Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Blansko: Vedení města zakázalo podomní prodej zboží

07.03.2013
Blansko: Vedení města zakázalo podomní prodej zboží

Popisek: Vedení města zakázalo podomní prodej zboží.

Prvním dnem nového roku vstoupí v platnost nařízení vydané Radou města Blanska. Jedná se o nový Tržní řád, který stanoví podmínky nabídky, prodeje zboží a poskytování služeb mimo provozovny na území města. Nejdůležitějším bodem je zákaz podomního a pochůzkového prodeje zboží.

Nařízení přímo říká: Na území města Blansko je zakázán podomní prodej zboží. Na území města Blansko je zakázán pochůzkový prodej zboží. Zákaz podomního prodeje zboží a pochůzkového prodeje zboží se netýká prodeje zboží, který je realizován podle zvláštního právního předpisu. To znamená, že lze např. pořádat úředně schválené sbírky.

Starostou podepsané oznámení o zákazu podomního prodeje, které si můžete v případě zájmu stáhnout a vytisknout a vyvěsit v bytových domech např. na nástěnky nebo přímo na vchodové dveře, abyste tak případné podomní prodejce předem upozornili na protiprávnost podomního prodeje v Blansku, a ti nemohli namítat, že o tom nevěděli.

„Zavedení tohoto nařízení si vyžádala doba, ve které žijeme,“ je přesvědčený ředitel městské policie Martin Lepka a dodává, „Bohužel někteří jedinci zneužívají důvěřivosti zejména starších, a nebo méně informovaných lidí a podvodným jednáním nebo jednáním odporujícím dobrým mravům nabízejí a prodávají různé zboží nebo služby. Nemluvě o skupině občanů, kteří vlastně nic neprodávají a jen se pod touto záminkou vloudí do bytu s jasným cílem okrást důvěřivého člověka.“

Nové nařízení přesně vymezuje tržiště na území města a stanovuje i maximální počet prodejních míst. Pro konání pravidelných pátečních jednodenních trhů je to část ulice Hybešovy a Havlíčkovy s celkem 60 místy. Pro farmářské trhy pak část náměstí Republiky s max. 40 prodejními místy. Obě tržiště jsou vyznačena na mapách v přílohách nařízení. Nechybí ani pravidla pro zajištění provozu tržiště a stanovení povinností a pravidel pro prodejce. Případné nedostatky se řeší podle zákona o přestupcích.

Farmářské trhy na náměstí Republiky si získaly velkou oblibu

Je v něm specifikováno také zboží, které lze na povolených trzích nabízet. Upřesňuje i produkty, které jsou vyloučeny z prodeje na farmářských trzích, což jsou importované produkty a spotřební a průmyslové zboží, textilní, kožedělné a obdobné výrobky (vyjma tuzemské řemeslné výroby).

S prodejci různého spotřebního zboží pochybného původu a kvality se strážníci setkávali dříve. Dnes ale převažují zprostředkovatelé, kteří se snaží nalákat na výhodné uzavření smlouvy např. na telefonické služby, dodávku energií a podobně.

„S takovými oznámeními se městská policie setkává relativně často, zejména když jsou prodejci neodbytní nebo jinak podezřelí. Strážníci pak při samotném šetření na místě většinou nezjistí žádné porušení právních předpisů, prodejce poučí a ti místo opustí, samozřejmě pokračují někde jinde,“ popisuje současnou praxi Martin Lepka.

Nové nařízení o zákazu podomního a pochůzkového prodeje by mohlo alespoň částečně výše uvedené problémy eliminovat. Od nového roku bude podomní prodej na území Blanska protiprávním jednáním. „Občané se tak budou moci účinně proti těmto praktikám bránit. Nejlépe tím, že přivolají ihned na místo strážníky městské policie nebo příslušníky Policie ČR. Ti mohou přestupce řešit podle přestupkového zákona uložením pokuty, případně postoupením věci správnímu orgánu,“ radí Martin Lepka občanům, jak se po novém roce mohou bránit nevítaným návštěvám prodejců.

(zdroj: Blansko.cz)