Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Unikátní operace! Lékaři se mu dívali do srdce, pacient byl při vědomí

18.04.2013
Unikátní operace! Lékaři se mu dívali do srdce, pacient byl při vědomí

Autor: Veronika Vindišová

Popisek: Unikátní operace srdce

Ve čtvrtek ho začalo bolet na prsou. Tak šel do Vojenské nemocnice, kde ho vyšetřili lékaři. Jeho stav byl natolik vážný, že ho nechali převést do Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích. A v úterý už jednačtyřicetiletému Danovi za asistence profesora Garyho Mintze ze Spojených států amerických provedli zdejší doktoři unikátní zákrok.

Zjistili totiž, že muž má akutní infarkt myokardu.  Přes zápěstí Brňanovi zavedl katétr až do srdce. „Zjistili jsme, jaký je její stav a velikost rizika, pokud bychom pacienta neléčili,“ nastínil kardiolog Petr Kala vedoucí interní kardiologické kliniky FN Brno Petr Kala.

Aby se tepna nezužovala, zavedli do ní lékaři výztuž. Tato metoda je unikátní a brněnští lékaři byli první v České republice, kteří ji vyzkoušeli. „Pacient byl celou dobu při vědomí. Když lékaři nemusí, tak anestezii při zákrocích a operacích nedávají. Ale když si o ni pacient zažádá, tak mu vyhoví. S anestezií jsou však spojená rizika,“ podotkla k zákroku mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová.

Ročně až 30 zákroků

Těchto unikátních zákroků plánují lékaři z brněnské fakultní nemocnice provést ročně až třicet. „Zatím je jen sedm přístrojů na světě, které jsou nutné pro tuto metodu vyšetření věnčité tepny. Zákrok je totiž zatím určený pro výzkum. Kromě nás mají v Evropě unikátní přístroj jen v Nizozemí,“ uvedl Kala. 

Pacient po vyšetření odešel po svých, cítil se dobře a byl šťastný, že bude opět v pořádku. Po dobu celého zákroku byl při vědomí. „Vůbec to nebolelo. Je úžasné, že se lékaři dostanou takovým způsobem k srdci. Dříve by člověk zemřel,“ svěřil se hned po operaci pacient. Průběh zákroku sledovalo skrze kameru sto padesát lékařů v brněnském hotelu Voroněž. Přijeli ze Slovenska, Polska, Belgie, Velké Británie či Spojených států amerických.

Veronika Vindišová

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace