Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Účastníci pietní akce v Brně sestavili Eiffelovu věž ze svíček. Hejtman mluví o hlídkách kolem brněnské mešity

16.11.2015
Účastníci pietní akce v Brně sestavili Eiffelovu věž ze svíček. Hejtman mluví o hlídkách kolem brněnské mešity

Autor: Facebook

Popisek: Eiffelovka ze svíček v Brně

Eiffelovu věž ze svíček sestavili v Brně účastníci piety za oběti terorismu v Paříži. Motiv věže zasazené do tradičního mírového znaku se stal symbolem celosvětové solidarity s Francií.

Ne žal, ale odhodlání

Ke kašně na Moravském náměstí v podvečer 14. listopadu průběžně přicházely desítky lidí, v 18:00 jich tam bylo asi 50. Zazpívali Marseillaisu a poté i českou hymnu. Přišlo také několik Francouzů, spíše než žal z nich ale bylo cítit odhodlání.

Je to pieta za oběti teroristického útoku v Paříži, ale zároveň potřeba vyjádřit solidaritu s těmi, kteří prchají před stejným zlem," řekla novinářům svolavatelka akce Diana Tuyet-Lan Kosinová. Varovala před častou paušalizací, že každý uprchlík je terorista a každý muslim je islamista. Teror by neměl Evropany naplnit nenávistí a strachem, uvedla Kosinová.

Je to osobní

Piety se zúčastnila i Andrea Kušnírová ze Slovenska. Chtěla jsem nějak ukázat solidaritu se všemi, kteří zemřeli v Paříži, mám tam vlastně i kamarády, takže je to trochu i osobní. Všichni jsme lidé, měli bychom držet spolu," řekla Kušnírová.

Mnozí účastníci akce přišli i s dětmi. Donesli si také několik vlajek. Kromě francouzských se na náměstí objevila také jedna evropská. Květiny a svíčky dnes Brňané nosili také k sídlu Francouzské aliance na Moravském náměstí. Fasády Janáčkova a Mahenova divadla se rozzářily barvami francouzské trikolory.

Solidaritu s Francií dnes různými způsoby vyjadřují také lidé na dalších místech v Česku. V Praze přicházejí k ambasádě, kterou navštívili i prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka. Před budovou Francouzské aliance na centrálním náměstí v Plzni se odpoledne sešlo přes 50 lidí, kteří zapálením svíček a růžemi uctili oběti teroristických útoků.

Na budově Nové radnice vlaje černý prapor

Město Brno se rovněž přidalo k těm, která vyvěsila na budově radnice černý prapor jako projev solidarity a lítosti nad tragickými událostmi v Paříži.

Toto není útok na Paříž, ale na celou Francii, jeden ze symbolů Evropy a jejich hodnot. Chtěl bych vyjádřit soustrast všem obyvatelům Francie, i proto jménem všech Brňanů v pondělí odešlu zprávu se slovy lítosti a solidarity starostovi francouzského Rennes, dlouholetého partnerského města Brna," uvedl primátor Brna Petr Vokřál.

Vzhledem k aktuální bezpečnostní situaci je vedení města v kontaktu s Policií ČR, která již v celé republice zvýšila dohled v obchodních centrech a je připravena chránit vytipované veřejné akce s větším počtem účastníků. V Brně se intenzivnější hlídková činnost policie zaměří také okolí zdejší mešity.

Městská policie Brno v souvislosti s pařížskými událostmi a na základě konzultace s primátorem Petrem Vokřálem rozhodla o mírném navýšení výkonu služby v ulicích Brna (do odvolání). Hlídky obdržely instrukce ke zvýšení obezřetnosti v případě jakýchkoli podezřelých okolností. Speciální opatření se prozatím nepřipravují.

Hlídky kolem mešity

Velmi aktivní je od útočné noci také jihomoravský hejtman Michal Hašek, který zahájil nové bezpečnostní kroky. Dostávám dotazy na bezpečnostní situaci a opatření v Jihomoravském kraji po nočním útoku v Paříži. Jsem jako předseda bezpečnostní rady kraje  v kontaktu s bezpečnostními složkami státu v Jihomoravském kraji a ministrem vnitra. Bezpečnostní situace v zemi i na jižní Moravě je nyní stabilní a pod kontrolou. Policie ČR již zvýšila přítomnost a dohled v obchodních centrech a je připravena chránit vytipované veřejné akce s větším počtem účastníků. V Brně rovněž zintenzivní hlídkovou činnost v okolí tamní mešity," uvedl Hašek.

Na sídelní budově Jihomoravského kraje nechal na znamení soustrasti a úcty k obětem pařížského teroristického činu vyvěsit smuteční prapor, vyzývá k tomu i starostky a starosty měst a obcí Jihomoravského kraje. Lidé v Paříži umírali rukou teroristů za celou západní civilizaci, za Evropu, tedy i za Českou republiku a jižní Moravu," říká hejtman, který také položil smuteční kytici a zapálil svíčku u sídla Alliance française v Brně.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .           

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace