Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Rakouského ministra hostil hejtman Hašek spolu s ministrem zahraničních věcí. Jednali o jaderném odpadu, záchraně životů či spojení do Vídně

13.11.2014
Rakouského ministra hostil hejtman Hašek spolu s ministrem zahraničních věcí.  Jednali o jaderném odpadu, záchraně životů či spojení do Vídně

Autor: Jihomoravský kraj

Popisek: Michal Hašek a Lubomír Zaorálek v Mikulově

O spolupráci České republiky a Rakouska tento týden jednali v Mikulově ministři zahraničních věcí obou států. Hostiteli byli ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Pro Rakušany jsme důležitý obchodní partner. Také brzy snáze dostanou péči ve znojemské nemocnici.

Na programu byla mimo jiné témata dopravního spojení obou států, přeshraniční spolupráce regionů ve školství, zdravotnictví či turistice a cestovním ruchu. Hovořilo se také o připravovaném úložišti jaderného odpadu v České republice. Jak uvedl na následném brífinku ministr Lubomír Zaorálek, mikulovské jednání bilancovalo dosavadní spolupráci od posledního setkání a mělo výrazně pracovní charakter. „Vytvořili jsme si časové představy, co budeme realizovat v nejbližší době, například v oblasti zdravotnictví a dopravy,“ uvedl ministr. Jeho rakouský protějšek Sebastian Kurz vyjádřil radost ze setkání konaného na hranicích České republiky a Rakouska krátce před 25. výročím pádu „železné opony“.  Zdůraznil, že Česká republika patří k nejvýznamnějším obchodním partnerům Rakouska.

Lubomír Zaorálek, Michal Hašek

Hejtmani mezi čtyřma očima. O spojení mezi Brnem a Vídní

Součástí programu bylo také setkání hejtmana Michala Haška a dolnorakouského hejtmana Erwina Prölla mezi čtyřma očima.Tématem jednání byly aktuální vztahy mezi Českou republikou a Rakouskem a také mezi Jihomoravským krajem a  Dolním Rakouskem, tedy dokončení dálničního spojení mezi Brnem a Vídní nebo možnost přeshraničních zásahů záchranné služby, a to včetně letecké záchranné služby. „Rádi bychom, aby Letecká záchranná služba mohla do budoucna zasahovat i na území Rakouské republiky a obráceně, partneři z Rakouska by mohli v případě nutnosti zasáhnout  také na území jižní Moravy,“ řekl hejtman Hašek a dodal: „To, co nás v této chvíli  brzdí, je neprojednání příslušné  smlouvy  a vyjasnění mechanismu úhradových vyhlášek.“

Pacient musí dostat pomoc rychle, bez ohledu na hranice

Ministr zahraničních věcí Zaorálek slíbil, že s ministrem zdravotnictví Němečkem tuto záležitost projedná. Praktický přínos je zřejmý. „Nejen při živelních pohromách nebo mimořádných událostech, ale v okamžiku, kdy je jasné, že blíže k místu zásahu má sanitka či vrtulník na druhé straně hranice, půjde o to, aby pacient dostal pomoc co nejdříve. Chceme dokázat, že železná opona skutečně padla, hranice je pouze formální čára na mapě a nikoliv něco, co zabrání včasné lékařské pomoci,“ dodal hejtman Hašek.

Michal Hašek (vpravo)

Znojemská nemocnice se podle jeho slov připravuje na režim přeshraniční nemocnice. Také zde se čeká na schválení příslušné smlouvy v parlamentech obou zemí. Jihomoravský kraj už jazykově vyškolil personál příhraničních nemocnic – ve Znojmě  a Břeclavi. „Domníváme se, že do budoucna budeme poskytovat zdravotní péči v mnohem větší míře také občanům Rakouska,“ potvrdil Michal Hašek.

Za jeden provaz potáhnou i historici

Podněty, které z mikulovského setkání vzešly, budou dále sledovány na pracovní rovině. Velvyslanci obou zemí se budou za tímto účelem pravidelně scházet s vedoucími představiteli krajských úřadů a zemských vlád. Došlo také k dohodě společného financování projektu „Česko-rakouské knihy o historii“.

Michal Hašek a přátelé z Rakouska.

Úkolem projektu, na kterém bude pracovat Stálá konference českých a rakouských historiků, bude umožnit společnostem obou zemí v přiměřené formě informovaný přístup ke společným dějinám, a sloužit tak k lepšímu vzájemnému porozumění.

 Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
Hašek,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace