Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přední advokát: Tohle je stát amatérů. Pánbůh pomáhej Sobotkovi, jestli myslí vážně to, co navrhl

02.09.2014
Přední advokát: Tohle je stát amatérů. Pánbůh pomáhej Sobotkovi, jestli myslí vážně to, co navrhl

Autor: ČSSD

Popisek: Takhle vypadá „ten správný“ předvolební billboard Bohuslava Sobotky

Partner advokátní kanceláře KŠB právník Martin Šolc hovoří o Česku v souvislosti s vyšetřováním některých složitých kauz jako o státě amatérů. Za absurdní rovněž považuje snahu vlády Bohuslava Sobotky obstarat všechny právní služby pomocí vlastních zdrojů. V rozhovoru pro časopis Týden se pozastavil i nad rusko-ukrajinským konfliktem a jeho důsledky pro Českou republiku.

Případ Mostecké uhelné společnosti, kterou v devadesátých letech ovládli její manažeři a kterou kvůli neustálým průtahům českých vyšetřovatelů nakonec „rozsekli“ až ve Švýcarsku, označil Šolc za amatérismus. „Jsme státem amatérů. Policie by potřebovala specialistu z konkrétní oblasti, jíž se to týká, aby v takto extrémně složité problematice získala přesný cit pro to, co právo povoluje a kde už je určité jednání přes hranici,“ myslí si právník.

„Když občas slyším v různých kauzách vyjádření policistů, vnímám to tak, že mají na některé složité věci sice vyhraněný názor, ale že je otázka, do jaké míry jim skutečně rozumějí; jsme ve světě amatérů,“ dodává.

Snaha státu ušetřit na právnících je populismus

Snahu vlády výrazně ušetřit na právnících, kteří zastupují stát v různých kauzách, považuje Šolc za populismus. „Pokud stát bude přemýšlet tak, že udělá všechno pomocí vlastních právníků, tak mu pánbůh pomáhej. Časem bohužel občas uvidíme, jak se v tomto směru stát vymáchá ve vlastní neschopnosti,“ uvádí právník s tím, že ani v rámci jedné advokátní kanceláře neumějí advokáti všechny právní obory. Tak jak by mohli umět všechno právníci na ministerstvech.

Odliv investorů v důsledku rusko-ukrajinské krize

Rusko-ukrajinský konflikt prý urychlil dlouhodobý trend odchodu investorů z České republiky. „Sedím s těmito lidmi u stolu pětadvacet let a najednou mám pocit, že jsou ohledně našeho regionu opatrnější, říkají si, nechám si svoje peníze radši u sebe, nebo je dám do něčeho jiného. Může to být iracionální. Prostě se jednou v noci probudíte a něčeho se bojíte. Člověk slyšel o někom, kdo přišel o peníze v Argentině, a říká si, nepřijdu já o své peníze v Česku, když se teď na Ukrajině dějí takové věci?“ popisoval Šolc obavy svých klientů s tím, že zejména vzdálenější institucionální investoři si kladou otázku, jak daleko je Ukrajina od Česka a raději zvažují investice v jiných částech světa.

Martin Šolc patří k předním českým expertům v oblasti korporačního práva, fúzí, akvizic a restrukturalizací. Loni se stal jako první člověk ze střední a východní Evropy v historii generálním tajemníkem největší mezinárodní organizace advokacie International Bar Association, která sdružuje zhruba čtyřicet pět tisíc advokátů z celého světa.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace