Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sjezdovka mezi vinicemi. A o víkendu k tomu otevřené sklepy

21.01.2022
Sjezdovka mezi vinicemi. A o víkendu k tomu otevřené sklepy

Foto: Svazek obcí Modré Hory (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Sjezdovka mezi vinicemi

Když se řekne zimní lyžování, ihned každému vyskočí na mysl horské útesy, prudké kopce někde vysoko, kde mají tolik sněhu, že by ho mohli vyvážet. A protože v Němčičkách na Moravě hory nemají a hodnota jejich nadmořské výšky je pro skalní lyžaře k smíchu a neužitku, rozhodli se všem vytřít zrak. Nemůžeme mít sjezdovku? No to bychom se na to podívali, zaznělo z Němčiček.

A to si řekli roku 1985. V nadmořské výšce 180 metrů chtěli postavit nejníže položenou sjezdovku, která je k mání. Tehdejší lyžařský svaz, který jim měl dát pro stavbu povolení, se zasekl. Zbláznili se v Němčičkách, dunělo nejspíš v jejich hlavách. Nezbláznili, šli si za svým snem hlava nehlava, soudruh nesoudruh. V čele s místním nadšencem a zakladatelem sjezdovky Jaroslavem Stávkem v nejteplejším místě naší republiky se pustili do boje.

 

Místní mají tuto zimní atrakci rádi.

„Na stavební povolení musela tělovýchovná jednota získat souhlas od krajského svazu lyžařů. Povolení jsme ale nedostali. Nevěřili nám, že by lyžařský vlek mohl v naší lokalitě fungovat,“ řekl Deníku Stávek. A povolení nedali. Skutečně nedostali. Tak jak to, že sjezdovka funguje? Nakonec se totiž za stavbu bláznivého nápadu postavilo místní zemědělské družstvo. Sjezdovka vznikla a přešla do rukou tělovýchovné jednotě, která drží záštitu nad sjezdovkou doposud. „Zpočátku vyvolávalo lyžování ve vinařském kraji takové nadšení, že ČSAD dokonce vypracovalo speciální lyžařský jízdní řád,“ vzpomínal pro Deník Stávek, kterému letos buší na vrata sedmdesátý křížek věku.

Jak se upravuje sjezdovka v Němčičkách?

Dřív stačil jeden skútr, za který se připojila traverza. Takovým způsobem se celá trať uhladila a připravila na sportovní orgie. Občas pomohli i nadšení lyžaři, kteří navečer trať sjeli na lyžích plužením a tím urovnali nerovnosti. Když přišla vánice, vypomohla nedaleká kasárna. „Z mikulovských kasáren jich k nám přijela celá rota. A za pomoci vojenských lopatek ručně likvidovali nahrnuté velké hromady sněhu. Nakonec vojáci ušlapali celý svah lyžemi. Problém byl, že jsme nestačili doplňovat zásobu svařeného vína,“ svěřil Deníku Stávek.

To bylo dřív. Teď už se jede jinak. Před zimou se na svahu rozmístí rošty umělé trávy. A dokud nepadnou mrazy a teploty se nezačnou pohybovat kolem nuly, lyžuje se na umělém povrchu. Díky umělé trávě tak sjezdovka za celých 33 let existence nestála a během sezóny byla vždy otevřená. Kromě loňské zimy, kdy covid zastavil všechny sjezdovky.

 

Zakladatel sjezdovky v Němčičkách Jaroslav Stávek (vpravo)

Kde se bere sníh?

I v Němčičkách se zasněžuje. Službu jim tam věrně plní šest výkonných sněžných děl. Vodu si provozovatel nabere v přilehlém koupališti, které přes léto slouží ke koupání, přes zimu jako zásobárna vody pro zasněžování. Pokládat umělý povrch pomáhají brigádníci, většinou mládež. Každoročně se jich sejde několik desítek. Za práci dostanou permanentky.

 

Sjezdovka v číslech a praktických informacích

  • Areál lyžařského vleku je nejníže položeným areálem ve střední Evropě. Jeho dolní část se nachází v nadmořské výšce 180 m n.m. Nejvyšší bod sjezdovky měří 240 m n.m. Celkové převýšení svahu je tak 60 m. Za příznivých sněhových podmínek jsou v provozu 2 sjezdovky.
  • Obsluhu zajišťuje vlek typu POMA s přepravní kapacitou 500 os./hodinu.
  • V provozu je také dopravníkový pás v délce 21 m pro začátečníky. Jeho použití je ZDARMA.
  • Hlavní sjezdovka a prostor u dopravníkového pásu jsou pokryty umělým povrchem, který umožňuje stálé lyžování i za nepříznivých sněhových podmínek.
  • Umělý sníh vyrábí 5 děl ARECO, která doplňují starší děla značky Šumava.
  • Úpravu svahu je zajišťovaný rolbou Kässbohrer PB240.
  • Odbavování je zajištěno dvěma turnikety systému ELVIS. Používá se bodové jízdné.
  • Hlavní svah je osvětlen a umožňuje tak večerní lyžování.
  • Součástí areálu lyžařské vleku je také: občerstvení ve zděné budově s kapacitou 80 osob, lyžařský servis a půjčovna lyžařského vybavení, lyžařská škola zajišťovaná lyžařským oddílem TJ a snowboardová škola zajišťovaná TBS Hustopeče.

 

Za sněhem? No, na Moravu i za vínem

29. ledna si lyžaři v Němčičkách užijí i jinou parádu. Ten den se totiž otevírají sklepy a vyplaví na svět své vínem okrášlené tajemství. „Snihu máme víc než dosť, svařáček už parádně voní a děcka si u nás užijů skvělů zábavu, tak dojeďte, už se na vás těšíme,“ s úsměvem říká Jaroslav Stávek. Po lyžovačce přímo do sklepa na dvojku červeného? A zase zpátky? A pak zase do sklepa? Bůh ví, kde a kdy to skončí. Více o akci najdete na webových stránkách dobrovolného svazku obcí Modré hory.

 

Každý vinný sklípek v Němčičkách má pro návštěvy kromě lahodného vína i připravené občerstvení a tradiční svařák.

A jedno nutné varování

Covid stále kraluje, nedá se nic dělat. Jak je to se současnými opatřeními? K tomu má co říct dTest: „Kdo se chce vydat v současné chvíli na hory, musí v první řadě počítat s nutností prokázat při nákupu skipasu svou bezinfekčnost. To lze podle platných opatření zejména dokončeným očkováním nebo potvrzením o prodělaném onemocnění Covid -19 v posledních 180 dnech. V případě dětí od 12 do 18 let a ve výjimečných případech, které si však musí lyžař sám dopředu ověřit, lze výše uvedené nahradit negativním PCR testem, nikoliv starším než 72 hodin. Mladší děti bezinfekčnost prokazovat nemusí. I v zahraničí platí v zásadě totožná opatření, navrch je však nutné nosit respirátor v uzavřených kabinkách lanovek.“ Takže lyžovat ano, do sklípku ano, ale má to svá ale, která je nutno naplňovat. Snad už příští rok bude v klidu a bez jakýchkoliv omezení.

Vložil: Kamil Fára