Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Uplyne rok od chvíle, co v Uherském Brodě řádil střelec. Kraje a obce podepsaly memorandum se zástupci bezpečnostních složek. Podrobně popisuje různé dramatické situace

14.01.2016
Uplyne rok od chvíle, co v Uherském Brodě řádil střelec. Kraje a obce podepsaly memorandum se zástupci bezpečnostních složek. Podrobně popisuje různé dramatické situace

Foto: Jihomoravský kraj

Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (vpravo).

Útok „aktivního střelce" v Uherském Brodě v únoru 2015, bezpečnostní hrozby či živelní katastrofy z posledních let. Předseda Asociace krajů České republiky Michal Hašek a předseda Svazu měst a obcí České republiky František Lukl podepsali memorandum o spolupráci s ministrem vnitra Milanem Chovancem, policejním prezidentem Tomášem Tuhým a generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky Drahoslavem Rybou.

Lidé by měli mít včas informace, ať půjde o útok střelce či živelnou katastrofu

Dokument se týká spolupráce při vyrozumívání zástupců obcí a krajů o událostech ovlivňujících bezpečnostní situaci na území obce nebo kraje.

„Podpis je výsledkem debaty s Asociací krajů ČR a Svazem měst a obcí ČR. Memorandem nastavujeme jasná pravidla pro předávání informací mezi složkami integrovaného záchranného systému, kraji, městy a obcemi, které jsme vydefinovali v diskusi," řekl ministr vnitra Milan Chovanec. 

Psali jsme:

Zemřelo kvůli chybám policie při střelbě v Uherském Brodě víc lidí, než muselo? Mluvili jsme s policistou, který si odkroutil své: Povím vám, jak je to doopravdy

Ministr dále dodal: „Nyní se budou předávat i informace, které se řídí zákonem o policii, což by mělo vést k lepší informovanosti občanů v případech, jako jsou živelní katastrofy, ale i útok střelce, ke kterému došlo v Uherském Brodě. V situaci, jako nastala v Uherském Brodě, by se nově mělo komunikovat s jedním policistou a policie by měla aktivně shánět starostu, aby ho informovala."

Podpis je výsledkem debaty s Asociací krajů ČR a Svazem měst a obcí ČR.

Bezpečnost jako téma číslo jedna

„Jsem rád, že první letošní jednání Rady Asociace krajů ČR mělo téma bezpečnost. Vyvrcholením téměř ročních debat je dnešní memorandum, které by mělo vést ke zlepšení komunikace v krizových situacích. Děkuji za to, že už dnes komunikace mezi integrovaným záchranným systémem a kraji funguje a nyní ještě dochází ke zpřesnění," řekl předseda Rady Asociace krajů a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a dodal: „Je dobře, že budeme spolupracovat. Nejde přitom o to, aby se hejtmani a starostové pletli do práce policie a hasičů, ale aby měli dostatek informací, komunikace se koordinovala a nedocházelo k šumům."

„Ke krizové komunikaci došlo k řadě diskusí. V řadě situacích už funguje, řadu témat už řešíme společně. Děkuji za to ministru vnitra Milanu Chovancovi a předsedovi Asociace krajů Michalu Haškovi," řekl předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodal: „Považuji za zásadní, že Svaz měst a obcí má velmi úzkou vazbu na ministerstvo vnitra, je to nejbližší resort hned po ministerstvu pro místní rozvoj. Těší mě, že společně dokážeme záležitosti řešit věcně a vláda i ostatní orgány státní správy nás vnímají jako partnera."  

Bude se používat i SMS, email, zvukové zprávy nebo telefonáty z nahrávaných linek

Na základě memoranda má dojít k vyrozumívání zástupců obcí a krajů o událostech, které významně ovlivňují bezpečnostní situaci v dané obci nebo kraji cestou příslušného Krajského operačního a informačního střediska Integrovaného záchranného systému (KOPIS), a to  dostupnými prostředky, v případě naléhavosti formou textových zpráv (SMS), e-mailu, zvukových zpráv (ADMS) nebo telefonicky z nahrávaných linek předávaných určeným zástupcům obcí a krajů.

Na základě memoranda budou například hasiči předávat hejtmanům a krajům ještě více informací přes systém KOPIS, který se využívá při povodních.

„Jsem rád, že spolupráce je na takové úrovni, materiály jsme dotáhli ke zdárnému konci. Dnes ji máme na papíře," řekl generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba a dodal: „Na základě memoranda budeme předávat hejtmanům a krajům ještě více informací přes systém KOPIS, který se využívá při povodních. Bude se přes něj obousměrně komunikovat, aby i v jiných dramatických situacích lidé měli včas potřebné informace, aniž by to znamenalo významné náklady navíc."

Jednání nebyla jednoduchá, policie nemůže vše zveřejňovat

Policejní prezident Tomáš Tuhý uvedl, že jednání k memorandu nebyla vůbec jednoduchá. Řekl: „Přinesla řadu komplikací, protože policie pracuje s mnoha informacemi, které není možné zveřejňovat. Společně se ale podařilo definovat, co, kdy a jak rychle je možné hejtmanům a starostům poskytovat, aby například nedocházelo ke kolizi s ochranou osobních údajů. S koordinovanou komunikací pomůže i čtrnáct zmodernizovaných operačních středisek v jednotlivých krajích a fakt, že budou existovat konkrétní čísla, kam se v případě krizové situace budou posílat informace pro hejtmany a starosty."

Memorandum popisuje konkrétní situace, kdy budou složky integrovaného záchranného systému informovat hejtmany a starosty a v jakém čase. Bezodkladně například v případě mimořádné události s větším počtem raněných a obětí (10 a více) včetně dopravních nehod, událostech typu AMOK, tedy aktivní útočník/střelec, dojde-li k teroristickému útoku, letecké nehodě či dlouhodobému výpadku elektrické energie. Do 120 minut pak při rozsáhlých policejních opatřeních, při kterých dojde k narušení veřejného pořádku či nálezu munice.

Policejní prezident Tomáš Tuhý (vlevo) uvedl, že jednání k memorandu nebyla vůbec jednoduchá.

Michal Hašek, předseda Asociace krajů ČR k průběhu dnešního jednání rady s  ministrem vnitra Milanem Chovancem uvedl: „Rada dnes jednomyslně přijala následující usnesení: Rada AK ČR podporuje ministra vnitra a vládu ČR v dosavadním řešení migrační krize a doporučuje koordinovaný postup států V4. Chtěl bych osobně poděkovat jako jihomoravský hejtman za to, jakým způsobem řeší vláda a ministerstvo vnitra i Policie ČR záležitosti migrace. Měl jsem možnost se o tom osobně přesvědčit, že Česká republika dodržovala evropské i národní právo. Jsem rád, že na jižní Moravě a v České republice. Schengenská hranice jednoznačně platí."

Asociace krajů podporuje zvýšení počtu policistů a hasičů

A to není vše, jak hejtman pokračuje: „Rada Asociace krajů podporuje ministra vnitra v požadavcích na navýšení tabulkových počtů policistů a hasičů a dále v požadavcích na investice a financování profesionálních i dobrovolných složek IZS. Je jasné, že pokud chceme postupně zvyšovat standardy bezpečnosti, neobejde se to také bez výdajů státního rozpočtu. Hejtmani stojí za ministrem vnitra v jasně definovaných požadavcích na ministra financí. Třetí usnesení: Děkujeme vládě za zahájení financování dobrovolných hasičů. Do letošního roku neexistoval ucelený vládní program, který by financoval otázky výměny techniky nebo například opravu či výstavbu  hasičských zbrojnic u dobrovolných hasičů. Dobrovolné hasiče financovaly obce a kraje, některé záležitosti financovalo ministerstvo vnitra, ale takto masivní program nastavila teprve současná vláda, současné vedení resortu. Jsme připraveni s vládou spolupracovat a propojit peníze státu a peníze krajů, které by měly doputovat k dobrovolným hasičům a sloužily by k ochraně a bezpečnosti nás všech," uzavřel hodnocení jednání Michal Hašek.


Memorandum o spolupráci při vyrozumívání zástupců obcí a krajů o událostech ovlivňujících bezpečnostní situaci na území obce nebo kraje

mezi

Ministerstvem vnitra České republiky,
Policií České republiky,
Hasičským záchranným sborem České republiky,
Asociací krajů České republiky

a

Svazem měst a obcí České republiky

I.

Signatáři memoranda deklarují tímto memorandem vůli sdílet informace o událostech, které významně ovlivňují bezpečnostní situaci v dané lokalitě či regionu.

II.

Vyrozumívání zástupců obcí a krajů o událostech, které významně ovlivňují bezpečnostní situaci v dané obci nebo kraji bude probíhat cestou příslušného Krajského operačního a informačního střediska Integrovaného záchranného systému (dále jen „KOPIS“). 

III.

Vyrozumívání bude probíhat komunikačními prostředky dostupnými na příslušném KOPIS s ohledem na naléhavost formou textových zpráv (SMS), e-mailu, zvukových zpráv (ADMS) nebo telefonicky z nahrávaných linek předávaných určeným zástupcům obcí a krajů.

IV.

Rozesílány budou informace o typech událostí uvedených v příloze tohoto memoranda. Ve výjimečných případech, kdy to budou vyžadovat ohledy na ochranu vedeného trestního řízení, ohledy na ochranu osobnosti a soukromí nebo vážné bezpečnostní důvody, může Policie České republiky informaci neposkytnout nebo ji poskytnout až po jejím spolehlivém ověření.

V.

Informace o typech událostí, které jsou uvedeny v příloze, které nebudou řešeny pod velením Hasičského záchranného sboru, bude KOPIS předávat až poté, co obdrží od věcně příslušného orgánu informaci o dané události s uvedením textu informace, která má být rozeslán určeným zástupcům obcí a krajů.

VI.

S ohledem na ochranu osobních údajů budou předávány pouze informace nezbytné k naplnění účelu tohoto memoranda. Signatáři se zavazují k tomu, že při předávání a uchovávání osobních údajů budou postupovat dle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, případně dle dalších zákonů a interních předpisů, jimiž jsou vázáni.

VI.

1. Signatáři memoranda se zavazují přijmout za své principy spolupráce navržené v memorandu. Případné rozpory budou řešeny dohodou ve smyslu cílů tohoto memoranda.

2. Strany memoranda budou jeho fungování průběžně vyhodnocovat a v případě potřeby iniciovat jednání o jeho modifikaci.

3. Případné změny a doplňky memoranda musí být v písemné formě a odsouhlaseny všemi stranami memoranda.

4. Memorandum nabývá účinnosti dnem podpisu všemi signatáři. Vyhotoveno je ve ….. výtiscích, přičemž jeden výtisk obdrží každý signatář.

V Praze dne….

Milan Chovanec
ministr vnitra České republiky

brig. gen. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý
policejní prezident

brig. gen. Ing. Drahoslav Ryba
generální ředitel GŘ HZS ČR

JUDr. Michal Hašek
předseda Asociace krajů ČR

Mgr. František Lukl, MPA
předseda Svazu měst a obcí ČR


Události k vyrozumívání hejtmanů a primátora hl. m. Prahy

Událost

Doba pro předání informace

bez zbytečného odkladu po potvrzení KOPIS

do 120 minut

Mimořádné události s větším počtem raněných a obětí (10 a více)[1] včetně dopravních nehod

X

 

Mimořádné události s prvky teroristického útoku

X

 

Události typu AMOK

X

 

Rozsáhlá policejní opatření, při kterých dojde k významnému narušení veřejného pořádku

 

X

Nelegální nakládání s odpady, úniky nebezpečných látek, ohrožení životního prostředí většího rozsahu, na jejichž odstranění spolupracuje více složek IZS

 

X

Ztráty a nálezy většího množství jedů nebo jaderných materiálů

 

X

Nebezpečná porucha silničního nebo železničního provozu kdy dojde k omezení provozu na dálnicích, silnicích pro motorová vozidla, silnicích I. třídy a železničních tratí, po nichž jezdí mezinárodní vlaky, expresní vlaky a rychlíky na víc jak 2 hodiny

 

X

Události na mezinárodních letištích ovlivňující bezpečnostní situaci na území obce nebo kraje.                                                       

 

X

Živelní pohromy (povodně, vichřice, požáry velkého rozsahu…).     

 

X

Letecká nehoda, v případě nehody dopravních letadel, vojenských letadel a vrtulníků.   

X

 

Dlouhodobý výpadek elektrické energie.

X

 

Mimořádné události týkající se veterinárních, hygienických a epidemiologických opatření.

 

X

Další významné události po předchozím souhlasu služebního funkcionáře krajského ředitelství v dosažitelnosti

 

X

Události k vyrozumívání primátorů měst a starostů obcí

Událost

Doba pro předání informace

bez zbytečného odkladu po potvrzení KOPIS

do 120 minut

Mimořádné události s větším počtem raněných a obětí (10 a více)[1] včetně dopravních nehod

X

 

Mimořádné události s prvky teroristického útoku

X

 

Události typu AMOK

X

 

Rozsáhlá policejní opatření, při kterých dojde k významnému narušení veřejného pořádku

 

X

Mimořádné události (NVS, nález munice, požár atd.), při kterých dojde k evakuaci většího počtu osob (10 a více) na dobu delší než 2 hodiny

 

X

Živelní pohromy (povodně, vichřice, požáry velkého rozsahu…).     

 

X

Výskyt nebezpečné nákazy

 

X

Letecká nehoda, v případě nehody dopravních letadel, vojenských letadel a vrtulníků.   

X

 

Dlouhodobý výpadek elektrické energie.

X

 

Další mimořádné nebo bezpečnostně významné události po předchozím souhlasu příslušného služebního funkcionáře

 

X

 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

 

Vložil: Lucie Bartoš