Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Průměrný Čech vypije za rok přes 20 litrů vína, Které je nejlepší?

07.10.2013
Průměrný Čech vypije za rok přes 20 litrů vína, Které je nejlepší?

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

Spotřeba vína v České republice neustále stoupá. Průměrný Čech ho vypije za rok přes 20 litrů a vybírat si může z nabídky od více než 19 000 tuzemských vinařů. Pokud však nepatříte mezi sommeliéry a znalce vín, hledání dobrého vína mezi tak velkou nabídkou může být komplikované. Vodítkem o kvalitě vína mohou být například ocenění ve vinařských soutěžích či získané medaile. Proč jsou oceňovaná vína ze soutěží sázkou na jistotu a co vše vlastně značí vinařské medaile, vám představíme v následujícím článku.

Účast v soutěžích značí prestiž a snahu vinaře

Soutěže vín jsou v České republice prestižní záležitost a účast v nich značí odvahu vinařů, kteří chtějí poměřit síly s tuzemskou konkurencí. Nominovat víno do soutěže však pro vinaře není levná ani jednoduchá záležitost. „Přihlášení vína do soutěží je finančně i časově náročné. Za každý soutěžní vzorek se platí registrační poplatky, dokládá se původ hroznů a je třeba též zajistit chemické rozbory vzorků,“ potvrzuje Marcel Lanžhotský z vinařství PATRIA Kobylí, jež je pravidelným a úspěšným účastníkem těchto soutěží.Administrativně i časově náročný vstup do soutěží kromě značného úsilí dokazuje i důvěru vinaře v kvalitu vlastních produktů.

Chuť a kvalitu stovek vín za vás zhodnotí odborníci

Vinařské soutěže by měly zviditelnit nejlepší česká vína a vést ke zlepšení orientace při jeho nákupu. Rozhodující kritéria, podle kterých se vína hodnotí, jsou vzhled vína (jeho čirost a barva), vůně (intenzita, čistota, harmonie) a chuť vína (intenzita, čistota, harmonie, perzistence). Stovky vzorků vín při soutěžích jsou hodnoceny širokým spektrem odborníků, od vinařů a sommeliérů po vědecké či kontrolní pracovníky potravinářské inspekce. Tito odborníci vybavení citlivými chuťovými pohárky a fenomenální chuťovou pamětí složitě hodnotí všechny vzorky pomocí 100 bodové tabulky OIV a grafů znázorňujících aromatický profil vína, jeho strukturu a mohutnost. K veřejnosti se tedy dostanou výsledky ohlašující poctivě vybraná vítězná vína, která budou chutnat při slavnostních příležitostech v restauraci i doma u rodinného stolu.

Na kvalitu medailových vín se lze spolehnout

Jakmile získáte mezi víny větší přehled, můžete vyzkoušet nákup kolekce vín, tedy předem sestavenou sadu vín. „I při výběru kolekcí se při nákupu lze řídit výsledky v soutěžích, kde je tato kategorie považována za speciální,“ říká Marcel Lanžhotský, technolog z vinařství PATRIA Kobylí, jejichž kolekce vín byla nedávno vyhlášena nejlepší kolekcí Velkopavlovické vinařské podoblasti. Šampioni a medailisté v soutěžích jsou při prvním nákupu vín dobrou volbou. „Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že medailová vína mají v obchodech lepší start, protože zákazníci k nim mají díky ocenění větší důvěru. Aktuálně jsme zvědaví, jak si povede náš nový Modrý Portugal 2011 pozdní sběr, který získal stříbrnou medaili v soutěži Král vín,“ dodává Lanžhotský.

Soutěžní vína můžete ochutnat na koštech a výstavách

Vína, která jsou v soutěžích úspěšná, můžete osobně ochutnat s odborníky na doprovodných akcích – řízených degustacích na celém území ČR. Tím získáte před nákupem představu, na která vína se v obchodě zaměřit. Soutěže, jako je například Národní soutěž vín nebo Král vín, totiž své medailisty představují na koštech a výstavách pro veřejnost. Kromě ochutnávky na těchto akcích získáte také mnoho zajímavých informací nejen o víně, ale i gastronomii a vinařství.

O společnosti PATRIA Kobylí

Společnost PATRIA Kobylí je největším pěstitelem a zpracovatelem vinné révy v obci Kobylí, která se nachází ve velkopavlovické vinařské podoblasti. Společnost ročně zpracovává 1 200 tun hroznů a hospodaří na ploše 152 hektarů registrovaných vinic.  Ze zpracovaných hroznů se vyrábí jakostní odrůdová vína, vína s přívlastkem, archivní a ročníková vína. Vybrané šarže těchto vín zrají ve velkých ležáckých sudech a ty nejlepší v sudech barrigue. Roční produkce přes půl milionu lahví vína řadí společnost PATRIA mezi významné tuzemské výrobce vína. PATRIA Kobylí klade důraz na ekologické pěstování a zpracování hroznů. Na svých vinicích uplatňuje program Integrované produkce hroznů a vína, který je zaměřený na produkci hroznů a vín špičkové kvality a zároveň je šetrný vůči životnímu prostředí. V roce 2012 byla pořízena nová technologie na výrobu bílého vína a doplněna technologie na výrobu červeného vína. Díky doplnění výrobních technologií se dostavily úspěchy na nejprestižnějších vinařských výstavách.

Úspěchy v roce 2013:

  • Valtické vinné trhy – Champion červených vín, Pohár ministra zemědělství ČR a Pohár hejtmana JM kraje, 5 zlatých a 3 stříbrné medaile
  • Salon vín ČR Valtice – 6 červených vín
  • Cabernet Moravia Gallery 2012 - šampion Národní soutěže vín (Velkopavlovická vinařská podoblast)
  • 1 stříbrná a 3 bronzové medaile v soutěži Král vín
  • 1 zlatý a 3 stříbrné poháry za soutěže Víno & Delikatesy
  • 6 vítězů kategorií a 6 zlatých medailí ze soutěže mladých vín Vinum Juvenale
  • 6 zlatých medailí v soutěži Vinařské Litoměřice

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL