Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Archeopark zavede do doby lovců mamutů. Jde o největší investici kraje v oblasti kultury. Vznikl v místě, odkud pocházejí nejstarší známé nálezy na světě, dokazující výrobu textilu

28.05.2016
Archeopark zavede do doby lovců mamutů. Jde o největší investici kraje v oblasti kultury. Vznikl v místě, odkud pocházejí nejstarší známé nálezy na světě, dokazující výrobu textilu

Foto: Jihomoravský kraj

Popisek: Exponáty v archeoparku

FOTOGALERIE Přímo v místech, kde v období paleolitu žili naši předkové a v minulých desetiletích archeologové objevovali velké množství předmětů, stojí nově otevřený Archeologický park Pavlov. Společně tuto největší investici Jihomoravského kraje otevřeli v sobotu 28. května premiér Bohuslav Sobotka a hejtman Michal Hašek.

Projekt skoro za sto milionů korun

Projekt, který Regionální operační program Jihovýchod podpořil částkou 63 milionů korun a Jihomoravský kraj přispěl více než 33 miliony korun, unikátním způsobem zpřístupňuje lokalitu, která patří mezi národní kulturní památky.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek poděkoval všem, kteří se na projektu podíleli a uskutečnili sen jak odborníků, tak návštěvníků jižní Moravy. Chci poděkovat těm, kdo dali první impuls k tomu, že se veřejná správa začala zabývat myšlenkou vzniku takového archeoparku, i panu architektu Květovi. Troufám si říct, že toto místo bude jeho životním dílem, trvalým odkazem všech, kteří zanechali svoji stopu při přípravě a realizaci archeoparku v Pavlově," řekl hejtman Michal Hašek s tím, že poděkování patří i řediteli Kubínovi a Regionálnímu muzeu v Mikulově.

Nejde nám jen o dálnice

Ne každý ředitel příspěvkové organizace kraje by měl takovou odvahu jako měl on a zvládnul takové nasazení. Před nedávnem jsme dokončili revitalizaci zámeckých zahrad v Mikulově, souběžně s tím běžela tato největší investice Jihomoravského kraje v novodobé historii krajské samosprávy v oblasti kultury. Jihomoravský kraj tím jasně ukázal, že mu nejde pouze o dálnice, stav dopravní infrastruktury, případně investice do zdravotnictví, školství a sociálních věcí, ale našli jsme také na naše poměry rozsáhlou investici do oblasti kultury - Archeopark v Pavlově. Musím poděkovat také Regionální radě regionu Jihovýchod. Bez evropské dotace by se jenom těžko dala tato záležitost uskutečnit," sdělil hejtman.

Hejtman Hašek (vlevo) a premiér Bohuslav Sobotka během zahajovacího slavnostního okamžiku

Komplex sídlišť z období paleolitu – doby lovců mamutů – poskytl za dlouhá desetiletí výzkumů obrovské množství kamenných, kostěných nástrojů, vzácných uměleckých předmětů, ale i rozsáhlý soubor kosterních ostatků člověka současného typu. Díky těmto nálezům patří Pavlov a Dolní Věstonice mezi přední archeologické lokality v celosvětovém měřítku.

Práce dlouhá přes dva roky

Na začátku projektu stál ideový záměr, který vznikl v roce 2002 z podnětu Archeologického ústavu AV ČR Brno, jenž je také partnerem a odborným garantem. Po zahájení spolupráce s Regionálním muzeem v Mikulově, které připravilo studii proveditelnosti, nabraly přípravy rychlý spád. Vznikla architektonická studie a projekt ve spolupráci s architektonickým ateliérem ing. arch. Radko Květ. Na jeho základě byla v roce 2013 podána žádost o dotaci. Pro realizaci stavby trvající od listopadu 2014 do února 2016 bylo vybráno sdružení firem OHL ŽS, a.s. a SKRstav, s.r.o.

Na výstavbu samotné budovy rozkládající se na ploše 1134 m2 bylo použito 1600 m3 betonu a spotřebováno 200 tun výztuže. Zhotovitelem expozice je firma Pixl-e a dodavateli mobiliáře a AV techniky A.M.O.S. Design, s.r.o. a Lotech, s.r.o.

Kamenné nástroje, kosti, dokumenty, fotografie

Výjimečná architektura a atraktivním způsobem pojatá expozice kombinující na ploše více než 500 m2 současné audiovizuální technologie i klasickou muzejní prezentaci zpřístupní široké veřejnosti to nejdůležitější, co vědecké výzkumy přinesly. Prezentovány tak budou nejen historie výzkumů v podobě dobových fotografií a dokumentů, ale především samotný materiální a duchovní svět tehdejších lidí - originální kamenné nástroje, kostěné předměty. Pozornost je zaměřena na témata jako lov, každodenní život na sídlišti, umění a rituály, pohřbívání a magie a také technologiím. Právě z Pavlova pochází nejstarší známé doklady výroby textilu na světě.

Snaha zpřístupnit vzácné nálezy přímo v místě znamená, že celá budova je zapuštěna pod zemí a návštěvník tak musí i symbolicky vstoupit pod zem a projít proti proudu času až k nálezům starým více než 25 000 let a spatřit je tak, jak je lovci mamutů zanechali. Charisma celého místa umocňuje citlivý přístup světla, které proniká skrze věže z bílého betonu vystupujícími na povrch.

Je myšleno také na školáky, pro které budou připraveny programy, v rámci kterých si budou moct vyzkoušet výrobu pazourkových nástrojů, rozdělávání ohně, práci s barvami a mnoho dalších dovedností.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

 

Vložil: Lucie Bartoš