Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Bývalou káznici a věznici na Cejlu chtějí památkáři prohlásit za kulturní památku. Krajští radní jsou pro. Co ale provádí Hollan, je neuvěřitelné...

13.01.2016
Bývalou káznici a věznici na Cejlu chtějí památkáři prohlásit za kulturní památku. Krajští radní jsou pro. Co ale provádí Hollan, je neuvěřitelné...

Autor: Jihomoravský kraj

Popisek: Hejtman Michal Hašek ve vězeňské kapli bývalé káznice v Brně na Cejlu, kam zavítal například loni v listopadu

Rada Jihomoravského kraje vyjádřila na návrh hejtmana Michala Haška všemi hlasy podporu podnětu Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů, kteří mají zájem na zahájení řízení o prohlášení objektu bývalé káznice a věznice v Brně na Cejlu s kaplí Nanebevzetí Panny Marie za kulturní památku.

Je to gesto, ale třeba pomůže

„Chceme tímto symbolickým gestem uctít památku všech vězněných a popravených obětí totalitních režimů a uchování paměti pro budoucí generace. Jasně se stavíme za památkáře v aktuálně rozběhnutém sporu, zda věznice má nebo nemá mít statut kulturní památky,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

Dodal, že osobně považuje za neuvěřitelné,  že náměstek brněnského primátora pro kulturu Matěj Hollan se chová tak „kulturně“ k prostředí věznice, že tam poslal stavební firmy okamžitě zahájit stavební práce bez předchozího historického památkového průzkumu.

Objekt zažil popravy, zaslouží si ochranu

„To je pro mne naprosto neuvěřitelné a ukazuje to, jaký má vztah pan Hollan k historické paměti našeho národa. Je to místo, kde byly vězněny stovky, možná tisíce odbojářů v dobách totalitních režimů a desítky tam byly popraveny. Myslíme si, že si tento objekt zaslouží památkovou ochranu. Máme v té věci jiný pohled a jiný názor, než má pan náměstek Hollan,“ zdůraznil hejtman Hašek.


Jak doplnil náměstek hejtmana Roman Celý, nejde o žádný tah, jak zabránit rekonstrukci tohoto objektu: „Pouze zde máme daleko větší jistotu, že bude tento objekt hlídán z pozice Národního památkového ústavu jako pietní místo, které si to jednoznačně zaslouží. Nemůže přijít, jak jsme si ověřovali, k nějakému omezení přílivu prostředků. Spíše naopak, podtrhne se význam tohoto pietního místa,“ řekl náměstek Celý.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace