Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Vyzýváme vás k zákazu hazardu! Chceme být prvním krajem bez tohoto nešvaru, píše hejtman Hašek. Jak noví politici zareagují?

16.11.2014
Vyzýváme vás k zákazu hazardu! Chceme být prvním krajem bez tohoto nešvaru, píše hejtman Hašek. Jak noví politici zareagují?

Autor: Lucie Bartoš

Popisek: Herna, ilustrační foto

Jihomoravský kraj vyzval nově zvolená obecní a městská zastupitelstva k zákazu či regulaci hazardu. Hejtman Michal Hašek navrhnul, aby nově zvolená zastupitelstva měst a obcí rozhodla buď o úplném zákazu hazardu anebo o jeho radikálním omezení. Kromě toho píše i ministrufinancí Andreji Babišovi, a to kvůli sportu.

Referenda bohužel moc nepomáhají

Doporučení reflektuje dlouhodobou snahu o větší regulaci hazardu, který je celospolečenským problémem a v současnosti i tématem mnoha místních referend. Ta jsou bohužel často nejsou úspěšná z důvodu nízké účasti voličů.

Ptejte se svých politiků, jak zareagují na výzvu hejtmana

O doporučení jsou dopisem informována jednotlivá zastupitelstva obcí a měst na území Jihomoravského kraje.


 

Dopis hejtmana Haška novým zastupitelům.


Jde také o sport. Další dopis dostane Babiš

Krajské zastupitelstvo současně schválilo podání žádosti Ministerstvu financí o legislativní řešení výpadku příjmů rozpočtů obcí a měst ve vazbě na regulaci hazardu na jejich území a doporučilo zahájit jednání s ministerstvem financí o financování sportu v České republice. „Ministerstvo financí připravuje nový zákon o provozu hazardních her. Kraj považuje za správné vyslat jasný signál obcím i ministerstvu financí, aby tento problém byl dotažen do konce. Nelze říci jen zakažte hazard, ale také jakým způsobem pak budou následně financovány některé činnosti. Chceme být prvním krajem bez hazardu,“ řekl hejtman Michal Hašek a dodal: „V dopise ministru financí Andreji Babišovi vyzývám ke koordinaci řešení problému v rámci celé republiky.“

Výnosy z hazardu jsou čím dál vyšší

V současné době se obce a města podílí na výnosech z hazardu dle rozpočtového určení odvodů stanovených zákonem č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách. Příjmy obcí a měst České republiky v roce 2013 z těchto odvodů představovaly celkovou částku 5,5 miliardy korun (723,2 milionů korun činil odvod z loterií a podobných her a 4,771 miliard korun odvod z výherních hracích přístrojů VHP. Státní závěrečný účet České republiky za rok 2013 ke zhodnocení hospodaření obcí a měst uvádí, že na položce odvodu z VHP byl vykázán nárůst (meziročně o 1,3 miliard korun více).

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace