Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Naštvaný Michal Hašek: Víte o tom prd. Češi tady islám nechtějí! Jihomoravští hoši se kočkují kvůli uprchlíkům. Hejtmanovi to stálo i za složení rýmovačky

27.07.2015
Naštvaný Michal Hašek: Víte o tom prd. Češi tady islám nechtějí! Jihomoravští hoši se kočkují kvůli uprchlíkům. Hejtmanovi to stálo i za složení rýmovačky

Autor: kurir.rs

Popisek: Imigranti, ilustrační foto

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek si rýpnul do brněnského zastupitele z hnutí Žít Brno Matěje Hollana za vstřícný postoj vůči muslimským přistěhovalcům. To nadzvedlo ze židle Martina Freunda. Hollanův souputník z Žít Brno i brněnské radnice označil na sociální síti Facebook Haška za populistu, který surfuje na xenofobní vlně. Hejtman si to ale nenechal líbit a počastoval Freunda neméně štiplavým přirovnáním.

Hollan s otevřenou náručí

Ale popořádku. Nejdřív Hollan před pár dny zveřejnil svůj postoj k utečencům. Cizince bychom v brně meli uvítat, myslí si náměstek brněnského primátora z hnutí Žít Brno Matěj Hollan. 

„Můžeme jen konstatovat, že Brno je plné ‚cizinců‘ již teď. Uzavírat se do sebe nemá smysl. Brno potřebuje být kosmopolitní, aby bylo konkurenceschopným městem, kde se každý může cítit dobře. Chápu, že o kvótách a dalších mechanismech pro přijímání uprchlíků je třeba se bavit, neexistuje tu žádná univerzální pravda,“ říká někdejší občanský aktivista.

Není podle něj prostě ale možné, aby se argumentovalo fašistickými prohlášeními typu ‚Čechy Čechům‘ nebo ‚My jsme tady doma‘.  „Nebo demagogickými poplašnými zvoláními o tom, že sem míří ‚hordy nadržených černochů‘," dodává.

K ropzhovoru o imigrantech se zdál poutavým respondentem pro on-line potál Neovlivni.cz. „Je zbytečné stavět ploty a zavírat se. To je hloupé opatření, Evropa musí stavět na otevřenosti a nikoliv na izolacionismu. Ale musíme vědět, jak se to vyvíjí a nebýt z toho potom překvapení, když tady budou žít miliony lidí, kteří mají hodně jiný způsob uvažování. Evropa se bude někam posouvat a oni to budou chtít ovlivňovat, to je legitimní a správné,“ vysvětlil nyní Hollan i v rozhovoru pro tentpt server svůj postoj k muslimské imigraci.

Hašek složil rýmovačku

Aktivistova slova neunikla hejtmanovi Jihomoravského kraje Michalu Haškovi, který o Hollanovi složil posměšnou rýmovačku. „Mathew Hullan z Brna do Bruselu, ať Evropu zachrání od prů... Co nejdříve prosím,“ vyvěsil Hašek na svém facebookovém profilu.

Na Hollanovu obranu vzápětí vyrazil jeho souputník z Žít Brno a brněnské radnice Martin Freund. Podle něho je smutné, když se politik sociálně demokratické strany snaží získávat popularitu surfováním na xenofobní vlně.

Podle Michala Haška je však vedle spíše Freund, který prý vysedává po kavárnách a barech, zatímco hejtman pendluje po jižní Moravě a hovoří s občany. A proto ví, že Češi islám nechtějí. To je realita, o které víte s prominutím prd,“ vpálil Hašek Freundovi. „Pokud chce kdokoliv k nám, je vítán, pokud bude respektovat a dodržovat naše pravidla. S tím máte nějaký problém? Surfovat neumím, a ani se to nehodlám učit, jen Matěj dnes s rozběhem naskočil na vlastní vidle,“ myslí si Hašek.

Nene, každý je jiný

Zastupitel za Žít Brno kontroval tvrzením, že muslimští věřící netvoří homogenní celek, kterak naznačuje Hašek, nýbrž se jedná o heterogenní skupinu lidí, které spojuje pouze to, že si říkají muslimové. „Dodržovat naše pravidla (míněno zákony) samozřejmě musí každý, i vy. Ale to nemá mnoho co dělat s tím, v jakého boha věřím. Ale tohle všechno vy samozřejmě dobře víte, pane Hašku. Pouze doufáte, že stejně jako v případě vašich reakcí k Deklaraci smíření získáte touto rétorikou voliče určitého ustrojení. Tak doufám, že vám to stojí za to…“ konstatoval Freund.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace