Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krieglovu cenu získal Matěj Hollan za boj proti korupci

12.04.2013
Krieglovu cenu získal Matěj  Hollan za boj proti korupci

Autor: Marie Laudátová

Popisek: Matěj Hollan

Nadace Charta 77 udělila letos cenu Františka Kriegla Matějovi Hollanovi z Brna. Ocenila ho za nový typ občanského aktivismu, za boj proti nelegálnímu hazardu a korupci, za prosazování svobody informací. Spolupracuje také na projektu Rekonstrukce státu a angažuje se v hnutí Vraťte nám stát.

„Matěj Hollan propojuje jednotlivé regionální skupiny občanských aktivistů nad rámec jejich zaměření, aby nevnímali svá občanská práva pouze jednou za čtyři roky u voleb. Je zakladatelem občanského sdružení Brnění, které se snaží o regulaci hazardu v celé republice. Porušování zákona o loteriích úspěšně mapuje a inicioval takzvanou. MapyHazardu.cz. Za tuto aktivitu je mu často vyhrožováno. Jeho aktivizace občanů zastavila zničení tradičního Zelného trhu v Brně, kde hrozilo vybudování podzemních garáží. Připravil s přáteli Knihu hříchů brněnského magistrátu,“ zdůvodnila Nadace Charta 77 udělení ceny.

Rekonstrukce státu

 

Hollan je také spoluzakladatelem lobbistického a profesionálního projektu, propojujícího občanské protikorupční skupiny s politiky Rekonstrukce státu, působí ve sdružení protikorupčních aktivit Vraťte nám stát a snaží se veřejnost zapojovat do rozhodování zájmem o územní plán města.

„Využíváním zákona o svobodném přístupu k informacím rozkrývá řadu nevýhodných smluv a veřejných zakázek. Například v kauze Jižní centrum Brno, kde porazil mocné České dráhy,“ uvedla nadace. Na nebezpečné a směšné jednání brněnských úředníků poukazuje společně se svými přáteli na satirickém webu Žít Brno, který je celorepublikovou raritou. Hollan byl u udělení ceny dojatý. „Ještě mně asi úplně nedošlo, co se stalo,“ svěřil se.

Dlouholetá tradice

 

František Kriegl byl komunistický politik, který jako jediný odmítl podepsat Moskevský protokol a jeden ze čtyř poslanců Národního shromáždění, kteří na podzim 1968 hlasovali proti přijetí smlouvy o „dočasném pobytu“ sovětských vojsk na území ČSSR. Zároveň byl signatářem Charty 77. Cenu na jeho počest uděluje nadace od roku 1987 vždy v den narození, tedy 10. dubna. A to za mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a občanské svobody, národní nezávislost, suverenitu a demokracii.

Veronika Vindišová

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace