Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lidé před starostkou přecházeli na druhý chodník. Teď jí soud očistil, to už se ale prý nikdo nedozví...

09.12.2014
Lidé před starostkou přecházeli na druhý chodník. Teď jí soud očistil, to už se ale prý nikdo nedozví...

Foto: STAN

Popisek: Jana Krutáková, bývalá starostka Moravské Nové Vsi

Bývalou starostku Moravské Nové Vsi Janu Krutákovou nyní soud očistil z obžaloby, podle které uzavřela pro obec nevýhodnou smlouvu. Kauza zároveň ukázala, že čeští konzumenti zpravodajství se v naprosté většině případů z médií o podobném soudním očištění nebo stažení obvinění v mediálně exponovaných kauzách velmi často nedozví, vyjádřil se tiskový mluvčí STANu Karel Kreml.

I neprávem obviněný člověk je tak pro většinu národa odsouzený navždy, stojí v aktuálním prohlášení STAN. Z mediální analýzy od společnosti Newton Media ostatně vyplývá, že lidé mají pětkrát menší šanci zaznamenat pozitivní informace o jejím průběhu oproti těm negativním. 

Nikdo se se mnou nebavil, vzpomíná starostka

„Od roku 1998 jsem pracovala ve vedení obce a mým krédem vždy bylo, že starosta se musí starat o blaho svých občanů, nikoliv o své. V roce 2010 jsme po jednání v zastupitelstvu a radě přijali smlouvu, která byla později označena jako nevýhodná. Na základě toho jsem byla obviněna a odsouzena k podmíněnému trestu za zneužití pravomoci veřejného činitele,“ říká bývalá starostka Moravské Nové Vsi Jana Krutáková, jejíž trest soud nyní zrušil. „Pominu-li finanční stránku věci, jedná se o absolutní dehonestaci člověka. Lidé z obce začali přecházet na druhý chodník, nikdo se se mnou nebavil a můj zdravotní stav se po všech stránkách zhoršil. Najít zaměstnání pro mě byl zásadní problém,“ dodává Krutáková.

Hnutí Starostové a nezávislí prosí česká média, která informovala o obvinění a odsouzení Jany Krutákové, aby rovněž přinesla zprávu o pravomocném zbavení všech obvinění.

Jednou obviněný, pořád gauner

„Jednání policie je v České republice často nestandardní. Jednou obviněný člověk je pro většinu populace navždy gauner i přesto, že obvinění bylo smyšlené a nezakládalo se na pravdě. A pokud se jedná o politika, je prakticky vyřízený,“ říká první místopředseda STAN Petr Gazdík. „I v tomto bychom se měli přiblížit západním standardům: politik očištěný soudem by měl mít nárok na přiměřenou pozornost médií, zvláště těch, která o jeho kauze informovala, a tím i možnost do politiky se vrátit. A samozřejmě soudní řízení by nemělo trvat celou řadu let,“ dodává Gazdík.

Z mediální analýzy, kterou si STAN nechal vypracovat od společnosti Newton Media, vyplývá, že média dávala daleko více prostoru negativně vyznívajícím příspěvkům, než těm kladným. Z toho plyne i značně rozdílný mediální dopad. Zatímco příspěvky ohledně odsouzení zasáhly asi 45 procent populace České republiky nad 15 let, informace o zrušení trestu zaznamenalo jen 9 procent z nich.

Neměl jsem na vybranou, tvrdí její nástupce

Exstarostce hrozilo tříleté vězení za nevýhodné smlouvy, které v době své funkce podepsala. Obvinění se následně rozšířilo o dalšího úředníka. Nový starosta jako první podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Poté spolu s exstarostkou Krutákovou ještě seděli v zastupitelstvu.

Jana Krutáková působila jako místostarostka v Moravské Nové Vsi v letech 1998-2002. Později zde pracovala jako starostka až do roku 2010. A právě v této době podepsala nevýhodné smlouvy pro výstavbu sluneční elektrárny. „Neměl jsem na vybranou. Smlouvy, které podepsala, byly na první pohled nevýhodné. Musel jsem to oznámit. Kdybych to neudělal, skončil bych v kriminále já,“ vysvětlil její nástupce, starosta Marek Košut. Podle něj Moravská Nová Ves mohla za pronájem obecního pozemku požadovat několinásobně víc. Podle Košuta tak mohla být způsobena škoda až 7 miliónů korun. Podezřelý byl i způsob, jakým k podpisu smlouvy bývalou starostkou vůbec došlo. „Každá taková smlouva musí projít určitým kolečkem ke schválení. Například je nutné, aby byla schválena radními. V tomto případě se tak nestalo. Tehdejší starostka podepsala smlouvu zcela sama. Nevím, jak si to vysvětlit jinak než, že se jednalo o úmysl. Člověk jako ona je velmi zkušený na poli komunální politiky a je podezřelé, že by udělal takovou školáckou chybu zrovna u této smlouvy, která je navíc tak nevýhodná,“ uváděl zhruba před dvěma roky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
STAN,