Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Získali jsme platy našich herců. Nejbohatším není ani Bartoška, ani Polívka. Asi vás překvapíme

26.10.2014
Získali jsme platy našich herců. Nejbohatším není ani Bartoška, ani Polívka. Asi vás překvapíme

Foto: TV Prima

Popisek: Václav Postránecký je díky seriálu Vinaři i jednou z hlavních tváří TV Prima. Na Nově zase točí Doktory z Počátků.

EXKLUZIVNĚ, CELÝ DÍL SERIÁLU V ČLÁNKU Roden? Langmajer? Sobota? Polívka? Bartoška? Zapomeňte. Pro letošní rok se zřejmě nejbohatším hercem v České republice stává Václav Postránecký. A to zejména díky tučným honorářům na Primě a na Nově, kde účinkuje v seriálech Doktoři z počátků, respektive Vinaři.

Jedním z nejobsazovanějších českých herců v zahraničí je zcela jistě Miroslav Táborský. Co se historického žebříčku týká, jak Nově před dvěma měsíci prozradil režisér Vorlíček, nejvíce se na plátnech kin a televizních obrazovkách objevoval nenápadný Oldřich Velen. Jak to ale vypadá s platy, je zcela jiná kapitola. Produkce a tisková oddělení soukromých stanic Novy a Primy, stejně jako veřejnoprávní  České televize, výše honorářů odmítají uveřejnit. KrajskéListy.cz se proto obrátily na jinou sortu podnikatelů: manažery hereckých osobností. A ti nám pod podmínkou anonymity naťukli stav, v jakém se nyní herci obsazují a kolik si mohou vydělat.

„O místa je boj, nebudu říkat, že ne. Jsou herci, kteří to mají ložené, například na Primě neudělají nic bez Kostkové, ačkoli filmovým produkcím přijde naprosto nezajímavá, jen se podívejte, v kolika snímcích za posledních deset let hrála,“ řekl naší redakci jeden ze zdrojů. „Ale konkrétně Kostkové, stejně jako jejímu otci, to vadit nemusí, protože berou dost peněz za natáčecí den,“ doplnil s tím, že sazby se pohybují od pěti do dvaceti tisíc a v nekonečných seriálech Novy a Primy se zároveň hovoří o pěti až dvaceti natáčecích dnech. Úspěšný herec či herečka si tak mohou přijít na 60 – 120 000. „Nezapomínejte na to, že produkce se stará o dopravu herců tam i zpět, o celodenní jídlo, které je samozřejmě zdarma,“ podotýká. Co ale nejlíp placení herci v Česku?

Na tom se překvapivě oba naše zdroje shodly a potvrdily tak spekulace, které už v minulosti publikoval bulvár. „Postránecký,“ uvedl náš první zdroj. „Postránecký nebo Alois Švehlík,“ doplnil druhý. A nakolik si tito dva průměrně za rok mohou přijít? Jde prý o částku kolem pěti milionů, což je víc, než kolik bere český premiér anebo prezident.

Sedmdesátník Václav Postránecký se má podle těchto zjištění skutečně dobře. Vzhledem k tomu, že se v minulosti všem televizním seriálům vyhýbal, jej mnozí dramaturgové berou jako hrstku šafránu. A tomu odpovídá i výše gáže. „Postránecký bere podle informací Nedělního Aha! za jeden natáčecí den (v průměru jich je 13 do měsíce) 12 000 Kč. Jeho honorář tak dělá cca 156 000 korun měsíčně. Za rok si tedy podle propočtů vydělal díky Doktorům z Počátků 1 872 tisíc Kč. Tedy téměř dva miliony. A to jsou velmi slušné peníze.“ U Vinářů na Primě se má jednat o částku ještě vyšší. Takže celkový roční příjem skutečně může dělat něco kolem pěti milionů korun. Televize účast jeho postavy přibližuje slovy: „Dělá nejlepší víno v Křeticích, a proto se obecně předpokládá, že je nejmoudřejší chlap ve vesnici, tím pádem druhý nejmoudřejší občan Křetic vůbec. Protože je vždycky jedna osoba, která je moudřejší než nejmoudřejší chlap ve vesnici. Jeho žena Stázi.“

Apanáž ostatních herců a hereček? Násobně nižší. A proč to i tak dělají? „Je nouze. Například Srstka nebo Kuklová brali svou účast v Doktorech z Počátků jako dar z nebe, protože oba nedoufali, že by se ještě někde mohli objevit,“ uvedl jeden z hereckých manažerů. „A ostatní, především mladí, to dělají za pár kaček jen proto, aby se ukázali. Někdy to vyjde, jako třeba u Sandry Novákové, někdy ne, což může být příklad Markéty Frösslové. Ta sice jeden čas byla často na České televizi, ale pak už na ni asi dramaturgie zanevřela,“ doplnil s tím, že plat Postráneckého je skutečná výjimka. „Rarita, určitě ne milník nebo nějaký herecký cíl, na to se nedá dostat a je to částečně náhodou, částečně osudem, tomu prostě nemůžete jít naproti,“ uzavřel.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Zdeněk Svoboda