Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sysli na vinici. Myslíte, že je to malér a vinař letí do droginky pro nějaký chemický přípravek? Vůbec ne, bouchne šampaňské! Vysvětlíme

28.06.2016
Sysli na vinici. Myslíte, že je to malér a vinař letí do droginky pro nějaký chemický přípravek? Vůbec ne, bouchne šampaňské! Vysvětlíme

Foto: Tereza Mináriková

Popisek: Kontrolou syslích lokalit byl zahájen dvouletý projekt

Čeští i moravští vinaři mají nové, naprosto jedinečné ocenění. Je jím speciální zlatá známka s vyobrazeným syslem. Nálepku ve stylu Zdeňka Polreicha, který uděluje známky kvalitním restauracím, dostali a dostanou nově všichni vinaři, kteří na svých vinicích hospodaří způsobem, který umožňuje život dnes už vzácným syslům. Syslí populace za posledních 60 let poklesla v ČR téměř o 90 procent. Sysel je nejen roztomilým hlodavcem, ale je také velvyslancem celé řady živočichů, žijících ve stepích a na trávnících. Jeho úbytek ukazuje na mizení celého jednoho ekosystému z naší krajiny.

Příčinou prudkého poklesu populace sysla v ČR, ale i v celé Evropě, jsou především změny v zemědělském hospodaření, které zničily jeho přirozené prostředí – často kosené či pasené trávníky. Do budoucna mohou mít zásadní význam pro záchranu tohoto druhu u nás vinice jižní Moravy. Vinice se zatravněnými a udržovanými mezipásy představují totiž vhodné náhradní, a přesto přirozené prostředí pro sysla. Jde o rozlehlé a spojené plochy, které jsou z pohledu sysla ideálním prostředím, kde může nerušeně pobývat a postupně se rozmnožovat.

Zatravnění meziřadí však není ve vinicích zatím běžnou praxí. Proto byla vytvořena ochranná známka „Sysli na vinici“. Ta bude udělována vinařům, kteří vinice zatravňují, a poskytují tak ideální domov pro sysla. „Víno z vinic, kde žije sysel, poznáte podle malé zlaté známky na lahvi, vinaře pak podle větší samolepky na dveřích,“ představuje ochrannou známku Kateřina Poledníková z organizace ALKA Wildlife, o. p. s., která je hlavním autorem projektu ochrany sysla obecného na jižní Moravě.

syslí známka

Intenzivní hospodaření v krajině způsobilo, že ze sysla obecného, běžného hlodavce, kterého plašili z každé zahrádky, se stal kriticky ohrožený druh savce. „V druhé polovině 20. století došlo k strmému úbytku početnosti syslů. Po roce 2000 byl sysel obecný zjištěn pouze na několika menších lokalitách, přičemž většina ze současných populací je velmi malá a izolovaná od ostatních. Proto byl v roce 2008 přijat Ministerstvem životního prostředí Záchranný program sysla obecného v ČR,“ uvedl Jan Šíma z odboru druhové ochrany Ministerstva životního prostředí.

„Počet syslů v České republice dnes odhadujeme na 4500 až 5000 jedinců v přibližně 35 lokalitách,“ uvádí Jan Matějů, zoolog z Muzea Karlovy Vary, který dlouhodobě populace sysla studuje a je nejvýznamnějším českým odborníkem na tento druh. Sysla ohrozily především změny v české a moravské krajině – scelování pozemků, intenzifikace zemědělství, a naopak upuštění od obhospodařování strojově nedostupných pozemků, jako jsou meze, menší louky či pastviny. Drobné lokality, jako sportovní letiště, golfová hřiště a kempy, dnes představují pro tento druh „Noemovu archu“ – drží sysly doslova nad vodou, ale jsou jen dočasnou záchranou. „Pro dlouhodobé udržení sysla v ČR tato malá a izolovaná území nestačí. Nadějí pro něj je vinařský kraj. Někteří vinaři totiž začali zatravňovat řádky mezi révou, a vytvořili tak vhodné prostředí pro celou řadu živočichů včetně sysla obecného. Vezmeme-li v úvahu plochy vinic na jižní Moravě, mají tato území opravdu velký potenciál,“ dodává Matějů.

sysel obecný

Pro získání zlaté známky je potřebné splnit tři podmínky – víno pochází z viniční trati, kde je potvrzen aktuální výskyt sysla obecného, vinař zatravňuje vinice a nepoužívá chemické prostředky na hubení hlodavců. Pro získání známky je zapotřebí umět vyrobit dobré víno, ale také si uvědomovat hodnotu krajiny, ve které žijeme nejen my. „Věříme, že touto cestou oslovíme další vinaře a milovníky vína, kterým záleží na naší krajině a na chování zemědělců i vinařů k okolní přírodě. Nutno dodat, že sysel na vinicích nezpůsobuje žádné škody, není třeba se ho tudíž bát,“ pokračuje Jan Šíma.

A jak pozná vinař, že může známku získat? Důležité informace vysvětluje zoolog Jan Matějů: „Mapování výskytu sysla obecného probíhá každý rok, a víme tedy, ve kterých vinicích se sysli vyskytují. Seznam viničních tratí se syslem je uveden na stránkách www.syslinavinici.cz. Samozřejmě nám ale výskyt syslů někde mohl uniknout. Proto pokud na seznamu jejich trať chybí a někdo o syslech u nich ví, určitě se může ozvat. Na uvedených stránkách najdete také kontakty i detailní podmínky udělování známky.

Předání prvních známek čtrnácti vinařstvím z Velkých Pavlovic se konalo i za účasti ředitele Národního vinařského centra Pavla Kršky. „Respekt k přírodním procesům a biologická diversita jsou tím správným trendem, kterým by hospodaření v krajině včetně vinařství mělo jít,“ řekl ke konceptu známky. „Známka bude také představena veřejnosti v rámci dvou akcí ve Velkých Pavlovicích: Meruňkobraní a otevřené sklepy Víno v oranžovém,“ uzavírá Kateřina Poledníková.

syslí známka - tabulka

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL