Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajemství valtického zámku: Kastelán spálil 58 obrazů a nikdo nechce prozradit, proč. Měl by dostat pochvalu, píší diskutéři… Podívejte, co Koniáš zlikvidoval

11.04.2015
Tajemství valtického zámku: Kastelán spálil 58 obrazů a nikdo nechce prozradit, proč. Měl by dostat pochvalu, píší diskutéři… Podívejte, co Koniáš zlikvidoval

Autor: Archiv

Popisek: Dílo Vladimíra Franze Madona nesená mravenci už neexistuje, zřejmě bylo spáleno.

FOTO V ČLÁNKU Nedobytná pevnost se stala ze zámku Valtice poté, co se provalilo, že bývalý kastelán zámku nechal úmyslně zničit 58 obrazů za několik milionů korun. „Nebudu se k ničemu vyjadřovat. Domluvil jsem se tak se státním zástupcem,“ rezolutně odmítl komunikaci bývalý kastelán valtického zámku Michal Tlusták. Sdílnější nebyla ani vicekastelánka valtického zámku Michaela Suchánková, hradbu mlčení neprolomila ani mluvčí kroměřížského Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová. Co se to tedy vlastně stalo?

Až ředitel kroměřížského Národního památkového ústavu Jan Slezák byl otevřenější. „Pan Tlusták již nebyl kastelánem od loňského roku, kdy se celá kauza objevila. Byl odvolán z funkce a pouze pověřen řízením, nyní již však není ani to,“ informoval KrajskéListy.cz Slezák.

„Z důvodu presumpce neviny však zůstává dál zaměstnancem Národního památkového ústavu, do doby, než se situace vyšetří. Samozřejmě, že má funkci, kde nebude mít možnost rozhodovat o mobiliáři, ani o personálních věcech,“ uvedl Slezák. A jaké podle něj byly důvody zničení obrazů? „Po pravdě řečeno, nemám ani jistotu, že to skutečně udělal pan Tlusták. A pokud skutečně ano, jeho důvody si nedovedu představit,“ uzavřel ředitel. Podle zástupce vedoucího břeclavské policie Jana Cupala je však důvod úsměvný, jak uvedl server Blesk.cz.

Gang zlodějů? Ne, zaměstnanci

Policie se nejprve domnívala, že 58 obrazů odcizil gang zlodějů, a to kvůli tomu, že jejich krádež nahlásil sám Tlusták. Díla vznikla ve valtické zámecké jízdárně při výtvarném sympoziu Velký formát, které se na zámku koná každý rok od roku 1992. Bylo mezi nimi i dílo kandidáta na prezidenta Vladimíra Franze. Před pár dny pak policie zjistila, že na Tlustákův pokyn měli tato díla zničit zaměstnanci zámku. A to nenávratně – zřejmě spálením. Ponechal pouze rámy. Škoda byla vyčíslena na více než 4,66 milionu korun, památkáři nyní hrozí až tři roky vězení. Podle všeho se už částečně přiznal, vazba však na něj uvalena nebyla.

Kdyby k tomu došlo v kravíně...

Kromě zmíněného Franze byly zničeny obrazy i dalších vysokoškolských pedagogů a uznávaných autorů z celé Evropy. Sám Franz na zmizení děl i upozornil, neboť chtěl vydat své dílo Madona nesená mravenci. Jak uvedl Břeclavskému deníku, sám nechápe, co se stalo: „Kdyby k záležitosti došlo ve válcovně plechu či v kravíně, člověk by si mohl říci: No budiž. Ale v kulturní instituci, jejíž starostí by měla být především péče o kulturní dědictví, jakož i movité či nemovité kulturní statky a hodnoty, jejich ošetření a uchování?“ divil se Franz s tím, že je vidět, že došlo k totálnímu selhání.

Vladimír Franz jako pravidelný účastník Mezinárodního sympozia Velký formát Valtice přispěl i vloni do této mimořádné akce jedním obrazem. V gigantické barokní jízdárně vznikla už v minulých letech jeho velká plátna 600 x 240 cm: Houby, Ježíš, Jahody a Vánoce na psí řece. Tentokrát do tohoto seznamu přibylo plátno Madona nesená mravenci, které nyní už neexistuje. Neslo podtitul krize identity euro-americké civilizace; jde o téma, kterým se autor v současnosti zabývá soustavněji. Na obraze se vznášela Madona obklopená mravenci a byla přitom konfrontována s různými kultovními postavičkami a výrobky naší doby: Ferdou Mravencem, Mickey Mousem a Coca-Colou. Tvůrce paradoxně dospěl k názoru, že krize lidské identity je jen odrazem krize, ke které zřejmě už předtím došlo v nebi…

Koniáš nalezl I pochopení

V diskuzích pod články na internetových serverech se povětšinou kastelán setkal s pochopením. „Poté, co vidím, jaké obrazy byly zničeny, se musím kastelána zastat,“ napsal například Pavel Foltán. Přidal se i Vít Prokop: „Kastelán by měl dostat pochvalu.“ „Mám pocit, že soudit by měli ´umělce’ za poškozování cizího vkusu. Kastelán jednal správně,“ napsal rovněž Josef Řihák.

Vendula Kvochová

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace