Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pověsit! Demonstranti se střetli v Brně kvůli imigrantům. Oba tábory od sebe rvala policie. Máme fotku, jak se na akci hajlovalo! Vandasovi se takové informování nelíbí

27.06.2015
Pověsit! Demonstranti se střetli v Brně kvůli imigrantům. Oba tábory od sebe rvala policie. Máme fotku, jak se na akci hajlovalo! Vandasovi se takové informování nelíbí

Foto: Vít Hassan.

Popisek: Demonstrace v Brně

REPORTÁŽ, FOTO Policejní těžkooděnci museli v pátek v centru Brna oddělit účastníky dvou demonstrací, z nichž jedna směřovala proti přijetí imigrantů, druhá naopak vyjadřovala solidaritu s uprchlíky. Obě se konaly současně na Moravském náměstí jen několik metrů od sebe. Protiuprchlické demonstrace se podle policie účastnilo asi 700 lidí, opačný názorový tábor na náměstí přišlo podpořit 500 lidí.

Výčet "hříchů". Fašisti do práce! 

Dva lidé byli lehce zraněni, prvním z nich je zakročující policista a druhým jeden z demonstrantů. Policie sedm lidí předvedla. Dva z nich podle policejní mluvčí neuposlechli výzvy policistů, dva zaútočili na policisty, jeden je podezřelý z podpory a propagace hnutí, směřujících k potlačení práv a svobod, další ze zapálení vlajky. Jednoho maskovaného mladíka jsme zajistili poté, co jsme při jeho kontrole zjistili, že po něm bylo vyhlášeno pátrání," řekla jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová. Akce začaly okolo 18:00 a hlavní část obou z nich skončila kolem 20. hodiny.

Situace se nejvíc zdramatizovala po 18. hodině, kdy lidé, podporující pomoc běžencům, vyrazili z parku na Moravském náměstí v průvodu směrem ke kostelu svatého Tomáše, kde se konala druhá z akcí. Pod názvem "Braňme se! Proti imigračním kvótám, proti genocidě Evropy!" ji pořádala komunita Nechceme utečence v České republice. Svolavatelem demonstrace byl předseda extremistické Dělnické mládeže Erik Lamprecht. Uskupení je propojeno s krajně pravicovou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS).

V kritickou chvíli oddělovalo oba tábory asi patnáct metrů. Z jedné strany znělo z úst demonstrujících: "Čechy Čechům" a "Uprchlíky tady nechceme", zatímco tábor jejich odpůrců křičel: "Náckové ven z Brna, tady nejste doma" nebo "Fašisti do práce".

Verbež zaplavující Evropu

V tom okamžiku oba tábory oddělili policejní těžkooděnci. Kromě nich stály mezi znesvářenými stranami nejprve tramvajové soupravy, poté asi deset policejních vozů. Po asi 15 minutách se radikálové z Dělnické mládeže z místa stáhli k nedaleké fontáně, kde měl projev proti pomoci běžencům předseda DSSS Tomáš Vandas - o uprchlické vlně hovořil jako o "verbeži zaplavující Evropu" a žádal referendum o vystoupení ČR z EU.

Odpůrci Dělnické mládeže stáli nadohled, v kontaktu bránila oběma skupinám hradba, vytvořená z policejních vozů. Když policie vyváděla jednoho zadrženého z davu, vyjadřujícího solidaritu s uprchlíky, strhla se menší potyčka a policie použila sílu.

Jako součást akce proti xenofobii a na podporu imigrantů vyrostlo na Moravském náměstí malé stanové městečko, znázorňující uprchlický tábor. Podle organizátorů pořádali druhou z akcí extremisté, kteří se snaží využít negativní emoce části veřejnosti vůči imigrantům. Je to složitá věc, ale nelze ji řešit na ulici, a zvlášť ne s neonacisty," řekl jeden z pořadatelů Václav Pecl. Lidé v parku na Moravském náměstí měli například transparenty "Praotec Čech byl také imigrant" nebo "Vyměníme nácky za uprchlíky".

Pecl je s výsledkem protestu spokojený, přestože někteří účastníci nerespektovali dohodu s policií a vykročili z parku směrem ke shromáždění Dělnické mládeže. Nemohli jsme jim fyzicky zabránit. I když překročili tu linii, nikdo neútočil, bylo to jen skandování. V tomto se ta poklidnost akce povedla," uvedl Pecl. K účasti na akci Dělnické mládeže se na sociální síti Facebook přihlásilo přes 4000 lidí.  

Mluvil jsem s uprchlíky, říká náměstek 

Shromáždění se zúčastnil i brněnský náměstek primátora Martin Ander (SZ). Mimo jiné kritizoval média kvůli způsobu, jakým informují o uprchlících, a mluvil o dosavadních zkušenostech s imigrací.

„Lidé si snaží zachránit své rodiny a děti a v tom smyslu máme morální povinnost jim pomoci. Mluvil jsem s několika rodinami uprchlíků, kteří do Brna v poslední době přišli, a všichni potvrdili, že sem přišli v ohrožení válkou. A pokud jde o to, jak může Česká republika problém zvládnout, je tady dost příkladů z minulosti. Na konci 40. let Československo přijalo třináct tisíc uprchlíků z Řecka a nebyl s tím žádný problém, v devadesátých letech sem přišly tři a půl tisíce uprchlíků z Bosny, většinou muslimů, tisíc uprchlíků z Kosova, a přesto tehdy nevznikala žádná panika a nekonaly se žádné demonstrace proti imigrantům. Jsem přesvědčen, že dnes je debata uměle vyvolávaná a je to snaha extrémistických organizací prosazovat své politické cíle. A naše povinnost je situaci uklidňovat,“ řekl Martin Ander. V rámci akce pak aktivisté předčítali příklady předsudků, které v současnosti proti uprchlíkům česká veřejnost má, a snažili se je vyvracet.

Pověsit! křičel dav po projevu Vandase

O hodinu později na Moravském náměstí před Místodržitelským palácem strhl Vandasův projev demonstrující ke skandování, zvlášť když prohlásil české europoslance za ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09, kteří hlasovali pro přijímání imigrantů, za vlastizrádce, nechybělo ani volání „pověsit“ apod. „Tento problém musí být řešen radikálně, na moři musí být vytyčena hranice a každý pokus o její proražení musí být odražen, a pokud z moře vytáhneme nějaké uprchlíky, neodvezeme je do Evropy, ale do Afriky. Politici evropských států politikou multi kulti způsobili, že Evropa mění tvář, že imigrantské hordy rabují a zapalují auta,“ prohlásil Vandas.

Varoval, že podle výsledků bruselského summitu bude Česko zapleveleno imigranty. Imigranty podle něj nemůžeme přijímat, protože jsme vytunelovaná země, která nemá finance ani pro vlastní lidi. „Nároky imigrantů neustále rostou a vlastizrádce ve vládě Dienstbier připravuje zákony v jejich prospěch, to je kolaborant největšího druhu a měl by být postaven před spravedlivý soud. A pomáhá mu ombudsmanka Šabatová, která místo aby hájila zájmy našich občanů, zastává se cizí a nepřizpůsobivé verbeže,“ řekl v projevu Vandas.

Během akce došlo i na úsměvné momenty, když například mladík na pozdrav kamarádovi odpověděl slovy „Deutsches Volk“, a na dotaz, jak se mu vede, zaznělo „Sehr gut“, aby za pár okamžiků nadšeně začal skandovat „Čechy Čechům“.

Hajlování v Brně. Na akci vandasovců proti uprchlíkům

Po projevu Tomáše Vandase z DSSS se skupina extremistů vydala směrem k táboru antifašistů a přes policejní kordon pokřikovali hesla: "Zkurvený špíny!" a "Čechy Čechům!" Někteří příznivci Dělnické strany směrem ke svým odpůrcům hajlovali.

FOTO o ústa: Hajlování v Brně. Na akci Vandasovců proti uprchlíkům

Těžkooděnci následně zakročili vůči dvěma antifašistům, kteří se z parku pokusili přeběhnout na druhou stranu. Zadržen byl i jeden z příznivců Dělnické strany, který hajloval. Projevy DSSS komentoval mimo jiné Martin Konvička, šéf Bloku proti islámu, který na akci nebyl: 

Kdybych to měl říct jedním slovem, tak bych řekl, že to jsou idioti, ale rozvedu to. Podívejte se, islám a nacismus mají takovou řadu společných rysů, že hajlovat proti islámu je naprostý nesmysl. Obě tyto ideologie jsou totalitní, obě potlačují lidskou svobodu. Rozdíl je v zásadě ten, že islám vznikl v sedmém století, když bylo módou zaštiťovat se Bohem, a nacismus ve dvacátém, když bylo v módě zaštiťovat se národem a rasou, ale ve své podstatě jde o velmi podobné věci, takže demonstrace nacistů proti islamistům je něco, jako kdyby se dvě party nacistů přeřvávaly, která je lepší. Nebo ještě jinak: Zatímco Blok proti islámu odmítá islám, protože je totalitní, tak ti hajlující pitomci ho odmítají proto, že je to konkurence. Nacistům vadí proto, že ti lidé jsou cizí, nám vadí proto, že mnozí z nich jsou nositeli podobné ideologie, jako je nacismus."

Jeho reakce popudila šéfa dělníků Tomáše Vandase: Vůbec nerozumím, proč se hovoří o tom, že na akci se hajlovalo. Máte toto doložené, nafocené, informovali jste Policii ČR, že došlo k porušení zákona? Já jsem na akci byl a vystoupil jsem na ní s projevem. Neviděl jsem tam žádné nacisty, jak říká pan Konvička, který tam narozdíl ode mě nebyl, ani nikoho, kdo by hajloval. Viděl jsem jen obyčejné lidi všech věkových kategorií, které spojuje obava o osud naší země."

David Daniel a kol. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš