Brňáci nesnášejí Pražáky a teď už víme proč. Ve sporu o penis, který metropole vedou, redaktor známého týdeníku necitlivě a bez argumentů nechal vyhrát Prahu
19.12.2015
Foto: Tom Klíčník
Popisek: Markrabě Jošt Lucemburský jedoucí na žirafě, majstrštyk Jaroslava Róny, ještě před černým nátěrem
FOTO Celý spor odstartovalo odhalení nové brněnské sochy: „Osmimetrová jezdecká socha markraběte Jošta Lucemburského přišla město skoro na sedm milionů korun. Kůň s jezdcem stojí před kostelem svatého Tomáše, kde je Jošt pohřbený. Socha je zajímavá i tím, že kůň s jezdcem nestojí na piedestalu. Zhruba čtyřmetrové nohy koně jsou ukotveny přímo do dlažby náměstí a lidé pod nimi mohou volně procházet,“ napsal Blesk před časem. To by, kromě mimořádné ošklivosti té sochy nebylo nic zvláštního. Je tu ale ještě jedna věc.
Pár lidem se socha prý líbí, jiní ji kritizují a koně přirovnávají spíš k žirafě. „Někdy mám pocit, že spousta lidí nezaznamenala, že byly dějiny moderního umění, které experimentovaly, a docházelo v nich k různému typu transformací stavů a idejí. Já přicházím po tomto období a snažím se mít jeho prvky i prvky klasiky, což by měli diváci spíše ocenit,“ uvedl autor soch Jaroslav Róna.
A díky sochaři Rónovi se Brňáci začali velmi zajímat o moderní umění: Koňská hlava sochy Jošta Lucemburského připomíná z určitého úhlu pohledu již proslavený brněnský orloj. Na Facebooku už Češi začali s jízlivostí sobě vlastní řešit, zda jde o brněnskou šifru mistra Leonarda, či ejakulaci na Nejvyšší správní soud, jehož budova je naproti. Ostatně, podívejte se sami, na žirafu s údem i orloj.

Jošt na žirafě zepředu

Proslulý Onderkův Orloj
Na blogu autora, který si říká Tom Klíčník, stojí též zajímavé informace: „Dva dny před slavnostním odhalením byla socha ještě bez tmavého nátěru (to je ta úvodní fotka, dílo autora – pozn. red.). Hodnota tohoto díla činí 6,8 milionu korun. Původně byla socha určena pro Jihlavu, kde měla reprezentovat „Jihlavského rytíře“, do Brna pak dorazila (podle vyjádření autora) se šestnácti proporčními změnami (a tedy je to vlastně úplně, ale naprosto úplně jiná socha). Socha by mohla stát v kraji La Mancha jako pocta jejich slavnému rodáku, ale v Brně? Asi nejznámější pohled na naši jezdeckou sochu je tento. Pokud by někdo nevěděl, proč hovořím v souvislosti s dílem mistra o majstrštyku, pak zde je důkaz. A jak řekla jedna kolemjdoucí žena: „Je to dokonalá podoba“.“

Tom Klíčník vyfotil Jošta umělecky, přesto je jasné, o co tu jde...

Penis má i koule, bohužel obestřené korupčním skandálem
Obřímu brněnskému penisu chybělo jediné. Obří koule. Alespoň jedné se místní konečně dočkali. Podle návrhu architekta Františka Šmédka vyrostla v moravské metropoli moderní budova hudebního klubu. Uvnitř betonové koule se skrývá nejmodernější koncertní sál v Brně pro 600 návštěvníků. Byl vybudován v Žabovřeskách jako jedna ze tří částí Sono Centra, jehož zbytek tvoří hotel a restaurace. Složitá konstrukce celou stavbu o několik měsíců zdržela.

V souvislosti s přípravou Sono Centra propukl před lety korupční skandál, který vedl k pravomocnému odsouzení někdejšího starosty Žabovřesk Aleše Kvapila a tajemníka radnice Brno-střed Radovana Novotného. Po investoru Jiřím Štoplovi podle rozsudku požadovali úplatek, který měl zajistit bezproblémový průběh stavby. Projekt si podle nedávného Štoplova vyjádření vyžádal stovky milionů korun.
Pragocentrický Reflex
Redaktor Reflexu Dan Hrubý se tématu také věnoval a napsal: „Nechceme přilévat olej do ohně tradičního sváru. Přesto je třeba připomenout, že také Praha má své sochy s údy. Pravda, zdaleka ne tak velkými, jako je ten brněnský, zato však o poznání významnějšími a realističtějšími. Obvykle bývá zmiňován pomník Joštova strýce - Karla IV. u Karlova mostu,“ učinil Hrubý bez důkazů rovnou závěr a přidal i obrázek.

„Zdaleka nejčistší údní kompozici nalezneme ovšem na soše, která vznikla v roce 1931, jejím autorem je Otakar Španiel a od roku 2000 stojí na Hradčanském náměstí. Nepatří nikomu jinému než prvnímu československému prezidentovi - Tomáši Garrigue Masarykovi. Stačí zvolit vhodný diagonální pohled. Brno má co dohánět!“
Pane Hrubý, váš patriotismus je sice chvályhodný, ale pragocentrismus, jenž čiší z absence pádných argumentů v tomto sporu, jen přilévá oleje do ohně! Brno má bezesporu více soch s falickým motivem než Praha. A jsou to moderní sochy, které vznikly v dobách Onderkovy (orloj a Sono Centrum) i současné (Jošt na žirafě) radnice. Může se snad pražská primátorka Krnáčová pochlubit něčím tak pozoruhodným?
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová