Škody na tržbách u vinařů dosahují 1,4 miliardy korun, ovocnáři na tom nejsou o moc líp. Proti mrazu je nikdo nepojistí. Jedna z největších krizí od 90. roku. Premiér s hejtmanem se shodli, že podpora státu je na místě
21.05.2016
Foto: Jihomoravský kraj
Popisek: Hejtman Hašek (vlevo) s premiérem Sobotkou.
Shoda na budoucích systémových opatřeních pro vinaře je výsledkem společného jednání premiéra Bohuslava Sobotky, hejtmana Michala Haška, zástupců ministerstva zemědělství, agrární komory, vinařů a vinohradníků v sobotu 21. května ve Valticích.
Premiér: V poslední době se v zemědělství kumuluje množství negativních faktorů
„Požádal jsem ministra Jurečku, abychom se příští týden sešli a projednali otázku dalšího postupu v podpoře vinařů a ovocnářů v reakci na rizika, která se objevují, ale častěji pokud jde o nenadálé klimatické výkyvy. Chci se s ním také domluvit na tom, abychom na jednání vlády zařadili bod, který by se týkal speciálně situace v zemědělství. Nejde jen o škody, které byly způsobeny aktuálními mrazy, jde o to, že se v poslední době v zemědělství kumuluje množství negativních faktorů a podle mého názoru by se této situaci měla vláda v nejbližší době věnovat,“ uvedl po jednání premiér Bohuslav Sobotka.

Hejtman Michal Hašek zdůraznil, že se s premiérem ohledně situace ve vinařství nesetkávají poprvé. Loni projednávali novelizaci vinařského zákona.
Hejtman: Škody na tržbách u vinařů dosahují 1,4 miliardy korun
„Dnešek byl o škodách způsobených mrazy. Vyjádřeno finančně, škody na tržbách u vinařů dosahují výše 1,4 miliardy korun. Co se týká ovocnářů, u jednotlivých komodit se liší poškození. U meruněk a broskví bude ztráta až šedesátiprocentní, u třešní padesátiprocentní, stejně u drobného ovoce, višně a švestky zhruba dvacet procent. Odhad škody na tržbách u ovocnářů celkem představuje přibližně 400 milionů korun,“ sdělil hejtman Hašek.
„Pokud jde o technická opatření, nabídli jsme kapacity naší střední vinařské školy ve Valticích. Jsme připraveni je zde odzkoušet, konzultovat s vinaři a vinohradníky a navrhnout ministerstvu zemědělství speciální dotační program, který by se týkal investic do protimrazové ochrany v rámci programu rozvoje venkova. Jsme na vinařské škole rovněž připraveni odzkoušet nové odrůdy – jak odolnější vůči počasí, tak rezistentní vůči chorobám. Dohodli jsme se s premiérem na podpoře změny podmínek podpory pojištění z PGRLF a bavili jsme se o dokončení zákona o fondu nepojistitelných rizik,“ uvedl hejtman s tím, že chce poděkovat premiérovi za zařazení speciálního bodu o zemědělství na jednání vlády. Protože krize v zemědělství se dotýká také mléka, vepřového a obilovin.

„Krize v úrodě se dotkne i zaměstnanosti. Slyšeli jsme dnes o kumulovaných problémech v oblasti mléka či vepřového. Z úst viceprezidenta agrární komory padla dokonce věta, že se jedná o takovou kumulaci problémů, která je jednou z největších krizí v odvětví od roku 1990,“ řekl hejtman Hašek.
Ovocnáři dostali zásah, a to má vliv i na zaměstnanost
Prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray vítá opatření, která mají být přijata. „Ukázalo se, že i ovocnáři opravdu dostali obrovský zásah do svého podnikání. Má to pak návaznost na zaměstnanost a odvody státu, protože i kdyby udělali vše, co mohou, proti mrazu se nepojistí. Pokud se to spojí s ostatními ranami, které jsme dostali, to znamená embarga, sucha, mrazy, zátěž je tak vysoká, že je zásah státu na místě,“ byl spokojený s výsledky jednání.
Jednání se uskutečnilo necelý měsíc po mrazech, které v závěru letošního dubna postihly jihomoravské vinaře a způsobily celkové škody na hroznech více než jednu miliardu korun.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš