Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Rozhodnuto! Týraní chlapci z Kuřimi zůstanou u prarodičů

19.04.2013
Rozhodnuto! Týraní chlapci z Kuřimi zůstanou u prarodičů

Autor: Veronika Vindišová

Popisek: Snímek ze soudu kuřimské kauzy

KRIMI Týrané chlapce ze známé kauzy Kuřim městský soud v Brně přiřkl do pěstounské péče jejich prarodičům – Ladislavovi a Elišce. Jednání bylo neveřejné a rozhodnutí je zatím nepravomocné. Jejich otec Radek Coufal se může odvolat ke Krajskému soudu.

Po ukončení jednání nechtěl záležitost příliš komentovat. Pouze řekl, že nesouhlasí s tvrzením, že nemá zájem navštěvovat chlapce.

Matka chlapců Klára Mauerová si nyní odpykává devítiletý trest za týrání svých potomků. A protože není třetí osoba, která by se mohla o chlapce plnohodnotně postarat, svěřil soud hochy do pěstounské péče prarodičům. „Otec si už delší dobu neplní rodičovské povinnosti. S nezletilými se nestýká. Naposledy je viděl v polovině roku 2011. K narozeninám a svátkům jim nedává dárky, materiálně nepřispívá a výživné platí v minimální výši. Byl nepravomocně odsouzen pro neplnění vyživovací povinnosti. V současné době není v možnostech otce, aby zajistil řádnou péči o nezletilé. Nezletilý Jakub a Ondřej, potvrdili, že chtějí u prarodičů zůstat,“ uvedl v rozsudku soudce Roman Bohdálek.

Za matkou jezdí rádi

Mauerovi doufají, že rozsudek bude konečný. „Myslím, že z toho budou mít chlapci radost. Není pravda, že bychom otci neumožňovali chlapce vidět. Bude vždy otcem našich vnuků. Nikdy bychom mu nezabraňovali přístupu k jeho dětem,“ řekla po vynesení rozsudku babička chlapců Eliška Mauerová. Dodala, že kluci jsou velcí, mají spoustu zájmů a daří se jim dobře. „Starší má danou přihlášku na dvě střední školy, přijímací řízení bude příští týden, takže to s ním prožíváme. Doufám, že ho na některou ze škol přijmou,“ věří jejich babička. Také uvedla, že se chlapci stýkají se svou matkou. „Jezdí za ní rádi,“ doplnila.

Kauza odstartovala v roce 2007, kdy soused Mauerových přes elektronickou chůvičku naladil záběry týraných chlapců. Děti skončily ve výchovném zařízení Klokánek. V roce 2010 dal krajský soud chlapce do péče jejich otci. O rok později ale dostali děti do péče jejich prarodiče na základě doporučení úřadu péče o dítě.

Matka Klára Mauerová dostala za týrání chlapců devítiletý trest, v květnu bude zřejmě žádat o předčasné propuštění. Nejzáhadnější postavou v kauze je Barbora Škrlová, která s Klárou s jejími syny žila. Vydávala se za Aničku, po odhalení týrání chlapců utekla do Norska, kde se vydávala za Adama. Byla součástí sekty, kterou založil její otec Josef Škrla. Dostala desetiletý trest, soud ji ale před časem propustil.

Veronika Vindišová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace