Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Archeopark na Pálavě vyhrál prestižní „Oscary" pro architekturu v konkurenci s desítkami dalších projektů

27.11.2017
Archeopark na Pálavě vyhrál prestižní „Oscary pro architekturu v konkurenci s desítkami dalších projektů

Foto: Facebook

Popisek: Archeopark v Mikulově

Slavnostní galavečer 2. ročníku České ceny za architekturu přinesl hned dvojí významný úspěch pro Archeopark Pavlov. Sedmičlenná mezinárodní porota přiřkla budově muzea z pera architektů Radko Květa a Pavla Pijáčka hlavní cenu v této prestižní soutěži spolu s mimořádným oceněním za umístění stavby v krajině.

Pavlovský archeopark, který otevřel své brány návštěvníkům loni v květnu a představuje celosvětově unikátní nálezy lidského osídlení oblasti Pálavy ze starší doby kamenné, tak uspěl v konkurenci dvaačtyřiceti nominovaných realizací. Celkem se letos architektonického klání účastnilo bez jednoho dvě stě padesát děl. Kromě vítěze vyhlásili porotci také tituly finalistů, ceny za výjimečný počin a mimořádné ceny udělované partnery soutěže.

Dominovaly rodinné domy

Do soutěžní přehlídky mohli autoři přihlásit realizace z let 2012 až 2016. V letošním roce mezi nominacemi dominovaly rodinné domy, častým tématem byly i výstavní objekty nebo budovy určené pro vzdělávání. Mezi výběr dvaačtyřiceti nejlepších se probojovaly také čtyři dopravní stavby nebo projekty zaměřené na veřejný prostor.

Dělaly na tom špičky architektury

„Z vítězství i mimořádné ceny máme samozřejmě obrovskou radost. Soutěž představila to nejlepší z české architektury za posledních pět let a uspět v takové společnosti už opravdu něco znamená. Aby Archeopark Pavlov vůbec mohl vzniknout, chtělo to obrovské úsilí, ale také šťastnou konstelaci, která svedla dohromady špičky z oborů architektury a archeologie spolu s lidmi, kteří od počátku velmi ambicióznímu projektu dali zelenou a pracovali na jeho přípravě. Pro nás pro všechny je dnešek velkou odměnou,“ uvedl Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově, které spravuje i Archeopark Pavlov.

10 projektů z Jihomoravského kraje

Ředitele Kubína potěšila i silná sestava, která v přehlídce letos reprezentovala Jihomoravský kraj. Kromě Archeoparku Pavlov se do nominací probojovalo dalších devět projektů z jižní Moravy. „Nejvíce si však vážím toho, že se muzeum nadále těší velké přízni těch, kterým je určeno především - návštěvníků,“ dodal Kubín s tím, že finální čísla za letošní sezónu sice ještě nejsou k dispozici, ale už dnes je jasné, že návštěvnost v roce 2017 překonala tu loňskou.

Prosadit výstavbu bylo těžké

Před Architekty Radko Květem a Pavlem Pijáčkem, zodpovědnými za výslednou podobu Archeoparku, nestál lehký úkol. Muzeum se nachází na rozhraní obce s volnou krajinou a je také součástí působivé scenérie chráněné krajinné oblasti Pálavských vrchů. Pozemek staveniště je navíc národní kulturní památkou a výstavba objektu, kromě expozice „in situ“, byla povolena pouze na ploše již archeologicky zkoumané.

Komplikované stavby

„Zároveň jsme vycházeli z předpokladu, že se archeologické nálezy nacházejí čtyři až pět metrů pod stávajícím terénem. Z těchto hledisek vzešel koncept podzemní stavby a volné parafráze vápencových skal vybíhajících ze zeleně luk a vinohradů. Hlavní výstavní prostor, administrativní, technické a sociální zázemí je ukryto ve svahu. Do exteriéru vystupují prosvětlovací věže, nálevkovitě tvarovaný vstup a výhledy na Děvičky a jezero,“ uvedl jeden z autorů stavby, architekt Radko Květ.

Česká cena za architekturu

Českou cenu za architekturu vyhlašuje druhým rokem Česká komora architektů. Soutěžní přehlídka nabízí jedinečnou reflexi domácí architektonické scény a díky výběru osobností v porotě také zajímavé srovnání s architekturou světovou. Autoři svá díla do soutěže přihlašují sami, zároveň však Akademie České ceny za architekturu složená ze tří stovek odborníků pomáhá vytipovávat zajímavé projekty a organizátoři soutěže následně zodpovědné architekty oslovují s žádostí o přihlášení do přehlídky.

Archeopark už si několik cen užil

Archeopark Pavlov se nedostal do hledáčků porot architektonických soutěží poprvé. Již v minulosti posbíral celou řadu prestižních ocenění včetně Stavby roku 2016, Stavby Jihomoravského kraje 2016, Iconic Awards 2017, CEMEX Building Award 2017 nebo české nominace do soutěže Mies van der Rohe Award 2017. Úspěch sklidila kromě stavby i samotná expozice, které v přehlídce Gloria Musaealis udělili porotci druhé místo v kategorii Muzejní počin roku 2016.

Zdroj: tisková zpráva

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb