Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kino Scala získala univerzita. Město chtělo napřed korunu, pak 2 miliony

25.04.2013
Kino Scala získala univerzita. Město chtělo napřed korunu, pak 2 miliony

Autor: Veronika Vindišová

Popisek: Kino SCALA, Brno

Za zavření historického kina Scala na Moravském náměstí schytal brněnský magistrát kritiku od veřejnosti. Lidé dokonce podepisovali petici, kterou podpořilo přes tisíc protestujících. Před rokem a půl projevila o kino zájem Masarykova univerzita, město jí slíbilo budovu do pronájmu za symbolickou jednu korunu. Částka se ale nakonec vyšplhala na téměř 1,9 milionu korun.

„Za peníze kino zrekonstruujeme. Původně to chtěla udělat škola sama, ale problém je, že budovu nevlastní,“ vysvětlil změnu podmínek smlouvy náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil (ČSSD).

Multifunkční sál s využitím pro přednášky

Multifunkční sál o kapacitě pěti míst chce škola využívat k promítání snímků i přednáškám. Prostor bude sloužit také univerzitě třetího věku, o kterou je velký zájem. S modernizací kina univerzita předem počítala. Rekonstrukce se uskuteční ve dvou fázích.

„Nejprve povedeme opravy nutné k znovuobnovení provozu kina, a v oblasti protipožární ochrany, vzduchotechniky, elektroinstalace, vnitřních komunikačních prostor, prostor kinosálu a zázemí návštěvníků i personálu,“ přiblížila mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

V druhé fázi potom škola plánuje kompletní rekonstrukci do podoby multifunkčního sálu s využitím pro přednášky, výuku, projekci kina, konference, akademické a společenské akce. „Provedeme také sanace vlhkosti, rekonstrukci rozvodů kanalizace a vody, vybudujeme bezbariérové přístupy, rekonstruujeme sociálních zařízení, repasujeme podlah a vyřešíme akutní izolace,“ doplnila ještě Fojtová.

Nespokojení rebelanti požadovali rezignace

Město zavřelo kino Scala, protože bylo prodělečné a nemělo ani deset milionů potřebných na digitalizaci. První film se tam promítal 28. prosince 1929, poslední 21. prosince 2011. Filmy pro náročnější diváky mohou zájemci shlédnout v Brně jen v kině Art. Promítání v sále Břetislava Bakaly město také ukončilo. Za své kroky v oblasti kultury si magistrát vysloužil kritiku. Nedávno dokonce prostřednictvím výzvy požadovaly stovky nespokojených Brňanů rezignaci náměstkyně pro kulturu Jany Bohuňovské (ODS), předsedy kulturní komise Stanislava Michalíka (ODS) a vedoucí odboru kultury Viery Rusinkové. 

Veronika Vindišová

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na . Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace