Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Přední advokát: Tohle je stát amatérů. Pánbůh pomáhej Sobotkovi, jestli myslí vážně to, co navrhl

02.09.2014
Přední advokát: Tohle je stát amatérů. Pánbůh pomáhej Sobotkovi, jestli myslí vážně to, co navrhl

Autor: ČSSD

Popisek: Takhle vypadá „ten správný“ předvolební billboard Bohuslava Sobotky

Partner advokátní kanceláře KŠB právník Martin Šolc hovoří o Česku v souvislosti s vyšetřováním některých složitých kauz jako o státě amatérů. Za absurdní rovněž považuje snahu vlády Bohuslava Sobotky obstarat všechny právní služby pomocí vlastních zdrojů. V rozhovoru pro časopis Týden se pozastavil i nad rusko-ukrajinským konfliktem a jeho důsledky pro Českou republiku.

Případ Mostecké uhelné společnosti, kterou v devadesátých letech ovládli její manažeři a kterou kvůli neustálým průtahům českých vyšetřovatelů nakonec „rozsekli“ až ve Švýcarsku, označil Šolc za amatérismus. „Jsme státem amatérů. Policie by potřebovala specialistu z konkrétní oblasti, jíž se to týká, aby v takto extrémně složité problematice získala přesný cit pro to, co právo povoluje a kde už je určité jednání přes hranici,“ myslí si právník.

„Když občas slyším v různých kauzách vyjádření policistů, vnímám to tak, že mají na některé složité věci sice vyhraněný názor, ale že je otázka, do jaké míry jim skutečně rozumějí; jsme ve světě amatérů,“ dodává.

Snaha státu ušetřit na právnících je populismus

Snahu vlády výrazně ušetřit na právnících, kteří zastupují stát v různých kauzách, považuje Šolc za populismus. „Pokud stát bude přemýšlet tak, že udělá všechno pomocí vlastních právníků, tak mu pánbůh pomáhej. Časem bohužel občas uvidíme, jak se v tomto směru stát vymáchá ve vlastní neschopnosti,“ uvádí právník s tím, že ani v rámci jedné advokátní kanceláře neumějí advokáti všechny právní obory. Tak jak by mohli umět všechno právníci na ministerstvech.

Odliv investorů v důsledku rusko-ukrajinské krize

Rusko-ukrajinský konflikt prý urychlil dlouhodobý trend odchodu investorů z České republiky. „Sedím s těmito lidmi u stolu pětadvacet let a najednou mám pocit, že jsou ohledně našeho regionu opatrnější, říkají si, nechám si svoje peníze radši u sebe, nebo je dám do něčeho jiného. Může to být iracionální. Prostě se jednou v noci probudíte a něčeho se bojíte. Člověk slyšel o někom, kdo přišel o peníze v Argentině, a říká si, nepřijdu já o své peníze v Česku, když se teď na Ukrajině dějí takové věci?“ popisoval Šolc obavy svých klientů s tím, že zejména vzdálenější institucionální investoři si kladou otázku, jak daleko je Ukrajina od Česka a raději zvažují investice v jiných částech světa.

Martin Šolc patří k předním českým expertům v oblasti korporačního práva, fúzí, akvizic a restrukturalizací. Loni se stal jako první člověk ze střední a východní Evropy v historii generálním tajemníkem největší mezinárodní organizace advokacie International Bar Association, která sdružuje zhruba čtyřicet pět tisíc advokátů z celého světa.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace