Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Blansko: Vedení města zakázalo podomní prodej zboží

07.03.2013
Blansko: Vedení města zakázalo podomní prodej zboží

Popisek: Vedení města zakázalo podomní prodej zboží.

Prvním dnem nového roku vstoupí v platnost nařízení vydané Radou města Blanska. Jedná se o nový Tržní řád, který stanoví podmínky nabídky, prodeje zboží a poskytování služeb mimo provozovny na území města. Nejdůležitějším bodem je zákaz podomního a pochůzkového prodeje zboží.

Nařízení přímo říká: Na území města Blansko je zakázán podomní prodej zboží. Na území města Blansko je zakázán pochůzkový prodej zboží. Zákaz podomního prodeje zboží a pochůzkového prodeje zboží se netýká prodeje zboží, který je realizován podle zvláštního právního předpisu. To znamená, že lze např. pořádat úředně schválené sbírky.

Starostou podepsané oznámení o zákazu podomního prodeje, které si můžete v případě zájmu stáhnout a vytisknout a vyvěsit v bytových domech např. na nástěnky nebo přímo na vchodové dveře, abyste tak případné podomní prodejce předem upozornili na protiprávnost podomního prodeje v Blansku, a ti nemohli namítat, že o tom nevěděli.

„Zavedení tohoto nařízení si vyžádala doba, ve které žijeme,“ je přesvědčený ředitel městské policie Martin Lepka a dodává, „Bohužel někteří jedinci zneužívají důvěřivosti zejména starších, a nebo méně informovaných lidí a podvodným jednáním nebo jednáním odporujícím dobrým mravům nabízejí a prodávají různé zboží nebo služby. Nemluvě o skupině občanů, kteří vlastně nic neprodávají a jen se pod touto záminkou vloudí do bytu s jasným cílem okrást důvěřivého člověka.“

Nové nařízení přesně vymezuje tržiště na území města a stanovuje i maximální počet prodejních míst. Pro konání pravidelných pátečních jednodenních trhů je to část ulice Hybešovy a Havlíčkovy s celkem 60 místy. Pro farmářské trhy pak část náměstí Republiky s max. 40 prodejními místy. Obě tržiště jsou vyznačena na mapách v přílohách nařízení. Nechybí ani pravidla pro zajištění provozu tržiště a stanovení povinností a pravidel pro prodejce. Případné nedostatky se řeší podle zákona o přestupcích.

Farmářské trhy na náměstí Republiky si získaly velkou oblibu

Je v něm specifikováno také zboží, které lze na povolených trzích nabízet. Upřesňuje i produkty, které jsou vyloučeny z prodeje na farmářských trzích, což jsou importované produkty a spotřební a průmyslové zboží, textilní, kožedělné a obdobné výrobky (vyjma tuzemské řemeslné výroby).

S prodejci různého spotřebního zboží pochybného původu a kvality se strážníci setkávali dříve. Dnes ale převažují zprostředkovatelé, kteří se snaží nalákat na výhodné uzavření smlouvy např. na telefonické služby, dodávku energií a podobně.

„S takovými oznámeními se městská policie setkává relativně často, zejména když jsou prodejci neodbytní nebo jinak podezřelí. Strážníci pak při samotném šetření na místě většinou nezjistí žádné porušení právních předpisů, prodejce poučí a ti místo opustí, samozřejmě pokračují někde jinde,“ popisuje současnou praxi Martin Lepka.

Nové nařízení o zákazu podomního a pochůzkového prodeje by mohlo alespoň částečně výše uvedené problémy eliminovat. Od nového roku bude podomní prodej na území Blanska protiprávním jednáním. „Občané se tak budou moci účinně proti těmto praktikám bránit. Nejlépe tím, že přivolají ihned na místo strážníky městské policie nebo příslušníky Policie ČR. Ti mohou přestupce řešit podle přestupkového zákona uložením pokuty, případně postoupením věci správnímu orgánu,“ radí Martin Lepka občanům, jak se po novém roce mohou bránit nevítaným návštěvám prodejců.

(zdroj: Blansko.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace