Dvě stovky uprchlíků byly zadrženy v kraji Michala Haška, který vydal zásadní prohlášení a prozradil, z čeho je v šoku. Počet migrantů se zvyšuje a policie už ví, které vlakové spoje jsou pro ně stěžejní
01.09.2015
Foto: Youtube, repro
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto
Celkem 214 migrantů zadržela kolem dnešní půlnoci policie na břeclavském nádraží ve vlacích z Rakouska a Maďarska. Uvedla to mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Většinou se jednalo o Syřany. Dočasně budou v tělocvičnách v Břeclavi a Hodoníně, pak se přesunou do záchytných míst. Zadržených je více než za celý minulý týden dohromady. Migrantů přecházejících přes jižní Moravu přibývá.
Mezi uprchlíky byli převážně muži. „Těch bylo celkem 115, žen bylo 38 a dětí 61,“ uvedla Rendlová. Podle ní byla většina ze Sýrie. „Celkem 196 lidí bylo Syřanů, sedm Pákistánců, pět bylo z Afghánistánu, čtyři z Bangladéše a dva z Iráku,“ vyjmenovala mluvčí.
Policie čekala na příjezd vlaků na česko-slovenské hranici. Na břeclavském nádraží měla přistavené autobusy a hlídkovaly zde desítky policistů. První migranty přivezl před půlnocí vlak z Vídně. Podle Rendlové v něm bylo 38 uprchlíků. Zaplnili jeden autobus. Celkem 176 běženců pak přijelo krátce po půlnoci vlakem z Maďarska, který směřoval přes ČR do Německa. Jeden z policistů řekl, že se ukazuje, že to jsou dva hlavní vlakové spoje, kterými migranti přijíždí. Jejich počet se ale zvyšuje.
Jihomoravský hejtman je strukturou migrantů překvapen
Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) v Břeclavi řekl, že je překvapen strukturou migrantů a hlavně počtem rodin s malými dětmi. „Velmi pravděpodobně dnes v noci padne smutný rekord,“ uvedl Hašek. Podle něj je jižní Morava vstupní bránou do ČR. „Vláda, ministerstvo vnitra, policie a kraje se nyní připravují na to, co by nastalo, pokud by ta vlna byla dlouhodobě zvýšená,“ uvedl Hašek.
Migranti byli přepraveni do tělocvičen
Policie na nádraží jednotlivce číslovala a řadila je do skupinek tak, aby byli rodinní příslušníci spolu. Policisté se snažili mluvit anglicky, lidé ale často nerozuměli. V některých případech byly zadrženy několikačlenné rodiny s malými dětmi.
Zadržení byli klidní, policie je pak přepravila do vlastních tělocvičen v Břeclavi a Hodoníně. K dispozici má ještě kapacity v Brně a Znojmě. Tam budou lidé krátkodobě a odtud se přesunou do záchytných míst v Zastávce u Brna, Vyšních Lhotách nebo Bělé-Jezové. „Nyní zajišťujeme tlumočníky a provádíme policejní úkony. Zatím nelze říct, kolik lidí mělo potřebné papíry. Někteří je měli, někteří ne,“ dodala Rendlová.
Pokud příliv migrantů zesílí, budou umístěni ve věznici Poštorná
Jihomoravský kraj na svých webových stránkách uvedl, že zástupci ministerstva vnitra a policie vybrali část areálu věznice v Poštorné ke zřízení mobilního detenčního zařízení. K umístění uprchlíků ve věznici Poštorná ale dojde jen při zesílení přílivu ilegálních migrantů.
Stovky uprchlíků jely vlaky z Maďarska do Německa a Rakouska
Stovky migrantů směly v pondělí v Budapešti nastoupit do vlaků mířících do Rakouska a Německa. Přinejmenším dvě z těchto souprav ale uvízly na hranici, neboť Rakušané se dožadovali vystoupení osob bez potřebných dokladů.
Podle očitého svědka citovaného agenturou Reuters ale odpoledne nakonec rakousko-maďarskou hranici překročily čtyři vlaky na cestě z Budapešti do Vídně, jeden z nich vpodvečer dorazil do bavorského města Rosenheim. Bylo v něm údajně 400 uprchlíků, asi 190 jich policie z vlaku vyvedla k následné registraci. Zbylým dvěma stovkám umožnila cestovat dál do Mnichova.
Slovenská policie nasadila do vlaků policejní hlídky
Stovky uprchlíků vystoupily z vlaků i ve Vídni. Policie na Slovensku, přes které také jezdí vlakové spoje z Maďarska do Německa, zase nasadila hlídky do vlaků.
Uprchlíci poukazují na to, že mají platné jízdenky a policie je v Budapešti nechala nastoupit. Podle mluvčího maďarské vlády Andráse Giróa-Szásze nejasná právní situace nastala, když Německo v posledních dnech projevilo tolerantnější přístup k migrantům ze Sýrie. Nový postoj Berlína totiž vyvolal v migrantech naději a domáhají se volné cesty do Německa.
Stane se z části areálu věznice v Poštorné na Břeclavsku mobilní uprchlické zařízení?
Zástupci Ministerstva vnitra ČR a Policie ČR prováděli v minulých dnech rekognoskaci řady míst v Jihomoravském kraji pro možné využití při řešení případné zvýšené migrační vlny.
1. náměstek ministra vnitra a ředitel služby Cizinecké policie informovali na základě výsledku rekognoskace hejtmana Jihomoravského kraje a starostu Břeclavi o možném využití části areálu věznice v Poštorné ke zřízení mobilního detenčního zařízení, pokud si to vyžádá zvýšená migrační vlna, která by vyčerpala stávající kapacity státu sloužící k detenci zajištěných ilegálních migrantů.
Věznice Poštorná byla státem vytipována vzhledem k poloze při vstupu na území ČR ve směru případné migrační vlny a s ohledem na potřeby Policie ČR a Ministerstva vnitra ČR, v minulosti toto zařízení již složilo k umístění migrantů.
Na základě obhlídky areálu věznice v Poštorné stát provádí nezbytné technické terénní úpravy části věznice.
K dnešnímu dni nebylo rozhodnuto o vybudování mobilního detenčního zařízení, k tomu dojde pouze při zhoršení situace v počtu zajištěných ilegálních migrantů a o takovém rozhodnutí budou dle dohody ihned vyrozuměni hejtman Jihomoravského kraje a starosta Břeclavi.
Představitelé krajské i městské samosprávy požádali 1. náměstka ministra vnitra i zástupce Policie ČR o maximální informovanost samospráv a občanů a adekvátní bezpečnostní opatření v případě realizace záměru státu, včetně posílení početních stavů příslušníků Policie ČR v okolí objektu věznice Poštorná.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Lucie Bartoš