Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zlobivý zástupce ombudsmanky Křeček, který zcela nesdílí její „korektní“ názory na Romy a uprchlíky, dal na svůj Facebook zajímavou fotku. A něco připsal

20.08.2015
Zlobivý zástupce ombudsmanky Křeček, který zcela nesdílí její „korektní“ názory na Romy a uprchlíky, dal na svůj Facebook zajímavou fotku. A  něco připsal

Foto: Hans Štembera

Popisek: Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček

FOTO Asi málokdo by čekal smysl pro humor od jinak seriózně vyhlížejícího Stanislava Křečka, zástupce veřejné ochránkyně práv a bývalého poslance ČSSD, který měl s ombudsmankou ještě na počátku léta vážné rozepře.

Že mu legrace není zcela cizí, ale dokazuje svým příspěvkem na sociální síti, kam umístil fotografii plastiky, která je umístěna před budovou Nejvyššího správního soudu v Brně.

Ta podle Křečka dobře ilustruje vztah části veřejnosti k právu. „Zatímco původně představovala postavu odstraňující vše, co brání očistnému prameni práva a spravedlnosti, je dnes obecným lidem považována za sochu exekutora beroucího lidem pračku,“ napsal Křeček na svůj facebookový profil.

Šabatová žádala média, aby méně mluvila se Stanislavem Křečkem

„Je to nedorozumění,“ reaguje doktor Stanislav Křeček, který pracuje jako zástupce veřejné ochránkyně práv, na apel médiím, který přišel na přelomu června a července z kanceláře ombudsmanky, aby mu novináři „neadresovali dotazy k tématům, která mu nesvěřila.“ „Že bych se nesměl vyjadřovat k něčemu jinému? To je přeci nesmyl,“ zmínil také Křeček pro ParlamentníListy.cz, který se naopak domnívá, že k žádným záměnám u stanovisek nedochází a stejně všichni vědí, kde pracuje. Jde zřejmě o reakci na jeho poslední vyjádření k migrační krizi.

Média prý matou veřejnost. Novináři se totiž obracejí na zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka také s tématy, o kterých by podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové zřejmě hovořit vůbec neměl. „Ochránkyně proto žádá média, aby se v zájmu nebudit ve veřejnosti mylný dojem, že jde o oficiální názor veřejného ochránce práv, neobracela na jejího zástupce v tématech a záležitostech, které mu nesvěřila,“ píše se v apelu, který kancelář veřejného ochránce práv zaslala médiím, který pro úplnost obsahuje výčet kompetencí zástupce ombudsmana. „Vyjádření zástupce ochránkyně k záležitostem, na něž nedopadá pověření, představují soukromý názor JUDr. Stanislava Křečka, který nelze přičítat veřejné ochránkyni práv, či, lépe řečeno, veřejnému ochránci práv jako instituci,“ vysvětluje se v upozornění novinářům.

Křeček: Jde o nedorozumění. K žádné záměně nedochází

Situaci považuje doktor Křeček za nedorozumění: „Já se samozřejmě nevyjadřuji jako zástupce veřejné ochránkyně práv, ale jako právník a člověk, který si prostě něco myslí. Rozhodně nenastává situace, že by se lidé domnívali, že jde o stanovisko veřejné ochránkyně. Každý chápe, že má stanoviska nejsou totožná se stanoviskem paní doktorky Šabatové a k žádné záměně nedochází,“ reagoval pro ParlamentniListy.cz a podobný názor prý sdělil i při své reakci pro televizi. „Pokud jde o stanoviska kanceláře nebo veřejného ochránce, je k nim oprávněna výlučně veřejná ochránkyně práv. Já k tomu samozřejmě oprávněn nejsem a myslím si, že každý chápe, že to, co já říkám, jsou stanoviska právníka Stanislava Křečka, nikoli stanoviska veřejného ochránce,“ upřesnil s tím, že k rozeslání informací z kanceláře ombudsmanky došlo zřejmě v reakci na poslední rozhovor o migrační krizi: „Vyjádření jsem dával do médií více. Pravděpodobně je to reakce na poslední článek v Parlamentnich Listech, který byl publikován,“ zmínil Křeček.

Že bych se nesměl vyjadřovat k něčemu jinému? To je nesmysl, reaguje Křeček

Křeček se ale pozastavil nad tím, že by mu neměli novináři otázky, mimo témat vymezených ombudsmankou, vůbec posílat: „To je závažnější, že bych se nesměl vyjadřovat k něčemu jinému? To je přeci nesmyl. Profesor Höschl je psychiatr a vyjadřuje se také k problematice uprchlíků, takže nevidím důvod, proč by se k tématu nemohl kdokoli vyjadřovat, i když má jiné zaměstnání. To se zaměstnáním vůbec nesouvisí,“ reagoval s tím, že se sám komunikaci s novináři na jiná témata nebrání. K tomu, jak tedy média mají popsat jeho zaměstnání, zástupce ombudsmana uvedl: „Ať to tam napíšete nebo ne, situace je stejná.“ Do budoucna Křeček doporučuje novinářům raději formulaci ´doktor Křeček, který pracuje jako zástupce veřejné ochránkyně´.

Šabatová konkretizovala, čím zástupce ombudsmana pověřila

V upozornění se připomíná, že ombudsmanka Anna Šabatová pověřila svého zástupce Stanislava Křečka výkonem části působnosti ochránce, konkrétně zejména v následujících oblastech (pozemkové právo a restituce, činnost orgánů ochrany veřejného zdraví, stavby a regionální rozvoj, daně, poplatky a cla, ochrana životního prostředí, státní správa soudů, doprava a spoje, správní trestání a ochrana pokojného stavu a právo na informace). Současně si ochránkyně vyhradila působnost v průřezových tématech sociálně vyloučených lokalit, sociálního bydlení a v dalších konkrétních případech, které předem určí.

Co řekl Stanislav Křeček o uprchlících?

V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Křeček k navýsost aktuálnímu tématu nedávno sdělil: „Společnost se rozděluje na lidi, kteří obviňují zbytek z nedostatku soucitu s trpícími lidmi, neochoty pomáhat. Tito lidé ale nechápou, že existuje velká sociální tíseň a řada obyvatel vidí, že jsme konfrontováni se situaci, která je nová. To není vlna uprchlíků, kteří utíkají proto, aby zachránili své životy. Někteří z nich se jen domnívají, že najdou lepší život a Evropa se o ně postará. To je samozřejmě legitimní požadavek, ale nezakládá naši povinnost je přijímat. Rozdělení společnosti je tragické a není oprávněné. I velmi významní lidí, upozorňují na to, že jsme konfrontováni s něčím, s čím jsme se dosud nesetkali. Přicházejí lidé, kteří chtějí změnit Evropu, změnit náš život, nahradit to, co v Evropě existuje, svou vírou, svým způsobem života. To je vážné nebezpečí. Kdo to nevidí, zbytku národa samozřejmě nemůže rozumět.“

Co řekl Stanislav Křeček o Romech?

„Musíme si už jednou zvyknout na to, že pokud chceme v této situaci něco změnit, musíme také nazývat věci pravými jmény. Jestliže budeme tyto problémy stále nějak obcházet a stále se vymlouvat na nějakou politickou korektnost a budeme se obávat toho, abychom něco neřekli špatně, pokud přesně nepopíšeme reálný stav, tak se nikam nedostaneme. Musíme si uvědomit, že situace je prostě taková, že my romské děti honíme do škol namísto toho, aby se o to snažily samy, a že tito lidé nemají o vzdělání sami zájem. Pokud tady v tom nedojde ke změně, tak se to nepohne dále. Je třeba tohle říkat tak, jak to je, a ne se pořád obávat, že někomu šlápnu na kuří oko a on se bude zlobit. Samozřejmě že je to zobecnění a netýká se to všech, ale týká se to tak podstatné části této komunity, že o tom prostě musíme mluvit, pokud chceme něco zlepšit,“ řekl Křeček v o něco dřívějším rozhovoru pro stejný web. A dodal: „Ministr řekl, že školští pracovníci vyhánějí romské děti z postelí, kde leží celé dopoledne v posteli a pak si zapálí cigaretu a čumí na televizi namísto toho, aby šli do škol. Je samozřejmé, že se to netýká všech těchto dětí. Když říkáme, že se u nás krade, tak by mohlo také mnoho lidí sepsat dopis do novin, že oni nekradou. Je ale pravda, že to s romskými dětmi takto je, že se s tím školské úřady setkávají, ale ať se nikdo zbytečně neuráží! Pokud se ho to netýká, tím lépe. Ale nesmíme přece přehlédnout, že řady lidí se to týká, a když bychom to obcházeli a nenazvali vůbec, tak by to byla velká chyba.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová