Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Vrátí starosta třináctimilionovou dotaci? Rozhodne Bradáčová

05.04.2013
Vrátí starosta třináctimilionovou dotaci? Rozhodne Bradáčová

Autor: bobovka.eu

Popisek: Bobová dráha, Němčičky

Kauza první bobové dráhy na jižní Moravě se dostala až na Nejvyšší státní zastupitelství. Na projekt získal třináctimilionovou dotaci současný starosta Němčiček na Břeclavsku Petr Slezák (ODS), před dvěma lety ale skončila bobová dráha v dražbě.

To se nelíbí vedení Regionálního operačního programu Jihovýchod, které požádalo o prověření podezření ze spáchání trestného činu zastupitelství pod vedením žalobkyně Lenky Bradáčové. 

„Obecně totiž nelze majetek pořízený z dotace po dobu pěti let prodat, to by bylo hrubé porušení smlouvy o poskytnutí dotace, v takovém případě požadujeme vrácení peněz,“ uvedla mluvčí ROP Jihovýchod Kateřina Dobešová.

Není jasné, kdo vlastní dráhu dnes

Celá situace je komplikovaná, protože na jedné straně podle Dobešové existuje příjemce dotace, který na základě výběrového řízení zakoupil bobovou dráhu v Němčičkách a zaplatil za ni a prokazuje, že je bobová dráha stále v jeho majetku.

„Na druhé straně existuje protokol o dražbě objektu, kde je ale dražitelem někdo jiný než příjemce dotace. Z protokolu nelze vyčíst, kdo nakonec dráhu vydražil. Požádali jsme dražební společnost, aby nám dodala informace o tom, čím prokázal dražitel, že je bobová dráha v jeho majetku a kdo je podle dražby nyní vlastníkem. Společnost nám odmítla tyto informace vydat, proto jsme se obrátili na Nejvyšší státní zastupitelství, aby tuto věc prošetřilo,“ dodala k případu Dobešová.

Slezákovi dokonce krajský soud obstavil majetek

Marcela Koutná z dražební společnosti Morava uvedla, že kauce se uskutečnila v roce 2011 a byla dobrovolná, mohli se jí tedy zúčastnit všichni zájemci. „Byla vydražená za vyvolávací cenu jeden milion dvě stě tisíc korun,“ informovala Koutná. Podnět k dražbě dal jeden z investorů stavby Martin Hicl. Jak uvedl, bobovou dráhu získal od Slezáka, který měl dluhy. „Společně s rodinou jsme se ale rozhodli, že dráhu dáme do dražby,“ nastínil Hicl. Dodal, že současným provozovatelem je opět Slezák. „Dráha nyní funguje,“ podotkl. Slezák se vzhledem k neukončenému vyšetřování nechtěl k záležitosti příliš vyjadřovat. Uvedl jen, že dodal ROP jihovýchod všechny potřebné dokumenty dokazující jeho nevinu.

Bobová dráha v Němčičkách byla postavená v roce 2010. Investoři stavby se dostali v minulém roce do finančních problémů. Slezákovi dokonce krajský soud obstavil majetek.  Stalo se tak poté, co dodavatel stavby Jiří Lhota podal na Slezáka trestní oznámení, protože mu prý dluží sedm milionů korun. Starosta to odmítl a tvrdí, že suma byla poloviční a nakonec si ji ani nevybral z banky, kde byla připravená. Obě strany nyní čekají na verdikt Vrchního soudu v Olomouci.

Veronika Vindišová

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace