Kola se kradou ve velkém! Strážníci přesto stopli registr
13.05.2013
Foto: David Mahovský
Popisek: Cykloturistika je velmi oblíbená.
Letní počasí vybízí k vyjížďkám na kole. S tím je však spojeno i zvýšené množství krádeží kol, které je podle ministerstva vnitra v Jihomoravském kraji alarmující. Přesto do registru kol brněnské městské policie nelze registrovat. Důvod? Strážníci čekají na spuštění centrálního registru. Toho se ale v nejbližší době nedočkají.
Ministerstvo vnitra ani dopravy totiž nemá na systém peníze. „Spuštění evidence kol jsme prověřili. Byla by to ale finančně velmi nákladná věc, na kterou my ani jiný orgán státní správy nemá peníze,“ informoval mluvčí ministerstva vnitra Břetislav Oliva. Jen za minulý rok evidují škodu v souvislosti s krádežemi kol škodu přesahující 119 milionů korun, a to jen za případy nahlášené policii. „Kromě Jihomoravského kraje je situace alarmující také v Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji,“ dodal Oliva.
Naděje na vypátrání: jedině včasné nahlášení krádeže
Do brněnské evidence kol nelze registrovat od už přibližně půl roku. Městská policie ho spustila v roce 1994 a nyní je v něm přihlášeno dvanáct tisíc kol. „Policie i města mají své registry, které ale nejsou propojené. Kola jsou tak vedená mezi dalšími statisíci hledanými věcmi, proto je šance na jejich dohledání mizivá,“ vysvětlil důvod pozastavení registru mluvčí Městské policie Brno Jakub Ghanem.
Milovníci jízdy kol však na registr nemají příliš pozitivní názor. Naopak tvrdí, že ani jeho přihlášení do evidence rozhodne, nezaručuje vypátrání ukradeného kola. Podle předsedy brněnského sdružení Brno na kole Martina Špačka je na tom pozitivní, že pojišťovny při sjednávání smluv začaly zohledňovat hodnotu kola. Ghanem vzkázal, že jediným účinným prostředkem, jak vypátrat zloděje, je včasné nahlášení krádeže.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.