Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Ostuda! Rozhodnutí o řediteli ICRC rozlobilo Američany, odešli z rady

20.05.2013
Ostuda! Rozhodnutí o řediteli ICRC rozlobilo Američany, odešli z rady

Autor: Veronika Vindišová

Popisek: ICRC leží v areálu svatoanneské fakultní nemocnice.

Velmi překvapivě skončily výsledky výběrového řízení na místo ředitele prestižního Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC. Konkurz nevyhrál uznávaný český kardiolog Tomáš Kára, ale slovinský neurolog Gorazd Stokin. Oněmět z rozhodnutí komise museli i odborníci v prestižní americké klinice Mayo, která s ICRC spolupracuje. Kára totiž brněnský projekt přes deset let připravoval s tamním profesorem Virendem K. Somersem.

Kára se odvolal na ministerstvo školství, které výběr manažerů zajišťoval. Tvrdil, že Stokin nemá dostatečné zkušenosti. „Také není pravda, že jsem nenabídl plán udržitelnosti centra do roku 2015,“ obhajoval se kardiolog. S novým ředitelem Stokinem se zatím nesetkal.

Ministr školství Petr Fiala jeho odvolání zamítl. „V této věci obdržel řadu několik podnětů a situací se intenzivně zabývá. Ministr Fiala hovořil o ICRC také s ministrem zdravotnictví, do jehož gesce spadá fakultní nemocnice. Probírali spolu personální situaci a hovořili také o možnostech zajištění úspěšné realizace projektu včetně těch částí, které jsou založeny na úzké spolupráci s Mayo Clinic. Považuje za důležité, aby byla situace co nejdříve stabilizována,“ uvedl mluvčí ministerstva školství Marek Zeman.

Kraus: Stokin je špičkový odborník

Podle ředitele brněnských fakultních nemocnic Romana Krause má příchod  Stokina dát vědecko-výzkumnému centru nový impuls. „Mělo by to také přivést do Brna další vědce na světové úrovni zabývající se diagnostikou a léčbou srdce a neurologických onemocnění. Pan doktor Stokin je špičkový odborník i manažer. Místo ředitele ICRC je prestižní pozice nejen v celoevropském měřítku a účast ve výběrovém řízení proto pro doktora byla přirozenou výzvou,“ uvedl.

Za Káru se postavila dozorčí rada ICRC a Američané i někteří další členové rady na místa rezignovali. Přesto se brněnskému kardiologovi podařilo dojednat, aby Mayo Clinic zůstala v projektu do roku 2015. International Clinical Research Centre (ICRC) je součástí brněnské fakultní nemocnice u svaté Anny. Jeho stavba stála 4,5 miliardy korun. Zdejší vědci se zabývají výzkumem v oblasti kardiovaskulárních a neurologických onemocnění. Od začátku spolupracuje s americkou klinikou Mayo, která byla důležitá pro získání téměř 2,5 miliardové dotace z evropské unie. V centru pracuje přes tři sta zaměstnanců.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace