Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zpravodajství je lazar, tam je vyváženost podle zásady „pět minut Hitler, pět minut Žid“. A na konci víte to, co na začátku. Po Olmerovi se do ČT pustil Kraus a hodně toho prozradil

04.11.2015
Zpravodajství je lazar, tam je vyváženost podle zásady „pět minut Hitler, pět minut Žid“. A na konci víte to, co na začátku. Po Olmerovi se do ČT pustil Kraus a hodně toho prozradil

Foto: TV Prima

Popisek: Jan Kraus vyrazil na setkání se studenty do Brna

V rámci cyklu Lidé z praxe se v pondělí na Mendelově univerzitě v Brně uskutečnilo setkání s hercem a moderátorem Janem Krausem, který přijel studenty převážně právnických a ekonomických oborů seznámit se svým pohledem na český showbyznys a se svými zkušenostmi s podnikáním. Přišla ale řeč i na aktuální stav českých médií a politiky... Informaci přinesly ParlamentníListy.cz.

Po podnikatelské epizodě a návratu k divadlu Kraus směřoval do televizní zábavy a tam se také poprvé setkal s cenzurou, která byla jedním z témat besedy. „Česká televize tehdy chtěla dělat alternativní zábavu; a my jsme ji dělali tak alternativní, až nás vyhodili. Před nějakými volbami vyhodili Jana Šterna, a tak jsme si řekli, že bychom ze solidarity měli jít taky,“ vzpomínal Jan Kraus a popsal televizní skeč, který končil tím, že moderátor od pasu dolů nahý odcházel ze zpravodajského studia. „Šéf zpravodajství tehdy řekl, že jsme znesvětili newsroom, a tak jsme skončili,“ řekl o televizním extempore Kraus. Do televize se ale později vrátil s talkshow Uvolněte se, prosím. I tento pořad ale v ČT skončil podle Krause kvůli cenzuře a transformoval se pak do současné podoby Show Jana Krause na Primě. 

Jan Kraus odpovídal i na otázku, jak je v českém showbyznysu těžké vybudovat si a udržet jméno. „Jméno si v Česku málokdo buduje, všichni dělají prachy. A dělat prachy znamená často zničit si jméno. Budovat si jméno stojí hodně peněz, protože musíte odříct řadu věcí, které vám někdo dobře platí,“ popsal paradox Kraus. 

Vyváženost „pět minut Hitler, pět minut Žid“ je k ničemu 

Cenzura v televizích byla i dál tématem debaty. „Konkurenční souboj českých televizí odráží jednak určité buranství, a také to, že Česká republika je malá země. To má svoje handicapy,“ řekl Jan Kraus, podle nějž to dopadá na umělecké profese. „Když jsou zde jen tři televize a ti tři ředitelé se dohodnou, představa, že si volně zasoutěžíte na trhu, je absurdní. Cenzura je ambicí každé televize, málokdy je to ale na politickou direktivu. Česká televize má tu zlověstnou radu a v ní jsou jacísi zástupci politiků, ani to nemusí být na pokyn politika, tam stačí jeden politický polofanatik, kterému něco vadí, a začne dělat dusno. V soukromých televizích je to jiné, tam cenzura vzniká od lidí dole, ale vždycky se odvolávají na ty nahoře,“ popisuje Jan Kraus stav českých televizních médií. Zvlášť ve zpravodajství podle něj mají lidé dojem, že vytvářejí svět tím, že dělají zprávy, a pak mají vždycky řadu připomínek, co by mělo a nemělo být v zábavných pořadech. „Objevil se třeba požadavek v souvislosti s prezidentskými volbami, aby byl pořad vyvážený. To tam měli přijít oba kandidáti? Zpravodajství České televize je lazar, protože tam se vyváženost dodržuje podle pravidla ,pět minut Hitler, pět minut Žid‘. Pak to dopadá tak, že se nic neřekne a na konci víte to, co na začátku, ale hlavně, že je to vyvážené,“ řekl Jan Kraus. 

Většina novinářů je podělaná, stejně jako společnost

V závěru diskuse se pustil do médií, když si po dotazu znovu připomněl konec své show Uvolněte se, prosím. „Byla to cenzura! Všem novinářům jsem dával úryvek své smlouvy, ale nikdo to neotiskl. Uvědomte si, že v zemi kde jsou tři televize a dvoje nebo dnes už snad jen jedny noviny, se novináři bojí reflektovat jiná média. On totiž každý novinář ví, že u těch druhých novin nebo v televizi za čtrnáct dní bude možná žebrat o práci. Většina novinářů je stejně jako ostatní populace podělaná. Dominantní vadou české stejně jako každé postkomunistické společnosti je strach. Ten chodí úplně bez ptaní. Strachu neporučíte,“ konstatoval Kraus. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová