Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Mají muslimská jména. Koho to proboha Generace 21 vybrala, jsou to vůbec křesťané, když i irácký duchovní pochybuje? Další Iráčané od nás prchají do Německa, i když se jim původně v Brně tak „moc líbilo“

20.04.2016
Mají muslimská jména. Koho to proboha Generace 21 vybrala, jsou to vůbec křesťané, když i irácký duchovní pochybuje? Další Iráčané od nás prchají do Německa, i když se jim původně v Brně tak „moc líbilo“

Autor: stránky NF Generace 21

Popisek: Uprchlíci z brněnské skupiny

Iráčané původně ubytovaní v Brně minulý týden přijeli do Prahy, vyzvedli si své pasy a dostali třídenní výjezdní příkaz. Skupina byla ale současně poučena, že nesmí nelegálně překročit hranici do jiné země EU. Mohou vycestovat pouze do Iráku, případně si v ČR na ambasádě jiného státu obstarat vstupní vízum do jiné země. V tuto chvíli opustila ČR už víc jak polovina křesťanských uprchlíků z Iráku, které sem Nadační fond přivezl.

Do Německa se dostala už předchozí 25členná skupina, která bydlela v Okrouhlíku u Jihlavy. Německo ale po ČR chce, aby je přijala zpět, což Česko učiní. Až je Německo vydá, budou umístěni v detenci. Dosud bydleli u Jihlavy na ubytovně, měli volný program, možnost pohybu a výuku češtiny. Teď tedy skončí v táboře. Tato skupina odjela na přelomu března a dubna do Německa. V ČR předtím žádala o azyl, tyto žádosti ale stáhla. Podle dublinských dohod by teda neměla mít právo žádat o azyl v jiné zemi EU.

Vzdáte se azylu? Druhou šanci nedostanete

„Všichni Iráčané byli řádně poučeni o tom, co to znamená vzdát se azylu, přesto to udělali. Česká republika nebude hřiště pro hraní azylové rulety,“ uvedl k případu ministr vnitra Milan Chovanec. Česká republika už „díky“ negativnímu vývoji situace přijímání iráckých křesťanů  zastavila. Otázka ale je, zda vůbec šlo o křesťany a zda tedy blamáž nebo neznalost situace ze strany NF Generace 21 nebyla ještě větší, než vůbec všichni tušíme.

Co na to opravdový irácký křesťan?

Parlamentní listy.cz přinesly rozhovor s Otcem Douglasem, křesťanským duchovním z iráckého Irbílu, který se o tamní uprchlíky stará. A ten tvrdí šokující věci: „O azylantech v Česku toho až tak moc nevím. Když jsem ale viděl poprvé seznam lidí, co odjeli do Česka, dost jsem se podivil. Měl to být seznam křesťanů, avšak našel jsem tam mnoho muslimských jmen,“ říká a pokračuje: „Slyšel jsem od jednoho chlapce, že se prý Češi moc nestarali o to, co uprchlíci potřebují. Prostě mu řekli, že musí být vděčný, protože mu otevřeli dveře a tečka. Ostatně celá Evropa je proti imigrantům, takže by to měli ocenit.“

Nulová schopnost integrace

Otec Douglas pokračuje: „Na Slovensku, to mě hodně zaujalo, jim prý někdo v obchodě řekl: ‚Víte, já jsem proti imigraci, ale samozřejmě jste vítáni!‘ To se prý stalo víckrát, což je zajímavý obrázek ze Slovenska. My jsme proti imigraci, ale vy jste vítáni. Naše mentalita je taková, že to bereme jako kompliment a moc se v tom nevrtáme. Také jsou pro nás problémem zavřené dveře budov, protože většinu času trávíme venku. I kdybyste lidi od nás ubytovali ve Versailles a zamknuli tam, bude to pro ně vězení.“ Problém je, že uprchlíci by měli mít snahu se přizpůsobit zemi, která je přijala, integrovat se. A toho zdá se nejsou schopni.

Kdyby řekli, pomůžeme, trucuje Generace 21

Šéf NF Generace 21 Jan Talafant se ke kauze moc vyjadřovat nechce. „Pro ně je to v Iráku vážně nebezpečné. Jde jim tam o život. Když už se dostanou sem, tak se snaží hledat způsoby, jak žít a jak se dostat dále do Evropy. Rozhodnutí, která dělají, jsou pod vlivem obrovského množství okolností a situací, které nepředvídali. Ani my (generační fond Generace 21) jsme je nemohli předvídat. Ani nevím, jak se teď rozhodnou. O tom, co se s nimi děje, se dozvídám jen z médií. Kdyby nás požádali o pomoc, tak jim ji poskytneme. Oni se ale pomoci od nás vzdali, tak se jim nebudeme vnucovat.“ Že by uražená ješitnost, nebo neschopnost postavit se čelem k problému, který jsem spoluzpůsobil?

Kdo jsou „křesťanští uprchlíci“?

Otázka tedy je, kdo opravdu jsou uprchlíci, které jsme s takovou slávou přijali a kteří od nás nyní tak neslavně utíkají do Německa. A také to, jak zamezit tomu, aby charity s podobnou lehkovážností dovážely další podobné „křesťany“ a „chudáky“. Zatím jediní,  koho české úřady řeší, jsou řidiči autobusů, které uprchlíky z ubytoven odvezly na hranice. Těm hrozí trest za převaděčství.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.            

Vložil: Lucie Kolouchová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace