Ministr Herman v Brně nad biblemi: Obyvatelé jsou pro mne zdravý a užitečný korektor, který mi pomáhá cizelovat postoje profesní, osobní i politické
08.12.2015
Foto: Nakladatelství Portál
Popisek: Daniel Herman je nejméně oblíbený ministr
V Brně ministr kultury Daniel Herman zahájil výstavu Biblí, v obcích Sivice, Pozořice a Šlapanice hovořil se zástupci mikroregionů i občany a prohlédl si pokračující rekonstrukci pozořického kostela. Ve Slavkově se pak zúčastnil připomenutí Bitvy u Slavkova; cestu zakončil v bučovickém zámku.
V Brně je k vidění tucet nejznámějších biblí
Začátkem prosince zahájil ministr kultury výstavu „Bible česká ve fondu Moravské zemské knihovny v Brně“, kde se nyní prezentuje dvanáct nejvýznamnějších českých biblí; všechna vydání z období let 1488 až 1795 (celkem 25 vydání) jsou zastoupena reprodukcemi.
Speciální fond sbírek Moravské zemské knihovny v Brně byl počátkem roku obohacen o Bibli kutnohorskou, druhou česky tištěnou Bibli z roku 1489, kterou knihovně předal ministr kultury Daniel Herman. Tehdy se také zrodila myšlenka na výstavu, která je dnes již otevřena veřejnosti. Expozice ilustruje význam a funkci knižního zpracování biblického textu v období 15. až 18. století.
Prohlídka výstavy Biblí
V evropské historii je Bible nejen obsahovým základem společnosti, zdrojem jejího hodnotového ukotvení a trvalou inspirací v dějinách myšlení i umění, ale současně i materiálním artefaktem. Bible vycházela v českém jazyce od 15. století. Nejprve byl v Plzni v 70. až 80. letech 15. století vydán Nový zákon, v roce 1487 jej následovalo vydání Žaltáře. O rok později byl vytištěn celý biblický text v tzv. Bibli Pražské. V roce 1489 byla Bible s množstvím ilustrací vydána v Kutné Hoře. V průběhu 16. století se české Bible tiskly převážně v Praze, v tiskárně Severýnské nebo u Melantricha, v roce 1579 začala vycházet šestidílná Bible v tiskárně Jednoty bratrské v Kralicích. Roku 1613 vydal Bibli Veleslavín a 18. století bylo pak zejména ve znamení redakcí kralického překladu, vydávaného v německém Halle a Bratislavě.
Šéf rezortu kultury debatoval i o uprchlících
Ministr kultury se dále na své dvoudenní pracovní cestě po Jižní Moravě setkal se zástupci mikroregionů v Sivicích, kde s nimi diskutoval o dotačních a dalších programech resortu kultury ve vztahu k obcím; byla probírána též aktuální témata (projednávání státního rozpočtu ve sněmovně, bezpečnost státu, uprchlická krize a další).
V Pozořicích se Daniel Herman přesvědčil, jak pokračuje rekonstrukce kulturní památky, kostela Nanebevzetí Panny Marie, který je opravován také díky dotaci MK ČR ve výši 1,8 milionu korun. Na besedě s občany ve Šlapanicích ministr představil roli ministerstva kultury v programech na pomoc měst a obcí; diskuse probíhala také o aktuální politické situaci v Evropě i ve světě.
V Pozořicích se Daniel Herman přesvědčil, jak pokračuje rekonstrukce kostela Nanebevzetí Panny Marie
Po ekumenické bohoslužbě za oběti bitvy v kapli zámku Slavkov, kterou sloužili duchovní tří církví – katolické, evangelické a pravoslavné, se Daniel Herman zúčastnil koncertu k 210. výročí bitvy u Slavkova v Historickém sálu zámku.
Beseda s občany ve Šlapanicích
Lidé jsou užitečný korektor
V pátek 4. prosince 2015 se ministr kultury setkal s představiteli města Bučovic; s ředitelem územní památkové správy i paní kastelánkou si prohlédl nejzajímavější prostory bučovického zámku.
Daniel Herman zhodnotil význam výjezdů do krajů, měst a obcí slovy: „Je pro mne nesmírně důležité hovořit s občany i zástupci měst i obcí a slyšet jejich názory na současnou vládní politiku, protože to je velmi zdravý a užitečný korektor, který mi coby představiteli koaliční vlády pomáhá cizelovat postoje profesní, osobní, politické i programové. Je důležité moci se osobně přesvědčit o realizaci finančních dotací resortu kultury, poznat kulturní život toho kterého regionu, seznámit se s těmi, díky nimž region žije. V neposlední řade je to pro mne i šance zjistit přímo na místě, co koho v daném kraji a obci trápí, a vymyslet, jak pomoci. V tom vidím smysl své práce, a to jak na poli vedení resortu kultury, tak i ve výkonu poslanecké funkce.“
S farníky v Bučovicích
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš