Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ve spleti paragrafů

Koronavirus ve spleti paragrafů

Společně s advokátní kanceláří Vodák, Jehne probíráme pandemii z hlediska práva

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kvůli Kalouskovi jste mohli prohrát i život. A hazardní lobby pomáhají i policisté a státní zástupci. Náměstek hnutí Žít Brno Hollan se rozparádil v České televizi

14.12.2015
Kvůli Kalouskovi jste mohli prohrát i život. A hazardní lobby pomáhají i policisté a státní zástupci. Náměstek hnutí Žít Brno Hollan se rozparádil v České televizi

Autor: Facebook

Popisek: Matěj Hollan

Brněnský radní pro kulturu, sociální oblast a zdravotnictví Matěj Hollan (Žít Brno) zavítal minulý týden do Interview ČT24. Popsal zde, jaká kouzla dokážou předvést hazardní lobbisté a co je třeba ještě udělat v boji s hazardem. V této věci byl velmi nekompromisní. Pochvaloval si, že se v Brně podařilo zakázat už tisíce heren a město bude ještě přísnější. Udeřil kvůli tomu na policii i na Miroslava Kalouska (TOP 09).

Poslanci letos ve Sněmovně řeší otázku, zda ještě více omezit kouření v restauracích i hazard. „Hazard má velmi mnoho peněz a dokonce i vlastního senátora, který má přístup ke všem politikům,“ poznamenal náměstek. Mimo to prý lobbisté chodí i za dalšími poslanci, případně za politiky na regionální úrovni.

Chodí prý i za samotným Hollanem. „Ale v Brně jim to moc nepomůže,“ konstatoval s poukazem na to, že město Brno má v této oblasti jasno. Na zrušení čeká už jen pár desítek povolení. Tisíce povolenek už byly zrušeny. Jihomoravská metropole si jde tvrdě za svým.

Osmadvacetiprocentní zdanění hazardu je ještě málo, udeřil Hollan

Bohužel některé legální herny nahradily nelegální provozovny. „A tady bych vznesl velkou výtku proti policii i státnímu zastupitelství. Dostatečně nekonají. ... Na straně českých úřadů můžeme mluvit o nezkušenosti či pomalosti, ale s nelegálními hernami lze bojovat,“ zdůrazňoval. Ví o tom své, neboť se byl podívat ve Vídni, kde s nelegálními hernami bojují účinně. Český stát to za poslední dva roky příliš nezvládá.  

Volal také po tom, aby zákon o hazardu stanovil také limity, kolik je možné jednorázově prohrát. Původně toto opatření v zákoně bylo, ale v jednu chvíli to z toho zákona záhadně vypadlo při projednávání na vládě. „To je možný výsledek tlaku lobbistů,“ popsal dál host.

Hráči by se podle jeho názoru měli povinně registrovat skrze své hráčské karty a Hollan trvá na monitorování hráčů. Jinak by následná opatření ztratila smysl. Hazard by si také zasloužil ještě vyšší zdanění – 28 procent se Hollanovi zdá málo. Více peněz by pak mělo jít na léčení závislých hráčů i na prevenci. Podle náměstka brněnského primátora není důvod k tomu, aby se z peněz z hazardu stavěly dálnice. Zdravá společnost to podle Hollana nepotřebuje. Ale pozor, jen město Brno získává z hazardu do rozpočtu desítky milionů korun.

Lidé kradou kvůli drogám a hazardu

Veškerá regulace ale bude mít smysl pouze v případě, že bude přísně regulován také hazard na síti. „Internet tu je, hazard se na něm provozovat bude a úkolem státu je, aby ty limity nastavil tak, že člověk nebude moct prohrát život,“ doplnil Hollan. V minulosti to prý bohužel možné bylo a podle hosta za to můžeme poděkovat i předsedovi TOP 09 a exministrovi financí Miroslavu Kalouskovi.

„Když člověk krade, tak je to z velké části způsobeno tím, že potřebuje peníze na drogovou dávku nebo na hazardní hru. Musíme proto potírat ty příčiny,“ pokračoval v kanonádě politik. Uživatelům drog musíme umožnit přístup k legálním substituentům. Lidé tak budou dál užívat, ale už kvůli tomu nebudou muset krást, udrží si práci, budou se moct vzdělávat a tak podobně.

Rozpočet v mínusu? Metropoli posune dopředu jen investování

Nakonec se Hollan vyjádřil i k rozpočtu města Brna. Na příští rok jihomoravská metropole připravila rozpočet s téměř miliardovým schodkem. Náměstek to zdůvodňoval tím, že město posune kupředu jen investování.

Aby investice nepadly na nesmyslné projekty, Hollan prý jezdil po Evropě a učil se, jak je dělat. Nic na tom nehodlá změnit ani v budoucnu. To je vzkaz pro opoziční politiky např. z TOP 09, kteří poukazovali na to, že Hollan za veřejné peníze cestuje až příliš. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace