Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Ostrá hádka: Babiš jasně řekl, k čemu jsou vládní výbory. A Sobotka s Bělobrádkem si to nenechali líbit

11.08.2014
Ostrá hádka: Babiš jasně řekl, k čemu jsou vládní výbory. A Sobotka s Bělobrádkem si to nenechali líbit

Autor: Hans Štembera

Popisek: Andrej Babiš

Ministr Pavel Bělobrádek by rád skrze nový vládní výbor kontroloval Správu státních hmotných rezerv. Tím by si ale posvítil i na možné Babišovy obchody. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Bělobrádkův nápad podpořil, ale Babiš tvrdí, že vládní výbory jen brzdí v práci. O koaličním střetu informoval deník Právo.

Správa státních hmotných rezerv nezahrnuje jen palivo, ale např. i maso či obilí, což jsou komodity, u nichž má své podnikatelské zájmy právě Babišův Agrofert. Nově zřízený výbor by si tak posvítil i na zájmy Agrofertu. A zatímco Sobotka návrh vítá jako dobrý nápad k diskusi, Babiš považuje práci výborů za zdržování. „Kolegové navrhují výbory často, myslím, že bychom měli spíš pracovat, než sedět na výborech,“ řekl Babiš.

Bitva o smysl výborů

Bělobrádek ale přidal pádnou odpověď. Vláda podle jeho názoru pracuje, když zasedá, což by si měli někteří členové kabinetu uvědomit. „Je to návrh, který měl rozptýlit podezření o střetu zájmů Agrofertu a Správy státních hmotných rezerv. Pokud o to pan ministr nemá zájem, divím se tomu,“ vzkázal předseda KDU-ČSL. 

Babiš ale trvá na svém. Výbory podle jeho názoru slouží často spíše k odkládání problémů než k jejich řešení. Jako příklad je možné poukázat na práci výboru, který dohlíží na vyrovnání státu s církvemi. Do procesu vydávání majetku ale nemůže nijak zasahovat. Prozatím se členové výboru sešli toliko třikrát a seznamovali se se stavem věcí.

Sobotka však přišel s protiúderem. „Je to jediná platforma, která se může legitimně zabývat podněty týkajícími se průběhu restitucí. Ať už je podávají poslanci, obce nebo občané,“ hájil práci výboru dohlížejícího na církevní restituce. Na obranu výboru se postavil i Bělobrádek. Kontroluje prý, aby nebyly majetky vydávány neoprávněně.

Kritice čelí i výbor pro personální nominace. Ten nechala zřídit také Sobotkova vláda a původně měl sloužit především jako pojistka proti rozdávání trafik politikům. Skutečné výsledky výboru jsou však diskutabilní. Ze 49 kandidátů, u kterých výbor posuzoval jejich způsobilost pro sezení v dozorčích radách, odmítl jediného.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace