Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zatímco poctivcům sociálka jenom ‘ukápne‘, šikovným Romům z ní tečou peníze ve velkém. Jaké finty používají, a je vůbec možné vyrazit z neplatiče alimenty? Životní K.O.

23.11.2015
Zatímco poctivcům sociálka jenom ‘ukápne‘, šikovným Romům z ní tečou peníze ve velkém. Jaké finty používají, a je vůbec možné vyrazit z neplatiče alimenty? Životní K.O.

Foto: Pixabay.com

Popisek: Matka samoživitelka, ilustrační foto

Z velké lásky jí zbyl jenom syn a oči pro pláč. Až na sociálce ale zjistila, jak to vlastně u nás chodí. „Nakonec mě ‘stát‘ přemluvil, a tak píši, co se mi v této době nelíbí,“ svěřila se Lucie KrajskýmListům.cz.

Je mi sedmadvacet let a mám odpracováno dvacet čtyři měsíců. Odjela jsem z rodného města, kde bylo těžké najít práci, na druhou stranu republiky do druhého velkoměsta. Tady mě sice zaměstnali, ale jelikož jsem neměla trvalý pobyt, tak žádná pracovní smlouva. V té době mi to nevadilo. Bylo mi čtyřiadvacet, bydlela jsem v podnájmu a práce barmanky mě bavila. Po nějaké době jsem otevřela srdce prvnímu slušně vypadajícímu Brňákovi, a jak to tak bývá, do roka a půl od seznámení jsem otěhotněla. Následně zjistila, jaké to je, když vám ten druhý ve vztahu lže...

Na sociálce čekala studená sprcha

Před porodem jsem odjela sama zpět do svého bydliště a šla podat žádost o mateřskou a porodné. Teprve ve chvíli, kdy jsme plnili tabulky, mi došlo, že jsem vlastně podle nich nikdy zaměstnaná nebyla, a tudíž nemám nárok na mateřskou. Dejme tomu. Ale že mi povinně dali čtyřletý řidičák a nedají mi vůbec šanci si jej stáhnout, to už mi začalo kapánek vadit. A zjištění, že ani jako samoživitelka nemám nárok na příspěvek navíc, mě už vysloveně ‘nakoplo‘.

Byla jsem sama, otec dítěte se na nás vykašlal a jen sliboval neurčité věci. Nyní je synovi dvacet osm měsíců, můj rodičovský příspěvek činí 3 800 korun + příspěvek na dítě 500 korun. Poačátkem března jsme se synem začali bydlet u skvělého chlapa, který sice není biologický otec, ale syn ho jako otce bere. Jako dělník, pracující na ještěrce, přítel vydělává měsíčně průměrně 23 000 korun. A v tu chvíli nemáme žádný nárok na příspěvek na bydlení ani doplatek, který se vyplácí ob měsíc.

Jak se dá vydělat na sociálních dávkách

Nedávno, když jsem si šla opět ‘z nudy pokecat‘ na sociálku, jsem vyslechla debatu dvou romských žen. Obě se kasaly, že mají jedno, maximálně dvě děti, a kolik že dostávají dávky. Z jejich debaty jsem se dozvěděla, že nepracující Romka se dvěma dětmi se domluví s majitelem na extrémní výšce nájmu a poplatků za elektřinu a vodu. Sociálka jim tu částku doplatí, něco šoupnou majiteli, a zbytek jim jde do kapsy. To vám slušný ‘majitel‘ neudělá.

A další věc. Když už si vyběháte soud ohledně svěření dítěte do péče a výše alimentů, otec dítěte je stejně standardně neplatí. A tak vás čeká další běhání na policii s podáním trestního oznámení, na kriminálku kvůli výslechům, soud… Kdo ale zaplatí částku, kterou druhý rodič na své dítě dluží?

Odsouzení není řešení

Stát sice schválil vyplácení části ze služného od roku 2015, ale to mi moc nepomůže, když mi dluží za více než dva roky. Navíc to opět znamená podání žádosti k soudu o vyplacení tedy dlužné částky, a to ještě nevím, jestli vůbec něco dostanu.

A další a poslední otázka. Když už daného rodiče odsoudí do vazby, jak pak z něj dostanu zbylou část peněz? Nijak. Nahřívají si tam zadky, odpracují si jen tolik, aby si ‘zaplatili‘ vězení. Ale ani to vlastně nemusí, protože když není kde brát, zaplatí za ně daňoví poplatníci. A spravedlnosti opět utečou. Začne už stát konečně něco dělat pro rodiče samoživitele, z nichž si bývalí partneři dělají jen dobrý den?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská