Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bezpečnostní situace na Blanensku je dobrá, míní hejtman Michal Hašek. Ten se s ostatními radními věnoval na výjezdním zasedání problémům a specialitám právě tohoto okresu

15.03.2016
Bezpečnostní situace na Blanensku je dobrá, míní hejtman Michal Hašek. Ten se s ostatními radními věnoval na výjezdním zasedání problémům a specialitám právě tohoto okresu

Autor: Jihomoravský kraj

Popisek: Hejtman Michal Hašek (vlevo) s kolegy na výjezdním zasedání

Druhé letošní výjezdní jednání Rady Jihomoravského kraje se uskutečnilo v úterý 15. března 2016 v Blansku. Témat a problémů k projednání nebylo málo.

Krajské a městské nemocnice půjdou za pojišťovnami spolu

„Dnes jsme vyslechli souhrnnou zprávu o aktuálních problémech Blanenska a Boskovicka. Je zde absolutní spolupráce krajské samosprávy a městských samospráv v oblasti zdravotnictví. Byť se jedná v Blansku i Boskovicích o nemocnice městské, troufám si říci, že už řadu let probíhá velmi úspěšná koordinace a spolupráce a jsou nedílnou součástí krajského zdravotnictví. Potvrdili jsme si tuto synergii i pro budoucí roky,“ řekl hejtman Michal Hašek.

S oběma městy se konšelé dohodli, že vyjednávání o novém pětiletém období na smluvní vztahy se zdravotními pojišťovnami budou absolvovat obě městské nemocnice v jednom balíku s krajskými nemocnicemi. „Dokážeme tak mnohem lépe koordinovat naše stanoviska směrem ke zdravotním pojišťovnám, dohodnout se na struktuře akutní i následné lůžkové péče a myslím si, že tato věc je jednoznačně ve prospěch veřejného zdravotnictví a zejména pacientů, v tomto případě občanů a návštěvníků okresu Blansko," vysvětlil hejtman.

Specialitou je podpora speleologické záchranné služby

Jak dodal, rada se dohodla také na podpoře některých významných dopravních staveb. „Vyslechli jsme rovněž informaci zástupců složek Integrovaného záchranného systému. S radostí konstatuji, že bezpečnostní situace v této části Jihomoravského kraje je dobrá. Podílíme se zde zejména na financování dobrovolných hasičů, specialitou na území Jihomoravského kraje je tady podpora speleologické záchranné služby," podotkl Michal Hašek.

Nejedná se o profesionální sbor, jde o dobrovolníky zařazené v systému IZS, jsou v podobné situaci jako vodní záchranáři. Krajská rada mne dnes na jednání v Blansku uložila, abych s ministerstvem vnitra a ministerstvem zdravotnictví jednal o zlepšení statutu speleologických záchranářů a vodních záchranářů, tak aby měli svoje ukotvení v legislativě České republiky, zejména aby legislativou měli stanoveno také financování, protože doposud se jedná o záležitost dobrovolné vůle krajské samosprávy financovat speleology nebo vodní záchranáře. My se k této záležitosti hlásíme i bez povinnosti v zákoně. Připomínám, že v obci Rudice jsme v letošním roce poskytli tři miliony korun na výstavbu nové základny speleologické záchranné služby, která bude spojena také s hasičskou zbrojnicí. Po nedávném ukázkovém cvičení v Moravském krasu jsme také rozhodli o poskytnutí dotace na moderní komunikační techniku, která bude používána při zásazích v jeskynních systémech. Chceme však, aby tyto věci byly systémově vyřešeny po celém území České republiky zákonnou změnou,“ zdůraznil hejtman Michal Hašek.

Evropské fondy financovaly projekty částkou půldruhé miliardy korun

Hejtman dále připomněl, že z hlediska financování okresu Blansko z pohledu končícího ROP Jihovýchod získal okres mezi lety 2007 až 2013 1,5 miliardy korun. „Čili evropské fondy financovaly projekty na území okresu Blansko – a to ať projekty krajské, městské či neziskového sektoru a podnikatelských subjektů – částkou ve výši půldruhé miliardy korun. Jihomoravský kraj pak z hlediska dotací poskytl institucím, spolkům, organizacím v okrese Blansko v letech 2010 až 2015 prostřednictvím dotací částku 360 milionů korun. A investice do krajem zřizovaných organizací zde v okrese činily z krajského rozpočtu v letech 2009 až 2016 celkem 242 milionů,“ uvedl hejtman statistiku, jak veřejné rozpočty v minulých letech podpořily rozvoj Blanenska a Boskovicka.

Jak na tiskové konferenci po výjezdním jednání rady uvedl náměstek hejtmana Roman Celý, kraj vyhlásí další dotační program pro neziskové organizace. „Včera jsme měli jednání s náměstek Šlapalem a dohodli jsme se na tom, že bychom předložili krajské radě a zastupitelstvu vyhlášení dalšího dotačního titulu pro oblast sociálních věcí, tedy pro neziskové organizace s registrovanou sociální službou. Ta výše bude otázkou dalšího jednání, ale jedná se nám o minimální výši 25 milionů korun,“ řekl náměstek Celý. Jak dodal hlavním důvodem vyhlášení nového programu je skutečnost, že obce a města jsou nyní povinny spolufinancovat tyto služby ve svém ORP. „V podstatě se na ně přenáší v této oblasti jistá povinnost a finanční zátěž, ale zároveň mohou rozhodnout, jakou službu ve své obci, ve svém městě či ORP, provozovat,“ uvedl náměstek Celý, který ocenil okres Blansko z pohledu spolkového života. „Je zde největší koncentrace mateřských, rodinných či seniorských center,“ konstatoval Roman Celý.

Starostu zajímá hlavně přemostění Svitavy 

Starosta Blanska Ivo Polák zdůraznil, že výjezdní zasedání krajské rady mělo pro město Blansko význam především v tom, že byly schváleny materiály, které se týkají důležitých investičních akcí. „Především jde o přemostění řeky Svitavy z komunikace Svitavská na ulici Brněnskou. Řešení tohoto problému je pro Blansko důležité a zásadní. Především složky integrovaného záchranného systému z hlediska provozu železnice mají velmi obtížný přístup na Staré Blansko. Bylo přijato memorandum, které hovoří o spolupráci Jihomoravského kraje a města Blanska, kde se vymezují jednotlivé postupy kraje i města, tak aby byl tento investiční záměr naplněn. Další investicí je oprava silnice, známé jako serpentiny Klepačov, kdy bylo rozhodnuto o komisi na tuto akci, realizovanou prostřednictvím Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje od června do listopadu. Mohu také potvrdit velice dobrou spolupráci kraje a města například v oblasti sociální a zdravotní. V letošním roce Jihomoravský kraj schválil dotaci 4 miliony korun na dofinancování realizace stavby parkovací plochy u nemocnice, kde vznikne 134 nových parkovacích míst,“ řekl starosta Ivo Polák.

Jak konstatoval náměstek hejtmana Roman Hanák, kraj ve vztahu k přemostění řeky Svitavy vítá iniciativu města Blanska, kdy město realizuje potřebný výkup pozemků a dobudování místních komunikací a kraj tak bude řešit ono přemostění. „Co se týká stavu komunikací na okrese, jsme si vědomi, že jejich stav patří k jedněm nejhorším v kraji. Snažíme se to za poslední roky jejich stav sanovat, i když finanční možnosti kraje jsou omezené. Nicméně ve výhledu let 2016 až 2018 je pro okres Blansko v této oblasti alokováno něco okolo 700 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu a tyto finance přispějí ke zlepšení stavu komunikací na okrese,“ uvedl náměstek Hanák.

Spolupráci kraje o obcí na Boskovicku ocenila na výjezdním jednání krajské rady v Blansku také starostka Boskovic Hana Nedomová. „Je to jednak v oblasti investic do komunikací nebo ve zdravotnictví. Vítáme i spolupráci s krajem v oblasti sociálních věcí, školství či sportu,“ uvedla starostka Nedomová. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

 
 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace