Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Vrací se snad komunistické manýry? Podivovali se umělci kvůli galerii

06.05.2013
Vrací se snad komunistické manýry? Podivovali se umělci kvůli galerii

Autor: MONIKA TOMÁŠKOVÁ / MAFRA /Profimedia.cz

Popisek: Brno, Wannieck Gallery

Uznávaná galerie současného umění - Wannieck Gallery může zůstat v bývalé průmyslové hale u obchodního centra Vaňkovka. Provozovatele však nová nájemní smlouva stála pořádný balík peněz. Museli vyplatit dvanáct nájmů dopředu, jeden přitom činí 150 tisíc korun. „Vyplacení kauce je pro nás jistota, proto jsme kývli na novou nájemní smlouvu,“ řekl místopředseda představenstva Jižního centra Libor Šťástka. Městská společnost dala galerii výpověď v polovině února právě kvůli tomu, že dlužila za nájem statisíce korun.

Situace vyvolala mezi umělci nebývalou vlnu podpory. Za Wannieck Gallery se postavili režisér Jan Hřebejk, senátorka Eliška Wagnerová nebo  spisovatel a programový ředitel Knihovny Václava Havla, Jáchym Topol. „Ztráta Wannieck Gallery by byl úder zasazený současnému českému umění a zároveň hrůzyplné, byť samozřejmě dočasné, vítězství idiotské byrokracie a mafiánské sprostoty,“ prohlásil Topol na internetových stránkách www.nerustegalerii.cz. Vizuální umělec  a vedoucí Volné katedry VŠUP Praha Jiří David zvolil ještě ostřejší slova. „Opravdu si  již máme opět zvykat, po více jak dvaceti letech na zvůli  a nepřátelské postoje úředníků, kteří s kulturními institucemi, galeriemi a uměním obecně, nakládají jako před rokem 1989, tedy jako se zbytečným, navíce obtěžujícím odpadem?!? Wannieck Gallery v Brně je toho dnes bohužel útrpným dokladem,“ láteřil David.

Program výstav zůstane

Galerie se znovu otevřela minulý týden a podle provozovatelů není program výstav ohrožený. V dubnu totiž začali sbírky z bývalé průmyslové haly stěhovat.  „Uvidíme, jak nová smlouva ovlivní chod galerie z hlediska technického nebo ekonomického. V případě nutnosti budeme určitě o jednotlivých bodech jednat. Jinak věříme, že partneři, kteří s námi spolupracovali a museli s námi spolupráci přerušit z důvodu uzavření galerie, budou nám dále nakloněni," sdělil zástupce provozovatele a donátor Wannieck Gallery Miroslav Lekeš. Nájemní smlouva je uzavřená na dobu neurčitou.

Wannieck Gallery je uznávanou brněnskou galerií moderního umění. V minulosti tam vystavovali svá díla Jan Merta, Petr Kvíčala či Stanislav Diviš. Slavnostně otevřená byla v březnu 2006.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace