Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kostel, v němž je druhá největší kostnice na světě s 50 tisíci lidských ostatků, je konečně opraven. Co se uložilo do schránky jako paměť pro další generace?

19.04.2016
Kostel, v němž je druhá největší kostnice na světě s 50 tisíci lidských ostatků, je konečně opraven. Co se uložilo do schránky jako paměť pro další generace?

Autor: Jihomoravský kraj

Popisek: Symbolickou tečkou za projektem opravy bylo uložení pamětní schránky s doklady vztahujícími se k rekonstrukci kostela jako odkaz příštím generacím

Slavnostní uložení pamětní schránky završilo v úterý 19. dubna projekt rekonstrukce a rehabilitace chrámu sv. Jakuba v Brně - Monumentum sacrum Brunense. Akce se zúčastnili představitelé kraje v čele s hejtmanem Michalem Haškem.

Symbolickou tečkou za celým projektem bylo uložení pamětní schránky s doklady vztahujícími se k rekonstrukci kostela jako odkaz příštím generacím.

 

„Jsme rádi, že jsme se mohli takovým způsobem podílet na obnovení místa, do kterého pravidelně chodí věřící. Při Noci kostelů či na vánoční bohoslužby také další obyvatelé Brna objevují krásy tohoto prostoru, a to nejen duchovního, ale i architektonického. Těší mne, že jsme mohli pomoci tomu, že zde zůstává zachována krása pro budoucí generace. Věřím, že za padesát let naši vnuci budou pyšní, že pocházejí z jižní Moravy, kolébky minimálně středoevropské křesťanské civilizace. Chci poděkovat všem, kteří byli u tohoto dobrého díla. Je to nikdy nekončící dílo, Jihomoravský kraj rád pomůže i do budoucna,“ řekl při podpisu dokumentu vloženého do pamětní schránky hejtman Michal Hašek.

Cílem projektu, na který přispěl dvěma miliony korun Jihomoravský kraj, byla obnova celého interiéru kostela, který byl v téměř havarijním stavu, restaurování movitých prvků a uchování chrámu jako místa mimořádného kulturního a duchovního významu.

V rámci oprav byly restaurovány kamenné a štukové části klenby, kružby oken, malované svorníky a erby klenby, opravena byla dlažba a elektroinstalace. Došlo k úpravě dřevěných i kamenných schodišť, vymalován byl interiér, staticky byl zajištěn jihozápadní roh kostela a poruchy zdiva sakristie, repase oken a dveří, lokální opravy střešního pláště atp.

Součástí projektu bylo kromě samotné obnovy a restaurování interiéru vybudování muzeální expozice ve věži a krovech, která spolu s nedávným zpřístupněním krypty vytvoří prohlídkový okruh po kostele. Celkové náklady projektu, převážně hrazeného z tzv. norských fondů, dosáhly 36,27 milionu korun.

Chrám sv. Jakuba v Brně je národní kulturní památkou a jednou z umělecko-historicky nejvýznamnějších pozdně gotických staveb na Moravě.

V podzemí kostela se nachází druhá největší kostnice v Evropě (po Paříži), ve které je asi 50 000 lidských koster. Ta byla objevena při archeologickém průzkumu v roce 2001.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na  

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace