Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rakouského ministra hostil hejtman Hašek spolu s ministrem zahraničních věcí. Jednali o jaderném odpadu, záchraně životů či spojení do Vídně

13.11.2014
Rakouského ministra hostil hejtman Hašek spolu s ministrem zahraničních věcí.  Jednali o jaderném odpadu, záchraně životů či spojení do Vídně

Foto: Jihomoravský kraj

Popisek: Michal Hašek a Lubomír Zaorálek v Mikulově

O spolupráci České republiky a Rakouska tento týden jednali v Mikulově ministři zahraničních věcí obou států. Hostiteli byli ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Pro Rakušany jsme důležitý obchodní partner. Také brzy snáze dostanou péči ve znojemské nemocnici.

Na programu byla mimo jiné témata dopravního spojení obou států, přeshraniční spolupráce regionů ve školství, zdravotnictví či turistice a cestovním ruchu. Hovořilo se také o připravovaném úložišti jaderného odpadu v České republice. Jak uvedl na následném brífinku ministr Lubomír Zaorálek, mikulovské jednání bilancovalo dosavadní spolupráci od posledního setkání a mělo výrazně pracovní charakter. „Vytvořili jsme si časové představy, co budeme realizovat v nejbližší době, například v oblasti zdravotnictví a dopravy,“ uvedl ministr. Jeho rakouský protějšek Sebastian Kurz vyjádřil radost ze setkání konaného na hranicích České republiky a Rakouska krátce před 25. výročím pádu „železné opony“.  Zdůraznil, že Česká republika patří k nejvýznamnějším obchodním partnerům Rakouska.

Lubomír Zaorálek, Michal Hašek

Hejtmani mezi čtyřma očima. O spojení mezi Brnem a Vídní

Součástí programu bylo také setkání hejtmana Michala Haška a dolnorakouského hejtmana Erwina Prölla mezi čtyřma očima.Tématem jednání byly aktuální vztahy mezi Českou republikou a Rakouskem a také mezi Jihomoravským krajem a  Dolním Rakouskem, tedy dokončení dálničního spojení mezi Brnem a Vídní nebo možnost přeshraničních zásahů záchranné služby, a to včetně letecké záchranné služby. „Rádi bychom, aby Letecká záchranná služba mohla do budoucna zasahovat i na území Rakouské republiky a obráceně, partneři z Rakouska by mohli v případě nutnosti zasáhnout  také na území jižní Moravy,“ řekl hejtman Hašek a dodal: „To, co nás v této chvíli  brzdí, je neprojednání příslušné  smlouvy  a vyjasnění mechanismu úhradových vyhlášek.“

Pacient musí dostat pomoc rychle, bez ohledu na hranice

Ministr zahraničních věcí Zaorálek slíbil, že s ministrem zdravotnictví Němečkem tuto záležitost projedná. Praktický přínos je zřejmý. „Nejen při živelních pohromách nebo mimořádných událostech, ale v okamžiku, kdy je jasné, že blíže k místu zásahu má sanitka či vrtulník na druhé straně hranice, půjde o to, aby pacient dostal pomoc co nejdříve. Chceme dokázat, že železná opona skutečně padla, hranice je pouze formální čára na mapě a nikoliv něco, co zabrání včasné lékařské pomoci,“ dodal hejtman Hašek.

Michal Hašek (vpravo)

Znojemská nemocnice se podle jeho slov připravuje na režim přeshraniční nemocnice. Také zde se čeká na schválení příslušné smlouvy v parlamentech obou zemí. Jihomoravský kraj už jazykově vyškolil personál příhraničních nemocnic – ve Znojmě  a Břeclavi. „Domníváme se, že do budoucna budeme poskytovat zdravotní péči v mnohem větší míře také občanům Rakouska,“ potvrdil Michal Hašek.

Za jeden provaz potáhnou i historici

Podněty, které z mikulovského setkání vzešly, budou dále sledovány na pracovní rovině. Velvyslanci obou zemí se budou za tímto účelem pravidelně scházet s vedoucími představiteli krajských úřadů a zemských vlád. Došlo také k dohodě společného financování projektu „Česko-rakouské knihy o historii“.

Michal Hašek a přátelé z Rakouska.

Úkolem projektu, na kterém bude pracovat Stálá konference českých a rakouských historiků, bude umožnit společnostem obou zemí v přiměřené formě informovaný přístup ke společným dějinám, a sloužit tak k lepšímu vzájemnému porozumění.

 Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
Hašek,