Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kostel, v němž je druhá největší kostnice na světě s 50 tisíci lidských ostatků, je konečně opraven. Co se uložilo do schránky jako paměť pro další generace?

19.04.2016
Kostel, v němž je druhá největší kostnice na světě s 50 tisíci lidských ostatků, je konečně opraven. Co se uložilo do schránky jako paměť pro další generace?

Autor: Jihomoravský kraj

Popisek: Symbolickou tečkou za projektem opravy bylo uložení pamětní schránky s doklady vztahujícími se k rekonstrukci kostela jako odkaz příštím generacím

Slavnostní uložení pamětní schránky završilo v úterý 19. dubna projekt rekonstrukce a rehabilitace chrámu sv. Jakuba v Brně - Monumentum sacrum Brunense. Akce se zúčastnili představitelé kraje v čele s hejtmanem Michalem Haškem.

Symbolickou tečkou za celým projektem bylo uložení pamětní schránky s doklady vztahujícími se k rekonstrukci kostela jako odkaz příštím generacím.

 

„Jsme rádi, že jsme se mohli takovým způsobem podílet na obnovení místa, do kterého pravidelně chodí věřící. Při Noci kostelů či na vánoční bohoslužby také další obyvatelé Brna objevují krásy tohoto prostoru, a to nejen duchovního, ale i architektonického. Těší mne, že jsme mohli pomoci tomu, že zde zůstává zachována krása pro budoucí generace. Věřím, že za padesát let naši vnuci budou pyšní, že pocházejí z jižní Moravy, kolébky minimálně středoevropské křesťanské civilizace. Chci poděkovat všem, kteří byli u tohoto dobrého díla. Je to nikdy nekončící dílo, Jihomoravský kraj rád pomůže i do budoucna,“ řekl při podpisu dokumentu vloženého do pamětní schránky hejtman Michal Hašek.

Cílem projektu, na který přispěl dvěma miliony korun Jihomoravský kraj, byla obnova celého interiéru kostela, který byl v téměř havarijním stavu, restaurování movitých prvků a uchování chrámu jako místa mimořádného kulturního a duchovního významu.

V rámci oprav byly restaurovány kamenné a štukové části klenby, kružby oken, malované svorníky a erby klenby, opravena byla dlažba a elektroinstalace. Došlo k úpravě dřevěných i kamenných schodišť, vymalován byl interiér, staticky byl zajištěn jihozápadní roh kostela a poruchy zdiva sakristie, repase oken a dveří, lokální opravy střešního pláště atp.

Součástí projektu bylo kromě samotné obnovy a restaurování interiéru vybudování muzeální expozice ve věži a krovech, která spolu s nedávným zpřístupněním krypty vytvoří prohlídkový okruh po kostele. Celkové náklady projektu, převážně hrazeného z tzv. norských fondů, dosáhly 36,27 milionu korun.

Chrám sv. Jakuba v Brně je národní kulturní památkou a jednou z umělecko-historicky nejvýznamnějších pozdně gotických staveb na Moravě.

V podzemí kostela se nachází druhá největší kostnice v Evropě (po Paříži), ve které je asi 50 000 lidských koster. Ta byla objevena při archeologickém průzkumu v roce 2001.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na  

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace