Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Dceři poskytli bydlení, nakonec se sami ocitli na ulici. Manželé bez domova říkají: Přišli jsme o barák i o vnoučata

19.03.2014
Dceři poskytli bydlení, nakonec se sami ocitli na ulici. Manželé bez domova říkají: Přišli jsme o barák i o vnoučata

Autor: Archiv

Popisek: Ilustrační foto

Senioři z Blanenska nejprve poskytli své dceři s rodinou bydlení a nakonec se kvůli jejich dluhům ocitli na ulici. MF Dnes mapuje další příběh o chudobě a nemohoucnosti. Manželé bez domova celé dny bloumají v obchodních centrech a večer přicházejí do prostor Armády spásy, aby se vyspali.

Smutný příběh začíná zcela běžně a bez známek příštích potíží. Manželé bydleli v domku po svých rodičích, který zvelebili a dlouho v něm žili. Bydlení v prvním patře domku poskytli své dceři, když se vdala. „Zpočátku všechno klapalo, zeť jako chovatel dobytka nosil domů slušné peníze. Narodil se jim chlapec a potom holčička," vypráví otec dívky. „Jenže si napůjčovali hodně peněz na zařízení bytu. Pak on přišel o práci, nezvládali splácet půjčky. Dluhy rostly. Začali se hádat,“ popisuje události bezmocný senior.

Dluhy dcery se zetěm nakonec připravily o domov i seniorský pár. Manželé se totiž nechali přemluvit, aby jim ručili domem... „Přišli jsme o barák i o vnoučata,“ konstatuje otec.

Nyní tedy manželé, kteří mají dohromady důchod třináct tisíc korun, využívají služeb azylového domu Armády spásy. Z toho devět tisíc dají na nocleh a stravu. Přes den se prý vydávají do nákupních center a tam si prohlížejí zboží a porovnávají slevy a večer se zase v 18 hodin rozdělí do oddělených ložnic v Armádě spásy. Touží po obecní garsonce a podali si žádost. Zatím však čekají. Ani jejich snaha o nalezení brigády nebyla úspěšná, a tak nezbývá, než trávit čas pochůzkami.

Na dravý kapitalismus nejsou mentálně připraveni

Ohrožených seniorů podle statistik, které uvádí MF Dnes, stále přibývá. Více je i těch, kteří si sáhnou na život. Nejhůře se prý žije osamělým seniorkám. „Ekonomicky a sociálně nesamostatných lidí každoročně přibývá a cesta k jejich uzdravení je čím dál složitější. Bez nadsázky lze mluvit o fenoménu sociálního postižení,“ říká ředitel Centra sociálních služeb brněnské Armády spásy Pavel Kosorin.

Pro MF Dnes se k příběhu vyjádřil také psycholog Tomáš Novák. Potvrdil, že z pohledu práva si za vzniklou situaci mohou oba senioři sami. Ale psychologicky vzato to považuje za nespravedlivé. „Lidé kolikrát jednají v dobré víře, ale nedokážou domyslet následky. Dlouho žili v pseudosocialistickém inkubátoru a na dravý kapitalismus nejsou mentálně připraveni. Ani na něj nemají povahu,“ popisuje psycholog své poznatky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace