Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jihomoravská metropole se ocitá na letecké mapě světa. Linka Brno - Mnichov zahájila provoz. Prvního letu se zúčastnil hejtman, je to prý i politická věc

19.11.2015
Jihomoravská metropole se ocitá na letecké mapě světa. Linka Brno - Mnichov zahájila provoz. Prvního letu se zúčastnil hejtman, je to prý i politická věc

Foto: Jihomoravský kraj

Popisek: Vodní brána přivítala první letiště linky Mnichov - Brno.

Šestkrát týdně, hodina letu, až dvě stě dvacet navazujících spojů do celého světa. Tento týden začal z brněnského letiště létat pravidelný spoj do Mnichova.

Politika, turistika i byznys

„Dnešek je splněným snem, který se týká leteckého spojení Brna a jižní Moravy s Německem a celým světem. Rád bych poděkoval společnosti bmi regional, vím, že jednání byla dlouhá a náročná, ale úspěšná. Stejně tak bych rád poděkoval zástupcům Lufthansy, protože Brno se dnešním dnem znovu ocitá na letecké mapě světa," uvedl hejtman Michal Hašek.

Podle hejtmana je to obrovská věc nejenom pro jihomoravskou politiku, ale především pro byznys v regionu, ve městě Brně a pro turistiku. „Věřím, že tato linka bude úspěšná i s podporou našeho regionu a že na ni v budoucnosti navážeme i možnými dalšími linkami. V neposlední řadě chci poděkovat společnosti Letiště Brno a také letišti v Mnichově. Jsem přesvědčen, že bez jejich plného nasazení bychom tady dnes nemohli stát,“ dodal první muž kraje.

Brána i pro vědce, vějička pro investory

Jak ještě podotkl, je rád, že má Brno a jižní Morava zajištěno přímé letecké spojení doslova do celého světa.
„Krajské letiště Brno-Tuřany se stává skutečnou branou do našeho regionu pro turisty, vědce, studenty a zejména pro byznys, který v Brně a nejbližším okolí přináší moderní a inovativní zahraniční investice a s nimi i tolik potřebná pracovní místa," sdělil hejtman.

Ve spolupráci s městem Brnem nyní Jihomoravský kraj pracuje na modelu společné podpory dostupnosti Brna a jižní Moravy díky síťovým leteckým linkám, ke spolupráci přizve i zástupce jihomoravských firem či akademických institucí.

„Věřím tedy, že právě spojení Brna a bavorské metropole přiláká další investory ze Spolkové republiky Německo. V tomto směru budeme Brno a jižní Moravu propagovat při obchodních misích a prezentacích kraje na veletrzích a podobně,“ řekl Michal Hašek.

Na palubě hejtman, venku vodní brána

Letiště Brno je druhé největší letiště v ČR. Nová linka nabídne cestujícím z Brna šest letů týdně. Na tento let v Mnichově navazuje v průběhu tří hodin přes 70 letů do 55 destinací po celém světě. Letenku z Brna do Mnichova lze získat již za 2150 CZK. Odlety jsou ve 12.15 hod (Po, Út, St, Čt, Pá) a 16.10 hod (Ne).

Jochen Schnadt, obchodní ředitel bmi regional, uvedl: „Nové lety z Brna do Mnichova představují pro bmi regional důležitý krok kupředu. Rozšíření na český trh upevňuje naše vztahy s Lufthansou. Brno skvěle vyhovuje provoznímu modelu rozvoje naší sítě a díky partnerským vztahům s Lufthansou můžeme napojit tento vysoce potenciální trh na spoje do celého světa.“

„Dosavadní vývoj prodeje letenek nás příjemně překvapil. Linka byla uvolněna k prodeji teprve 29. října, ale za tuto velmi krátkou dobu si již zákazníci zaknihovali přes 250 zpátečních letů. V současné době přibývá v průměru třicet rezervací za den,“ říká Tomáš Plaček, ředitel LETIŠTĚ BRNO a.s.

Při přistání v Brně byl dne 16. listopadu 2015 v 11.45 proudový letoun Embraer přivítán na dráze brněnského letiště slavnostní vodní branou, kterou projel k příletové hale (viz foto). Z Mnichova inauguračním letem přicestovali nejen zástupci společnosti bmi regional, ale i němečtí novináři, kteří přijeli na novinářskou cestu po Jihomoravském kraji.

Hejtman Michal Hašek se spolu se svým doprovodem připojil k cestujícím a odcestoval následně do Mnichova. Ve 12.15 hodin pak odletěl první letoun společnosti bmi regional na pravidelné lince z Brna do Mnichova.

Menší riziko, méně únavy

„Nové lety z Brna nabízejí alternativu k dosavadnímu způsobu cestování do a z Brna přes velká letiště, která jsou však vzdálena nejméně dvě hodiny cesty pozemní dopravou. Možnost cestování z domácího brněnského letiště znamená nejen ušetřit čas, ale mnohdy i snížit stres či minimalizovat riziko dopravní nehody z důvodu únavy po předchozím dlouhém letu. Zjednodušeně řečeno je linka Brno–Mnichov pro současné zákazníky pohodlnější a rychlejší alternativou k cestě na letiště Vídeň či Praha,“ uvádí na doplnění ředitel Tomáš Plaček.
Současná nabídka jednoho letu denně nemůže uspokojit všechny požadavky, proto dopravce počítá se zvýšením frekvence letů, aby byla k dispozici například možnost jednodenní cesty Brno–Evropa–Brno. „Věříme, že si zájem zákazníků o nové letecké spojení brzy vyžádá právě takové rozšíření letového řádu,“ dodal Tomáš Plaček.

Radní projednali právní analýzu smluv s provozovatelem letiště

Rada Jihomoravského kraje mimo jiné projednala tento čtvrtek na svém výjezdním zasedání v prostorách Multifunkčního centra zámku Lednice výsledek právní analýzy smluv uzavřených s provozovatelem letiště Brno – Tuřany.

Analýza vznikla jako reakce na nový občanských zákoník a pojmenovala oblasti, které budou podle nového občanského zákoníku také ve smlouvě upraveny. Vznikla proto pracovní skupina za účasti koalice i opozice.
Po ověření zápisu zveřejní Jihomoravský kraj na svých webových stránkách kompletní znění analýzy.


 O Letišti Brno

Od poloviny roku 2002 provozuje Letiště Brno-Tuřany akciová společnost LETIŠTĚ BRNO a.s. V roce 2004 přešel na základě zákona závod Letiště Brno-Tuřany včetně platného smluvního vztahu na Jihomoravský kraj a Jihomoravský kraj se tak ze zákona stal pronajímatelem Letiště Brno-Tuřany. V období od poloviny roku 2004 do roku 2013 se zvýšil počet vzletů a přistání všech letadel z 18 tisíc na 28 tisíc ročně, počet přepravených cestujících vzrostl 2,7krát – ze 170 tisíc na 460 tisíc. Letiště Brno je i významným zaměstnavatelem v kraji. Samotný provozovatel letiště zaměstnává přibližně 150 převážně středoškolsky a vysokoškolsky kvalifikovaných pracovníků, celkově letiště generuje kolem 450 pracovních míst v primární a sekundární sféře.

O Letišti Mnichov

FMG (Flughafen München GmbH) tvoří akciovou společnost od roku 1949 a provozuje stávající Letiště Mnichov, které bylo otevřeno 17. května 1992. Vlastníky jsou bavorský stát (51 %), Spolková republika Německo (26 %) a město Mnichov (23 %). FMG korporátní skupina se svými 14 dceřinými společnostmi zaměstnává více než 8 000 zaměstnanců. Mnichovské letiště společně s více než 550 firmami působícími na letišti zaměstnává 32 000 osob, díky čemuž je jednou z největších bavorských firem. Několik let po svém otevření se Letiště Mnichov stalo velkým dopravním uzlem, a zařadilo se tak mezi 10 nejvytíženějších evropských letišť. Letiště Mnichov dnes nabízí spojení do více než 200 destinací po celém světě a v roce 2014 odbavilo přibližně 40 mil. cestujících.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš