Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lidé před starostkou přecházeli na druhý chodník. Teď jí soud očistil, to už se ale prý nikdo nedozví...

09.12.2014
Lidé před starostkou přecházeli na druhý chodník. Teď jí soud očistil, to už se ale prý nikdo nedozví...

Autor: STAN

Popisek: Jana Krutáková, bývalá starostka Moravské Nové Vsi

Bývalou starostku Moravské Nové Vsi Janu Krutákovou nyní soud očistil z obžaloby, podle které uzavřela pro obec nevýhodnou smlouvu. Kauza zároveň ukázala, že čeští konzumenti zpravodajství se v naprosté většině případů z médií o podobném soudním očištění nebo stažení obvinění v mediálně exponovaných kauzách velmi často nedozví, vyjádřil se tiskový mluvčí STANu Karel Kreml.

I neprávem obviněný člověk je tak pro většinu národa odsouzený navždy, stojí v aktuálním prohlášení STAN. Z mediální analýzy od společnosti Newton Media ostatně vyplývá, že lidé mají pětkrát menší šanci zaznamenat pozitivní informace o jejím průběhu oproti těm negativním. 

Nikdo se se mnou nebavil, vzpomíná starostka

„Od roku 1998 jsem pracovala ve vedení obce a mým krédem vždy bylo, že starosta se musí starat o blaho svých občanů, nikoliv o své. V roce 2010 jsme po jednání v zastupitelstvu a radě přijali smlouvu, která byla později označena jako nevýhodná. Na základě toho jsem byla obviněna a odsouzena k podmíněnému trestu za zneužití pravomoci veřejného činitele,“ říká bývalá starostka Moravské Nové Vsi Jana Krutáková, jejíž trest soud nyní zrušil. „Pominu-li finanční stránku věci, jedná se o absolutní dehonestaci člověka. Lidé z obce začali přecházet na druhý chodník, nikdo se se mnou nebavil a můj zdravotní stav se po všech stránkách zhoršil. Najít zaměstnání pro mě byl zásadní problém,“ dodává Krutáková.

Hnutí Starostové a nezávislí prosí česká média, která informovala o obvinění a odsouzení Jany Krutákové, aby rovněž přinesla zprávu o pravomocném zbavení všech obvinění.

Jednou obviněný, pořád gauner

„Jednání policie je v České republice často nestandardní. Jednou obviněný člověk je pro většinu populace navždy gauner i přesto, že obvinění bylo smyšlené a nezakládalo se na pravdě. A pokud se jedná o politika, je prakticky vyřízený,“ říká první místopředseda STAN Petr Gazdík. „I v tomto bychom se měli přiblížit západním standardům: politik očištěný soudem by měl mít nárok na přiměřenou pozornost médií, zvláště těch, která o jeho kauze informovala, a tím i možnost do politiky se vrátit. A samozřejmě soudní řízení by nemělo trvat celou řadu let,“ dodává Gazdík.

Z mediální analýzy, kterou si STAN nechal vypracovat od společnosti Newton Media, vyplývá, že média dávala daleko více prostoru negativně vyznívajícím příspěvkům, než těm kladným. Z toho plyne i značně rozdílný mediální dopad. Zatímco příspěvky ohledně odsouzení zasáhly asi 45 procent populace České republiky nad 15 let, informace o zrušení trestu zaznamenalo jen 9 procent z nich.

Neměl jsem na vybranou, tvrdí její nástupce

Exstarostce hrozilo tříleté vězení za nevýhodné smlouvy, které v době své funkce podepsala. Obvinění se následně rozšířilo o dalšího úředníka. Nový starosta jako první podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Poté spolu s exstarostkou Krutákovou ještě seděli v zastupitelstvu.

Jana Krutáková působila jako místostarostka v Moravské Nové Vsi v letech 1998-2002. Později zde pracovala jako starostka až do roku 2010. A právě v této době podepsala nevýhodné smlouvy pro výstavbu sluneční elektrárny. „Neměl jsem na vybranou. Smlouvy, které podepsala, byly na první pohled nevýhodné. Musel jsem to oznámit. Kdybych to neudělal, skončil bych v kriminále já,“ vysvětlil její nástupce, starosta Marek Košut. Podle něj Moravská Nová Ves mohla za pronájem obecního pozemku požadovat několinásobně víc. Podle Košuta tak mohla být způsobena škoda až 7 miliónů korun. Podezřelý byl i způsob, jakým k podpisu smlouvy bývalou starostkou vůbec došlo. „Každá taková smlouva musí projít určitým kolečkem ke schválení. Například je nutné, aby byla schválena radními. V tomto případě se tak nestalo. Tehdejší starostka podepsala smlouvu zcela sama. Nevím, jak si to vysvětlit jinak než, že se jednalo o úmysl. Člověk jako ona je velmi zkušený na poli komunální politiky a je podezřelé, že by udělal takovou školáckou chybu zrovna u této smlouvy, která je navíc tak nevýhodná,“ uváděl zhruba před dvěma roky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
STAN,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace