Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svátek ledového a slámového vína IceWine du Monde: Prestižní vzorky vín ochutnají v Lednici i návštěvníci

22.08.2014
Svátek ledového a slámového vína IceWine du Monde: Prestižní vzorky vín ochutnají v Lednici i návštěvníci

Foto: IceWine du Monde

Popisek: IceWine du Monde 2013

O posledním srpnovém víkendu se v prostorách zámku Lednice uskuteční čtvrtý ročník soutěže Světového dne ledového vína – IceWine du Monde 2014. Mezinárodní soutěže ledových, slámových a dalších vybraných sladkých vín se i letos zúčastní desítky vinařů z několika zemí. Odbornou část soutěže, která získala mezinárodní renomé i díky přísným pravidlům pro soutěžící vzorky, doplní víkendový Oper Air Festival v prostorách anglického parku zámku Lednice na Moravě.

Vzorky vín lze do odborné části soutěže přihlásit až do 8. srpna 2014, v současné době jsou již přihlášeny desítky vzorků z Rakouska, Kanady, Chorvatska, Německa, Švýcarska, Slovenska i České republiky. „Ledová a slámová vína jsou vyráběna specifickými metodami pouze v zemích, které mají klimaticky odpovídající podmínky.

Obsah zbytkového cukru musí být u všech předkládaných vzorků minimálně 45 g/l, pocházet musejí z ucelené šarže nejméně 100 l a nelze akceptovat vína dolihovaná. Statut soutěže zaručuje, že všechny přihlášené vzorky splňují vysoký standard“,představuje soutěž její prezident Ing. Jakub Šebesta.

Slavnostní vyhlášení a zakončení odborné části čtvrtého ročníku se uskuteční v reprezentativních prostorách rytířského a loveckého sálu zámku Lednice, soutěž se i letos bude konat pod záštitou Mezinárodní organizace pro révu a víno OIV. Velké zlaté medaile souteže získala v roce 2013 vína z Vinařství Josef Valihrach s.r.o. a Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.

Představení vín i zámku Lednice

„Mezinárodní soutěž ledových, slámových a ostatních sladkých vín IceWine du Monde je pro Českou centrálu cestovního ruchu příležitostí pro představení nejen celého Lednicko-valtického areálu zařazeného na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale i ostatních turistických cílů jižní Moravy. Gastrofestivaly určené široké veřejnosti zažívají velký boom, snoubení vzorků soutěžních vín s vybranými regionálními specialitami bude jistě dobrým důvodem, proč o víkendu zavítat právě na Open Air Festival, který bude pro veřejnost připraven na Čestném nádvoří zámku Lednice v plenéru přilehlého zámeckého parku“, dodává k doprovodnému programu generální ředitel agentury CzechTourism Ing. Rostislav Vondruška.

Open Air Festival, který bude během soboty a neděle přístupný všem návštěvníkům zdarma bude zahrnovat kromě možnosti degustace soutěžních vín gastroshow kapitána kuchařského týmu Československého svazu kuchařů a šéfkuchaře restaurace Aureole umístěné v 27. patře pražského mrakodrapu na Pankráci Jiřího Krále. Pro diváky jsou připraveny hudební vystoupení souboru Hradišťan s uměleckým vedoucím Jiřím Pavlicou, Janka Ledeckého či muzikálové vystoupení „Rebelové rokenrolu“ i ukázky šermířského umění, či vědomostní a dovednostní soutěže, které bude možno absolvovat v celém areálu zámeckého parku.

Po degustaci vín, holandských, slovenských i moravských sýru bude možné své zážitky z návštěvy 4. ročníku IceWine du Monde zvěčnit v dobovém fotoateliéru. Připraven je i doprovodný program pro dětské diváky, kteří budou o degustační část Open Air Festivalu ochuzeny.

IceWine du Monde 29. 8. – 31. 8. 2014, zámek Lednice na Moravě

Ledové víno

Ledové víno se vyrábí z hroznu, které byly sklizeny při teplotách -7°C a nižších. Jedná se o typ vína s přívlastkem, které má charakteristické aroma, nižší obsah alkoholu (8-9%) a vysoký zbytek cukru.

Hrozny na výrobu ledového vína se sklízí při velmi nízkých teplotách, které jsou stanoveny zákonem. V průběhu sklizně a zpracování hroznu se musí postupovat tak, aby nedošlo k rozmrznutí před jejich vylisováním.

Slámové víno

Jedná se o přívlastková vína, pro která je typický vysoký zbytek přírodního cukru a nižší obsah alkoholu. K výrobě slámového vína se používají vyzrálé hrozny, které se sklízejí na přelomu října a listopadu. Po částečném odpaření vody jsou hrozny po dobu 3 měsíců umístěny na slámě, rákosu nebo volně zavěšeny ve větraném prostoru.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová