Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chcu žít Brno i s cizinci. Náměstek jihomoravské metropole otevírá náruč imigrantům. Hlášky o nadržených černoších aktivistu Hollana rozhodně nezviklají

08.07.2015
Chcu žít Brno i s cizinci. Náměstek jihomoravské metropole otevírá náruč imigrantům. Hlášky o nadržených černoších aktivistu Hollana rozhodně nezviklají

Autor: Jihomoravský kraj

Popisek: Nízkoprahový klub Pavlač Brno, ilustrační foto.

Pokud se má Brnu dařit, musí být kosmopolitní a konkurenceschopné. Proto bychom měli cizince uvítat. To si alespoň myslí náměstek brněnského primátora z hnutí Žít Brno Matěj Hollan. Ten také podpořil spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování.

Tady se může dobře cítit každý

Brněnský přitom v souvislosti se svým názorem zdůrazňuje, že je jihomoravská metropole již dnes plná cizinců, takže nemá smysl hrát si na uzavřenou pevnost, která nepobírá menšiny

„Můžeme jen konstatovat, že Brno je plné ‚cizinců‘ již teď. Uzavírat se do sebe nemá smysl. Brno potřebuje být kosmopolitní, aby bylo konkurenceschopným městem, kde se každý může cítit dobře. Chápu, že o kvótách a dalších mechanismech pro přijímání uprchlíků je třeba se bavit, neexistuje tu žádná univerzální pravda,“ říká někdejší občanský aktivista.

Není podle něj prostě ale možné, aby se argumentovalo fašistickými prohlášeními typu ‚Čechy Čechům‘ nebo ‚My jsme tady doma‘.  „Nebo demagogickými poplašnými zvoláními o tom, že sem míří ‚hordy nadržených černochů‘," dodává.

To nemění nic na tom, že to jsou zvěrstva

Jeho postoj prý ale nemění nic na tom, že žijeme v nelehké době, kdy musíme sledovat zvěrstva Islámského státu, sílící propagandu Ruska, jež zpochybňuje legitimitu svých západních sousedů, ale také krizi Řecka, kterou je třeba řešit.

Nejsou to snadné úkoly, ale podle Hollana je rozhodně nevyřešíme, když budeme tvrdit, že každý uprchlík je automaticky také teroristou. To není pravda a je to nepřijatelné používání principu kolektivní viny. O všech zmíněných problémech je třeba diskutovat, nikoli je odbývat nesmyslnými frázemi," zdůvodňuje.

Jihomoravská metropole by mohla být v této problematice vzorem. „Budu rád, když Brno opět prokáže, že je připraveno nejen k dialogu o rozumné integraci uprchlíků, ale i začleňování již dnes vyloučených obyvatel, když zkrátka dokážeme ke každému jedinci přistupovat stejně, bez zatížení předsudky,“ uzavírá politik.

Tématem začleňování se Hollan v těchto dnech zabýval i v jiném směru. Město podepsalo memorandum o spolupráci a Agenturou pro sociální začleňování.

Matěj Hollan na předvolebním plakátu Chcu žít Brno.

Od spolupráce čekáme řešení otázky sociálního bydlení či bezdomovectví

Agentura se během tří let zaměří především na oblasti bydlení, vzdělávání a zaměstnanosti a umožní prý městu koordinovaně čerpat prostředky ze tří dotačních programů evropských fondů. Ve městě by díky tomu měl být zaveden funkční systém sociálního bydlení, který bude představovat alternativu předraženým ubytovnám. Vznikne také řada nových pracovních míst.

„Spolupráce s Agenturou pro sociální začleňování přinese městu Brnu možnost široké diskuze se všemi zainteresovanými subjekty - politická reprezentace, státní instituce a neziskový sektor. Tato diskuze by měla vyústit v konkrétní opatření v oblasti bydlení, vzdělávání, sociální práce a zaměstnanosti. Takto definované opatření by mělo konkrétně zlepšovat situaci, například v oblasti bydlení a řešit otázku takzvaného sociálního bydlení, problematiku bezdomovectví a další,“ vysvětlil náměstek primátora Matěj Hollan.

Kromě uvedených oblastí se spolupráce zaměří i na prevenci a bezpečnost obyvatel či na problematiku kvality zdraví. Aktivity navržené v plánu se zaměří především na děti, mládež a rodiny. Během tříleté spolupráce Agentura pomůže koordinovat činnost místních subjektů - zástupci města i kraje, odborů městského úřadu, úřadu práce, policie, škol, neziskových organizací. Ti pod vedením Agentury již sestavují Strategický plán sociálního začleňování města Brna, který by měl být dokončený na podzim tohoto roku.

Brno je jedním z 10 měst, se kterými Agentura od začátku dubna tohoto roku obnovila spolupráci, cekem nyní spolupracuje s 36 lokalitami v České republice.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace