Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nesnesitelný suchar Donutil našel další super možnost, jak si neustále něco dokazovat. Jak se s tím vyrovnává jeho nejnovější oběť, vlastní syn?

26.11.2015
Nesnesitelný suchar Donutil našel další super možnost, jak si neustále něco dokazovat. Jak se s tím vyrovnává jeho nejnovější oběť, vlastní syn?

Foto: ČT

Popisek: Miroslav Donutil v dokumentárním seriálu České televize Neobyčejné životy

Nebýt seriálu České televize Doktor Martin, na obrazovce se v poslední době téměř neobjeví, takže bychom pomalu začali zapomínat, jak vypadá. Přesto si Miroslav Donutil dokázal najít další ‘píseček‘, na němž se může vyřádit na druhých. A tentokrát dokonce na vlastním synovi.

Většina ho sice řadí do škatulky komediálních herců, přesto jako by se v postavě protivného suchara z velkoměsta, kterého hraje v seriálu Doktor Martin, přímo našel. Navíc je Miroslav Donutil tak výrazný, že ho buď máte rádi, nebo se projektům, v nichž hraje, raději vyhnete. „Ta postava se mi tak zalíbila právě proto, že je to krásná protirole,“ vysvětlil v rozhovoru pro server Korzár.sk a obratem dodal, že prý se svým doktorem Elingerem, kterého hraje, nemá ve skutečnosti vůbec nic společného. Bravurně jím dokázal, že dokáže být i vynikajícím seriálovým hercem, i když se těmto projektům dlouho vyhýbal jako čert kříži. Před kamerou se Miroslav Donutil nyní objevuje opravdu jen výjimečně, účinkuje totiž především v divadle, a dokonce na jednom jevišti se svým vlastním synem. „S radostí sleduji, jak je Martin dobrý a jak si ho publikum oblíbilo,“ pochlubil se hrdý otec.

Chce se vyrovnat mladým

Během dlouholeté kariéry si zahrál pouze ve dvou televizních projektech na pokračování. „Nic tak velkého jsem nikdy netočil, nikdy jsem neměl tak obrovský prostor, navíc podpořený brilantním textem britských scenáristů. Je to velká výzva,“ připustil herec, který se prý konečně dokázal smířit i s tím, že už není žádný mladík a s přibývajícími lety člověku postupně ubývají síly. Přesto nyní maká víc než ve fabrice u pásu. „Seriál je velká fyzická výzva. Od sedmi ráno do večera točím, potom ještě mívám představení, na které se musím přesouvat. V noci se ještě učím texty na následující den. Stejně dříve než ve dvě v noci neusnu, už to mám tak nastavené,“ prozradil.

Jako protivný seriálový doktor Martin Elinger

Jako protivný seriálový doktor Martin Elinger

Obdivuhodné tempo prý zvládá díky mladším kolegům, kterým se chce vyrovnat. „Je stále více okamžiků, kdy si uvědomuji, že už to není jako zamlada. Před dvaceti lety jsem v Sluhovi dvou pánů jevištěm jen tak přeletěl, dnes jsem rád, když ho přehopsám. Pomáhá mi, že se pohybuji mezi mladými lidmi, snažím se jim fyzicky vyrovnat. Takové překonávání mě baví a nabíjí mě," vysvětlil. Když je třeba, ochotně a bez ostychu prý mladším pomůže, a zároveň dodává, že bez urážení přijme od nich i radu. „Vůbec nemám potřebu dokazovat, že jsem lepší než někdo jiný,“ snaží se přesvědčit tu část diváků, která ho považuje za pořádného náfuku.

Na synovi si prý ego nepěstuje

K tomu, aby si mohl dokazovat svou dokonalost, nyní dostal mimořádnou příležitost – mohl by se dosytosti ‘vyřádit‘ na vlastním synovi. Úspěšný konzervatorista totiž zaujal režiséry již v absolventském představení a od té doby účinkuje v divadle. „Hrajeme spolu v jednom představení. První v něm byl angažován Martin, já jsem přišel až potom." Jakmile ale Donutil starší překročí práh divadla, rodičovskou roli prý zásadně nechává za dveřmi. „Pro diváky je atraktivní, když tam hrají dva Donutilové. Jsem rád, že jsme se takhle setkali, a s radostí pozoruji, jak je Martin dobrý, jak si jde vlastní cestou a jak ho má publikum rádo,“ pochlubil se hrdý otec. „Dnes už mohu s čistým svědomím říct, že můj syn je talentovaný herec.“

Miroslav Donutil se setkal poprvé se synem Martinem na jednom jevišti v inscenaci souboru Divadla Husa na provázku Amadeus

Se synem Martinem se poprvé setkal na jednom jevišti v inscenaci souboru brněnského Divadla Husa na provázku
Amadeus (tj. milovaný Bohem) - Hommage a Miloš Forman

Donutilův starší syn se vrhl úplně jiným směrem a pracuje v IT oblasti, takže tím víc je populární herec nadšený, že se přece jen dočkal ‘následníka‘. Možná se s Martinem jednou společně objeví i na televizní obrazovce, v komediálním formátu to ale nejspíš nebude. „Přicházejí různé nabídky, ale už to stačilo. Vyprávěl jsem ve svých relacích stovky historek a nemyslím, že má význam neustále pokračovat v něčem, co bylo kdysi úspěšné,“ vysvětlil a dodal: „Ambice ale musím mít stále. Stále musím hledat nové cesty, na kterých mohu překvapit. Jinak bych ztratil třeba i diváka.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská