Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chcete si vypěstovat vlastní bylinky? Brno podpoří milionem korun projekt městské minifarmy pod Špilberkem u psí stezky. Otevře se doposud nepřístupný prostor

24.09.2015
Chcete si vypěstovat vlastní bylinky? Brno podpoří milionem korun projekt městské minifarmy pod Špilberkem u psí stezky. Otevře se doposud nepřístupný prostor

Foto: Nadace Partnerství

Popisek: Otevřená zahrada.

Na projekt městské minifarmy provozované Nadací partnerství přispěje město Brno ze svého rozpočtu jeden milion korun z celkových pěti milionů. Tímto příspěvkem by město Brno podpořilo projekt v historických boromejských zahradách, který veřejnosti otevře další doposud nepřístupnou plochu v centru města určenou zejména pro městské děti.

Od hlíny až na vidličku

Děti se zde budou moci zážitkovou formou seznámit se zemědělským cyklem takzvaně od hlíny až na vidličku. O dotaci budou ještě rozhodovat zastupitelé města. Zbývající náklady zajistí Nadace Partnerství z dalších, především soukromých zdrojů. 

„Naším cílem je atraktivní centrum města. Minifarma na úpatí Špilberka nabídne veřejnosti, hlavně rodinám s dětmi, přitažlivý program pro volný čas. Navíc historické zahrady kláštera získají opět své původní zemědělské využití. Děti se tu naučí, jak vypadají tradiční odrůdy ovocných stromů i to, že mléko nepochází z krabice, ale od kozy či krávy,“ řekl Martin Ander, náměstek brněnského primátora.

Mezi Obilním trhem a psí stezkou si můžete vypěstovat svoje bylinky

Městská minifarma v Boromejských zahradách je nově zpřístupněným prostorem mezi Obilním trhem a tzv. „psí stezkou“ na Špilberku. Zahrady historicky sloužily k zásobování kláštera a hospice. Po vybombardování kláštera v roce 1944 a následném znárodnění majetku církevních řádů po únoru 1948 zahrady postupně zpustly.

Od června letošního roku má veřejnost opět možnost je navštívit. A to díky spolupráci majitele – Kongregace Milosrdných sester Karla Boromejského – a nového nájemce a správce, kterým je Nadace partnerství. Ta před třemi lety otevřela na vlastních pozemcích v sousedství tzv. „Otevřenou zahradu“, kde se školní děti i veřejnost seznamují s přírodními živly, obnovitelnými zdroji energie i udržitelným hospodařením s vodou.


Vizuál

Městská minifarma na program Otevřené zahrady naváže. Její součástí je například jedna z prvních komunitních zahrad v Brně. Již tento rok si tak nájemníci z řad veřejnosti mohli pod Špilberkem vypěstovat vlastní zeleninu či bylinky.

Něco málo z historie

Ve druhé polovině 19. století zde začínal svoje slavné pěstitelské pokusy Arnošt Emanuel Silva Tarouca, duchovní otec zahradnické profese v zemích Koruny české a zakladatel pražského Průhonického parku. V kronice sester Boromejských, které od něj pozemky koupily, se píše:

"Vypěstoval 26 druhů hrušek, mnoho druhů jablek a začal zde s pěstováním meruněk i mirabelek, jež se dodnes ve zdejších zahradách vyskytují. Poté, co musel městu odprodat ostatní parcely v okolí na stavební pozemky, se přestěhoval do Průhonic, kde založil slavný park. Jeho úspěšné pokusy budily velkou pozornost v celém světě."

1906_planek-zahrad.jpg

Druhá polovina 20. století

V listopadu 1944 se ulice Údolní stala jedním z terčů spojeneckého bombardování. Mezi zasažené budovy patřil i klášter řádu milosrdných sester Karla Boromejského na Údolní 35, který sestry provozovaly od r. 1867 spolu s hospicem a školou pro dívky. Přilehlé zahrady sloužily pro zásobování kuchyně ovocem a zeleninou. Zničený klášter Boromejky po válce ani nestačily obnovit, dodnes je na místě kláštera nezastavěná proluka. Než však byly v r. 1950 násilně odsunuty, stihly postavit nový internát. Ten jim pak byl spolu s pozemky zabaven komunistickým režimem a zahrady postupně zpustly.

Bombardovani3-1944.jpg
V roce 2006 zakoupila Nadace Partnerství nemovitost Údolní 33 a postupně přicházela s iniciativou na obnovu zahrad na severním úpatí Špilberka. Díky spolupráci s městem Brnem a zejména s Kongregací Milosrdných sester sv. Karla Boromejského se do zahrad vrací život. Nejprve s Otevřenou zahradou na pozemcích Nadace, která byla otevřena pro veřejnost na jaře 2013, a poté i na sousedních pozemcích ve vlastnictví Boromejek a města Brna. 

„Chceme poskytnout Brňanům příjemné místo k odpočinku, ekologickému vzdělávání, zahrádkaření a vrátit sem i drobné zvířectvo v rámci projektu městské minifarmy, který bychom rádi dokončili během let 2015 a 2016 – v závislosti na podpoře, jakou se nám podaří získat," uvedl Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství.

Městská minifarma má jasné obrysy

Důležitou součástí projektu je kromě drobného zvířectva nebo včel i letní kuchyně. Rozšíření zahrad nabízí také pestřejší zázemí pro rodiny s dětmi, školy i mateřské školy.

Připravované programy:

  • sadovnický
  • zemědělský
  • chovatelský
  • včelařský
  • bylinkářský
  • ekologická kuchyně

Jako protiváha všedního uspěchaného dne vznikají dnes ve městech odpočinkové designové oázy jeho movitějších obyvatel - uzavřené světu. Zahrada, o které pojednává tento projekt, je jejich opakem. Obrací se k světu a vyrůstá tam, kde je momentálně cítit chaos a opuštěnost. Přesto v samém centru moravské metropole, v samém srdci Brna. Její aktéři zde budou hledat klid, uzemnění, setkání s přírodou i lidmi a konfrontovat se s tématy, které zahrada nabízí: lokální a zdravé jídlo, konzum, potravinový řetězec, ekonomická a ekologická krize, vzájemná podpora či sociální změny.

Městská zahrada s minifarmou rozšíří dva roky existující výukovou zahradu s 12 interaktivními prvky zaměřenými na čtyři přírodní živly. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš