžete, pane redaktore! Jste Česká televize, ne tiskový orgán americké vlády 

Ostraá hádka se strhla přímo ve vysílání ČT: Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek si stoupl po bok Nočních vlků. Ruských motorkářů, kteří šíří myšlenku ruského nacionalismu a přihlásili se k okupaci ukrajinského poloostrova Krym. Proč? Vysvětloval to ve středečních Událostech, komentářích České televize a nešetřil ostrými slovy. 

Hašek zdůraznil, že se chtěl účastnit alespoň jednoho pietního aktu k uctění památky vojáků, protože byl deset dní na návštěvě Číny. „Já si myslím, že Noční vlky mediálně vyrábějí česká média. Já jsem tam viděl asi dvacet ruských motorkářů. Byli tam ale i čeští a slovenští motorkáři, ale o těch vy mlčíte. Já jsem se poklonil oběti padlých vojáků ze druhé světové války... Vzdal jsem čest tomu, že v dubnu 1945 padli za svobodu Jihomoravského kraje a za svobodu Československa,“ zdůraznil hned v úvodu. Památce padlých se poklonil s ruským generálním konzulem v Brně a odmítá, aby se z toho dělalo nějaké divadlo. 

„Těch dvacet lidí má pasy, musí projít kontrolami a je to nesrovnatelné s tím, že do Německa přišlo přes milion lidí a o tisících z nich v podstatě nic nevíme. Já bych také rád připomněl ODS a TOP 09, že v těchto dnech vrcholí kauza pana Bakaly. Právě pan Bakala obdarovával tyto dvě strany. Mně to přijde trapné.“ Kdybych byl v Plzni, tak se možná klaním s americkými motorkáři a tam by asi žádný problém nebyl, že?“ udeřil znovu Hašek.

Moderátor Lukáš Dolanský Haškovi připomněl, že Noční vlci jsou na sankčním seznamu USA, protože se tento motorkářský klub přihlásil k anexi Krymu Ruskem. „Pane redaktore, vy lžete divákům České televize. Tady toto byli lidé, kteří byli vpuštěni do schengenského prostoru, a já věřím příslušným orgánům na hranicích EU, které je prověřily,“ okřikl Hašek Dolanského. Ten si to ovšem nedal líbit: „Já si vyprošuji, abyste mi říkal, že lžu,“ ohradil se. A zopakoval, že Noční vlci jsou na sankčním seznamu a ruští motorkáři, kteří zavítali do Brna, se k Nočním vlkům hlásí. „Ale vy jste Česká televize, vy nejste tiskový orgán americké vlády,“ rozkřikl se znovu hejtman.

Zdá se mu, že je lynčován českými médii, a to jen za to, že se poklonil památce vojáků padlých na českém území, po jeho boku stálo několik motorkářů, a to je vše. Jiní lidé se prý zase fotí s tuneláři devadesátých let minulého století. „Tohle mi přijde jako náznak mediálního lynče, a to úplně zbytečného lynče,“ uzavřel Hašek své vystoupení, během kterého moderátor i hejtman zvedali hlas. 

Šéf MF Dnes Plesl se s chutí vysmál ČT za to, co předvedla s Haškem 

V souvislosti s ostrou slovní přestřelkou mezi redaktorem České televize a jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem, ke které došlo v Událostech, komentářích, si šéfredaktor Mladé fronty Dnes Jaroslav Plesl neodpustil rýpnutí do veřejnoprávní televize. 

Na svém facebookovém profilu totiž napsal: „Skoro bych na toho Haška úplně zapomněl. Ale fantastickej PR výkon České televize mi ho zase připomněl. Nechápu, jak to dokázali, postavit mu propagandu na takový banalitě. Ale jsou fakt dobrý. Především tedy v disciplíně s názvem skok na špek s doskokem do zdi.“ 

Hnus fialový, naštvala se Hustáková 

V každé době je důležité uctít památku lidí, kteří bojovali za svobodu, píše na serveru Svobodné fórum žurnalistka Jana Poncarová k tomu, že jihomoravský hejtman Michal Hašek společně s motorkáři z ruského gangu Noční vlci položil květiny k památníku padlých rudoarmějců. Podle Poncarové by se ale měl Hašek zamyslet nejméně nad dvěma věcmi.

Za prvé, vůdce motorkářského gangu Noční vlci Alexander Zaldostanov o sobě tvrdí, že byl jedním z těch, kdo přemluvili Vladimira Putina, aby anektoval Krym. „Nepřekvapí proto, že to byli právě Noční vlci, kteří krádež území svobodného státu aktivně podporovali. To, že je ruský motorkářský gang napojen na nejvyšší patra ruské politiky, není třeba připomínat. Občas se s nimi rád sveze i sám ruský prezident,“ píše Poncarová a připomíná, že Zaldostanov je za svoji podporu anexe Krymu na sankčním seznamu EU i USA.

Za druhé, klub Noční vlci se profiluje extrémně nacionalisticky. „Silně akcentuje ruské vlastenectví, opírá se o radikální verzi pravoslaví a oslavuje Stalina. Vlajky s obdivovaným vůdcem, který má na svědomí desítky milionů mrtvých, se nezdráhá vytáhnout ani při svých spanilých jízdách Evropou,“ upozorňuje novinářka s tím, že ruským motorkářům se pravděpodobně stýská po silném Sovětském svazu. „Ukrajina tak může být jen začátek. Zaldostanov se nedávno nechal slyšet, že Bělorusko je Rusko, proti čemuž se ohradila běloruská opozice,“ poukazuje Poncarová. A na adresu jihomoravského hejtmana dodává: „Možná, že příště se Hašek nejen vyfotí, ale třeba taky sveze.“

Za to by měl vyletět na hodinu

Advokátka Miroslava Hustáková, která kandidovala do Rady České televize, okomentovala slovní přestřelku, ke které došlo mezi moderátorem ČT a Michalem Haškem během vysílání pořadu Události, komentáře. „Komentátor ČT – odporný hnus fialový. Jako celé zpravodajství. Zato by měl vyletět na hodinu. Toto si lidé u nás platí?“ ptala se. 

Spolustraník Jiří Dienstbier o Haškovi

Skutečnost, že se jihomoravský hejtman Michal Hašek setkal s Nočními vlky, ostře kritizoval i jeho stranický kolega, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Na svém facebookovém profilu napsal, že „fotit se s Nočními vlky, stoupenci nacionalistické a imperiální politiky putinovského ruského režimu, je od Michala Haška pěkná pitomost“.

Podle Dienstbiera by to bylo možné symbolicky vnímat jako souhlas s okupací a s anexí části cizího státu, tedy Krymu. Ale také s vysíláním vojáků na cizí území a vedením útočné války proti jinému suverénnímu státu na východě Ukrajiny. Nebo také s relativizací okupace Československa v srpnu 1968. „Nepochybně je to v rozporu se zahraniční politikou našeho státu,“ dodal Dienstbier.

Na tato Dienstbierova slova, rovněž na sociální síti, neméně ostře zareagoval publicista Štěpán Kotrba: „Proboha, co nutí sociální demokraty, aby tohohle idiota měli ve vládě?“ Analytik a někdejší poradce Václava Klause Tomáš Haas pak rovněž na Facebooku k tomu ironicky podotkl: „Ode dneška se každého cizince ptejte, než se s ním vyfotografujete, jestli není na něčím sankčním seznamu.“

ČT asi není naše, ale americká

„Já jsem myslel, že u nás nechceme lidi, kteří jsou na našem sankčním seznamu a nesmí k nám. To už neplatí. Platí, že Česká televize už asi není naše, ale americká,“ povzdechl si Haas s tím, že naši veřejnoprávní televizi nezajímá, že ten, s kým mluvíte, je u nás legálně a byl mu dovolen vstup. „Ptá se, jestli víte, že je na americkém seznamu a že mu není povolen vstup do USA,“ podotkl Haas.

A v ironickém tónu pokračoval: „Až se vás nějaký cizím jazykem mluvící turista zeptá na cestu ke Flekům, volejte americké velvyslanectví a optejte se jich, jestli ten člověk náhodou není na jejich seznamu. V případě, že je, pošlete ho na Žižkov. A samozřejmě volejte i Českou televizi. Pamatujte, nepřítel naslouchá a naší vesnicí cizí agent neprojde. Co neprojde, neprojede ani na americkém motocyklu,“ uvedl a zeptal se, zda to nemají v Severní Koreji lehčí. „Tam mají pro styk s těmi několika desítkami cizinců, kteří k nim za uherský rok přijedou, určené speciálně pověřené a ještě pečlivěji prověřené soudruhy a obyčejný člověk je chráněn od všeho nebezpečného styku s cizáky. A nemusí se bát, že ten, s kým zrovna mluví, je na americkém sankčním seznamu. U nás to vše musí zastat chudák redaktor České televize,“ dodal Tomáš Haas. 

Pane hejtmane, jste na blití 

Nejostřeji a zároveň nejvulgárněji Haška sepsul Jan Vrobel: „Pane hejtmane, jste na blití. Ono by bylo fajn moci to říct slušnými slovy, ale vy byste ani nepochopil, že jste něco provedl,“ napsal aktivista. Haškovo přivítání Nočních vlků jej skutečně rozlítilo. Statusů o skupině totiž v průběhu noci přibývalo. „Nenapadlo vás někdy se stydět, vy slizkej lháři a kamaráde teroristů a vrahů? Co si to vůbec dovolujete? Víte vůbec, s kým se to fotíte? Máte opravdu emoční inteligenci houpacího koně?“ pokračoval Vrobel. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová