Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Brněnský superman hnutí ANO. Babišův muž zastává současně dvanáct funkcí. Vydělává miliony a dokládá tak předvolební slogan hnutí: Umíme dát lidem práci

12.11.2015
Brněnský superman hnutí ANO. Babišův muž zastává současně dvanáct funkcí. Vydělává miliony a dokládá tak předvolební slogan hnutí: Umíme dát lidem práci

Foto: ANO

Popisek: Andrej Babiš

Jako domeček z karet se skládá pocit z boje proti trafikám a kumulování funkcí, jak o nich opakovaně hovořil Andrej Babiš. Například ParlamentníListy.cz v posledních týdnech upozornily na několik zvláštních situací, kdy si zástupci hnutí ANO přicházejí na velké peníze, a přitom sedí hned na několika židlích.

Prvním příkladem byl poslanec Matěj Fichtner, v Praze působící jako 1. místopředseda krajské organizace. Kromě politické funkce v rámci hnutí ANO je činný také v komunální politice, jelikož působí coby zástupce starosty na Praze 8, kde je rovněž v radě.

Jeho gesce je poměrně široká a čítá audit, školství, organizační rozvoj a finanční řízení městské části včetně výdajů na provoz ÚMČ a Servisního střediska pro správu svěřeného majetku. Ani tím však Fichtnerovo pracovní nasazení nekončí. Za hnutí ANO totiž působí ve vysoké funkci v akciovce Pražská plynárenská Holding, kde zastává post předsedy dozorčí rady. Během funkčního období tak může vydělat na deset milionů korun.

Faltýnkův synátor. Primátor ho podržel

Na „teplé“ židli společnosti Teplárny Brno, čímž se posouváme k meritu dalšího zjištění, našly ParlamentníListy.cz syna poslance Jaroslava Faltýnka. Jiří Faltýnek mladší je ročník 1983 a podle informací redakce zasedá jako místopředseda představenstva akciové společnosti Teplárny Brno. Poté, co jej Andrej Babiš vyzval k opuštění tohoto postu, se nestalo prakticky nic. A to ještě Babiš zřejmě nevěděl, že Faltýnek junior působí zároveň na postu asistenta poslance Rostislava Vyzuly.

„Je paradoxem, že o tom, že Jiří Faltýnek působí v Teplárnách, se ví rok. A objevuje se to nyní. Podle mého názoru účelově. Pokud to tak je, váhám, zda by se mělo ustupovat každému tlaku, který přijde,“ vzkázal brněnský primátor Petr Vokřál, který tím Faltýnkova syna prakticky podržel.

Dlouhý seznam nadčlověka?

Shodou okolností to byl právě Vokřál, který v únoru letošního roku u volby vedení brněnského ANO konstatoval: „Nechci kombinovat více funkcí.“ A na pozici šéfa brněnské oblastní organizace nechal proplout Marka Janíčka. Jsme u jádra věci. Jak redakce zjistila, právě tento muž je patrně nadčlověkem. Výčet Janíčkových funkcí totiž vyvolal zděšení na tvářích všech, s nimiž měli možnost hovořit. Pojďme si je společně projít.

Za městské firmy Janíček působí v dozorčí radě společnosti Dopravní podnik města Brna, kde je i předsedou výběrové komise. Lesy města Brna – místopředseda představenstva, Pohřební a hřbitovní služby města Brna? Taktéž představenstvo, dokonce předseda představenstva. Technologický Park Brno, a.s. – rovněž předseda představenstva, přičemž předešlé působení zde bylo na pozici „pouhého“ člena představenstva. Dále je zde Vírský oblastní vodovod, sdružení měst, obcí a svazků obcí, kde je Janíček opět v představenstvu.

A tím rozhodně nekončíme. Magistrát města Brna: radní pro Smart city a předseda komise pro hospodaření se svěřeným majetkem na MČ Jih. A konečně samotné hnutí ANO. Jak už jsme uvedli v předešlé části, Janíček je předseda krajské organizace ANO a současně předseda městské organizace Brno-Jih. Sečteno a podtrženo, dvanáct funkcí na jednoho člověka. Samozřejmě to není zadarmo…

Oblíbenou písní krajského předsedy by mohla být ta z večerníčku: „Chvátám, chvátám a nemám chvíli klid, makám, makám, nemůžu zastavit...“

„Vy si myslíte, že Vokřál a Faltýnek dosazují své lidi jen tak?“ zeptal se v krátkém telefonátu významný moravský sociální demokrat. „Ale prosím vás,“ dodal. Jak už jsme řekli, ParlamentníListy.cz se pokoušely několikrát oslovit jak tiskového mluvčího primátora Brna, tak i primátora samotného. Žádné odpovědi nedorazily. A tak po platu výkonného manažera hnutí ANO pátrali sami.

Mimo záznam: Je to v milionech

Podle všech informací, které byly výhradně „mimo záznam“, vypadá ekonomická situace předsedy krajského ANO následovně: Za pozice v radě města a taktéž v orgánech výše zmíněných společností pobírá Janíček stovky tisíc ročně. Jeho teoretický příjem během čtyřletého volebního období, a to na základě současného stavu, představuje částku vyšší než čtyři miliony korun.

„Je to naprosto mimořádný střet zájmů a nápadně to připomíná situaci, která se opakovaně řeší například v pražské magistrátní politice. Je jasné, že krajský předseda Janíček nemá šanci kontrolovat výkon a efektivitu jednotlivých městských společností. Jediné, co může s takovýmto výčtem funkcí zvládnout, je kontrola strategických informací, informací o investicích těchto společností a součet jednotlivých odměn za vedení městských organizací,“ komentoval pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Kubáček.

„Souběh funkcí nemusí být špatný v případě, kdy je motivován snahou pracovat pro město a chránit zájmy občanů. Obávám se ale, že v některých případech je spíše motivován finanční výhodností pramenící z kumulace funkcí a platů,“ sdělil brněnský radní Tomáš Kratochvíl.

Volby v Brně vyhrálo hnutí ANO před ČSSD a hnutím Žít Brno. Nová koalice ANO, Žít Brno, lidovců a zelených pak nahradila koalici ČSSD a ODS s primátorem Romanem Onderkou (ČSSD), který stál v čele města osm let.


Vyjádření krajského lídra Marka Janíčka: 

Má reakce na váš text bude stručná a faktická. Za funkce v městských společnostech pobírám měsíčně v součtu 40 tisíc korun, za všechny své politické pouze 10 tisíc korun. Mrzí mě, že si to autor článku nedohledal a jednoduše nesečetl. Nepsal by tak nesmysly o stovkách tisíc ani o celkových čtyřech milionech za čtyřleté volební období.

Navíc stále platí mé povolební prohlášení. Jakmile se naší koalici podaří rozjet nový systém s holdingem, za který osobně velmi bojuju, a dojde tak k odpolitizování představenstev v městských společnostech, své dočasné funkce okamžitě opustím. Bohužel jsme nabrali zpoždění a to i kvůli špatné práci radního Kratochvíla, kterého jsme museli i z tohoto důvodu z hnutí vyloučit.

Kvůli vstupu do politiky jsem se vzdal svého podnikání.  Teď se na sto procent  věnuji práci pro hnutí ANO a brněnské občany, a jsem přesvědčen, že se nám to velmi daří. Ani drobné interní spory a články založené na smyšlených informacích na tom, jak věřím, nic nezmění.

Marek Janíček


Tomáš A. Nový

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš