Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Miloši, jsme s tebou! Táhni do Prahy, táhni za Putinem! Prezident na jižní Moravě mluvil i o vytlučených oknech

03.12.2014
Miloši, jsme s tebou! Táhni do Prahy, táhni za Putinem! Prezident na jižní Moravě mluvil i o vytlučených oknech

Foto: Daniela Černá

Popisek: Na Jižní Moravě má prezident příznivce.

Zatímco v Brně byl v pondělí slyšet pískot a asi stovka protestujících mávala červenými kartami, už teď je jisté, že v Blansku, kam pokračovaly kroky prezidenta v rámci jeho návštěvy Jihomoravského kraje, jsou někteří lidé vybavení na plánované setkání s hlavou státu také prapory a transparenty na jeho podporu. Hlava státu zavítala i do městečka Židlochovice.

Antimajdan souhlasí, že zpěvačky jsou k..dy

Už v odpoledních hodinách přijeli do Blanska podporovatelé prezidenta Miloše Zemana. „Jsme z hnutí Antimajdan,“ říká Jelena Vičanová, která vysvětlila, že na podporu prezidenta jejich hnutí sbírá podpisy pod petici. „Souhlasíme s jeho tvrzeními o sankcích i s tím, co řekl o Pussy Riot,“ dodala asi pětadvacetiletá Jelena. A používání vulgárních výrazů? To jí prý u prezidenta Zemana nevadí. „Že bych trvala na tom, aby kvůli tomu odstoupil, to ne. Pan Kalousek i pan Schwarzenberg jsou sami sprostí jako dlaždiči, takže ať si každý zamete před svým prahem. Vulgární výrazy jsou úplně všude. Navíc pan prezident to řekl z úplně jiného důvodu, než že by sám chtěl být vulgární. Jeho výrok měl znamenat to, že se chce přiblížit `havlistické kavárně`. Chtěl tím jen vyjádřit stav věcí,“ vysvětlila. Jelena Vičanová se účastnila také demonstrace na Klárově 17. listopadu ve prospěch prezidenta. „Nás nikdo nesponzoruje, pro některé je velmi finančně náročné do Prahy přijet,“ upozornila a také sebevědomě dodala: „Kdyby měli možnost lidé přijet do Prahy, tak bychom se i těm slavným červeným kartám vyrovnali.“

Asi hodinu před zahájením veřejného setkání s prezidentem republiky se předsálí kina v Blansku začínalo postupně zaplňovat. Mezi civilisty se mísili lidé z ochranky, kteří kontrolovali prostor. „Nemám ho ráda, to, jak reprezentuje naši republiku, se mi vůbec nelíbí. Používá vulgární výrazy. Nelíbí se mi také jeho vazby na Rusko, přitom Západ se spíš Východu straní,“ vysvětlovala osmatřicetiletá paní Věra z Blanska důvod, proč ji zajímá právě návštěva prezidenta republiky.

Zeman je první politik, který oslovil celý národ

Vyhraněný postoj zastává Pavel Matějka, který přicestoval z Prahy. „Je to první prezident, který byl zvolen národem. Proč to nerespektují? Kde je demokracie? Menšina má rozhodovat o tom, co tady má být? Zeman je první politik, který oslovil celý národ. Nekope za Ameriku, nekope za Rusko - a to je mu vytýkáno. Chce vrátit Čechům Českou republiku,“ uvedl Matějka, který také odmítá názor, že prezident má spoustu odpůrců, kteří se umí lépe zviditelnit. „Zrovna takové akce, jako jsou proti Zemanovi, pořádají i aktivisté, kteří Zemana podporují. Když jsme měli petiční stánky na Staroměstském náměstí a chtěli jsme, aby zabrala televize i nás, tak nám řekli, že nás nesmějí natáčet,“ postěžoval si na přístup veřejnoprávní televize.

První se ptá kritik prezidenta

V publiku se objevily i červené karty, symbol protestu. „V poslední řadě jsem jich i několik viděl, slibuji nositelům těchto červených karet, že dostanou právo na první otázku,“ přislíbil prezident. „Chtěl bych se zeptat, proč si myslíte, že vaše popularita rapidně klesá, proč nejste spojovacím článkem? Proč se nechováte jako činitel, který je činitelem země, jež je členem NATO. Proč se chováte prorusky?“ zazněla první otázka ze strany oponenta a tazatel ještě doplnil: „Chci vás poprosit, abyste se nad sebou zamyslel.“

Prezident nejdřív ocenil korektní charakter dotazu a pak řekl: „Označil jste mě za proruského prezidenta. Myslím si, že důvody tohoto označení vyplývají ani ne z mého vyjádření o Rusku, ale z mého vyjádření o Ukrajině. Já tvrdím, že na Ukrajině je občanská válka, částečně i z důvodu etnického rozdělení. Vůbec nepopírám, že jsou to Rusové, kteří pomáhají východní Ukrajině, a odsoudil jsem to jako akt agrese. Odmítám ale tvrdit, že došlo k ruské invazi vůči východní Ukrajině, protože by to konkrétně znamenalo, že nikdo z Ukrajinců v té občanské válce nebojuje a že tam bojují pouze Rusové. To podle mých informací není pravda.“

Zeman cituje: Zabij každého Poláka mezi 16 a 60 lety

Prezident pokračoval v tématu Ukrajiny. „Všiml jsem si, a není to jediný případ, že velká část české veřejnosti fandí Ukrajině a neví, že vedle demokratů na Majdanu byli i lidé s nacistickými symboly. Že tam byli banderovci, že ukrajinská povstalecká armáda hájí sídlo ukrajinského parlamentu, že ve Lvově je socha Stepana Bandery a na Majdanu visí jeho veliký obraz, a že je v očích méně informovaných lidí vnímán jako národní hrdina,“ uvedl Zeman, který také upozornil na citát Stepana Bandery ze začátku II. sv. války: „Zabij každého Poláka mezi 16 a 60 lety.“

Z publika se ozvala nesouhlasná reakce: „Ukrajina nejsou banderovci.“ Většina lidí ale reagovala potleskem. V debatě se pak další z občanů ptal na dopady sankcí. „Sankce zvyšují Putinovu popularitu,“ reagoval mimo jiné Zeman, který také vysvětlil, proč začali být lidé loajální vůči svému vůdci.

Mikrofon se pak dostal k jednomu z fanoušků Miloše Zemana, který přijel prezidenta pozdravit. „Na vaši podporu jsem založil na Facebooku skupinu, která si říká Podporujeme výroky Miloše Zemana. Chci vám vyřídit moc pozdravů. Vydržte. Ti, co vám zvedají červené karty, na ty nehleďte, oni z toho možná ještě nemají rozum. Naše skupina už čítá tisíce podporovatelů. Věřte tomu, že drtivá většina občanů této země stojí za vámi,“ uvedl jeden z občanů.

Návštěva prezidenta v Blansku neskončila úplně optimisticky. Než nasednul do limuzíny, stihli mu jeho odpůrci, kteří čekali před kinem, sdělit své názory: „Táhni do Prahy“, „Běž za Putinem“, provolávali.

Hlášení místního rozhlasu: Kvůli výpadku proudu se nebudou rozvážet obědy

„Městský úřad oznamuje, že kvůli výpadku proudu nebude pečovatelská služba rozvážet obědy. Do města přijede při příležitostí návštěvy Jihomoravského kraje prezident Miloš Zeman,“ znělo před příjezdem prezidenta z místního rozhlasu v obci Židlochovice. Centrum města bylo kvůli návštěvě uzavřeno, hlídáno policisty a množstvím členů ochranky. Kolem obchodů se trousilo jen pár místních lidí. „Tady je konec světa, nám tu od včerejška nejde proud,“ stěžovala si jedna z místních obyvatelek. Nakonec se ale podařilo technikům závadu odstranit.

Na teploty, které klesaly k minus pěti a nepříjemnou ledovku, si postěžoval i pětašedesátiletý rodák z Židlochovic, pan Jiří. „Je zima a jsem rád, že můžu teď zůstat doma, takže na setkání s prezidentem nepůjdu. Ale já proti němu nic nemám, je to pan prezident, tak je to hlava státu a takové ty dárečky, co po něm něco hází, ty by měli zavřít,“ zhodnotil.

Řeči pískotu jsem se nenaučil

Prezident v městečku nejprve zavzpomínal na období spojené se spuštěním provozu temelínské jaderné elektrárny, protože právě na zámku v Židlochovicích probíhalo jedno z jednání. „Děkuji tehdejším židlochovickým občanům, že nás až na zelené aktivisty, kteří stejně většinou pocházeli z Rakouska, přátelsky přivítali a postavili se za mě jako tehdejšího premiéra a tedy i za tehdejší vládu. Dnes jsem tu byl na návštěvě malého, ale skvělého řeznictví a viděl jsem tady jednu protestující dámu s píšťalkou a červenou kartou. Pevně doufám, že je i tady, protože já dávám vždy jako první otázku těm, kteří nesouhlasí. Když pískáte, zpravidla nevíte, co pískáte, řeči pískotu jsem se ještě nenaučil, ale je poctivá hra podat mikrofon té, co nesouhlasí, a poslouchat výměnu názorů a argumentů,“ uvedl také prezident s tím, že účelem jeho návštěvy je diskuze s občany. 

První se ke slovu dostala skutečně dáma s červenou kartou. „Přišla jsem protestovat proti tomu, jak nás pan prezident prezentuje v zahraničí, jak nám dělá špatné jméno, aby to viděli lidé v Praze a v Čechách, aby lidé věděli, že jsou i lidé jinde, kteří proti jeho chování protestují,“ uvedla tazatelka, které se také nelíbilo připínání medaile panu Sedláčkovi. „Bylo to naprosto nevhodné. Nechápu, jak mohl v takovém oblečení přijít do sálu,“ podotkla.

Miloš Zeman mimo jiné upozornil na to, že Sedláček je držitelem řady ocenění. „Na jedné misce vah máte jeho filmařské a televizní dlouhodobé dílo a na druhou tu nešťastnou fleecovou bundu, kterou shodil sebe sama,“ popsal. Vyjádřil se také k tomu, že někteří lidé proti jeho názorům protestují. „To je demokracie. Masarykovi také vytloukli okna, když mluvil o rukopisných falzech a studenti ho vypískali z posluchárny. Demokracie znamená svobodu názorů pro všechny,“ okomentoval.

Po skončení diskuze s prezidentem republiky se utvořil hlouček kolem místního starosty a pár lidí ještě pokračovalo v debatě. Místní starosta Jan Vitula si na setkání s prezidentem dal na sako placku s tváří Václava Havla. „Má to dva důvody. Jestli jsme na něco mohli být v České republice hrdí, tak je to politika, kterou tady zavedl pan Václav Havel a Karel Schwarzenberg v ní chtěl pokračovat, politika zahleděná na lidská práva a věci, které s tím úzce souvisí. Češi si ve své novodobé historii prožili věci, které byly hodně složité, a proto si myslím, že v této politice by bylo dobré pokračovat. Pan prezident Zeman, při vší úctě, je člověk, který se odchyluje jiným směrem a já se s tím nemohu srovnat,“ vysvětlil Vitula, se kterým stejný názor sdílí i židlochovický místostarosta: „U Václava Havla jsem nikdy žádný podtext necítil, a za to si ho nesmírně vážím. To byla demokracie v přímém přenosu.“

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

 

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
Zeman,