Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ve spleti paragrafů

Koronavirus ve spleti paragrafů

Společně s advokátní kanceláří Vodák, Jehne probíráme pandemii z hlediska práva

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je na čase, pokud na to ještě máme, zaplatit nájem za kanceláře, zhasnout, zavřít za sebou dveře a odejít do historie. Klausův a Topolánkův poradce o ODS

31.05.2014
Je na čase, pokud na to ještě máme, zaplatit nájem za kanceláře, zhasnout, zavřít za sebou dveře a odejít do historie. Klausův a Topolánkův poradce o ODS

Autor: aTeo

Popisek: Ani grafik aTeo nevidí budoucnost ODS růžově.

Petice pro korunu jako nereálný slib, neustálé opakování o nutnosti změny bez viditelných činů a žádný náznak boje o ztracenou důvěru voličů. Pravicový publicista, člen ODS a bývalý poradce Mirka Topolánka a Václava Klause Tomáš Haas se podrobně rozepsal o své straně. Ve svém textu „Dosáhli jsme prý maxima možného“ neskrývá rozčarování z toho, kam strana jde a uvádí, že pokud není skutečná změna, bylo lepší za ODS zavřít dveře a jít do historie.

Tomáš Haas konstatuje, že ODS nemá šanci získat nové voliče, protože pravicových voličů v naší zemi zase tolik není. Strana by se podle něho měla snažit získat zpět své původní voliče, kteří ji po letech postupně opustili a ztratili v ní důvěru. Řada z těch lidí dnes volí hnutí ANO či TOP 09.

Podle Haase nemůže při hodnocení výsledku ODS uspět argument, že ji voliči opouštějí proto, že opustila své původní ideje a od pravicových myšlenek se odklonila. „Kdyby se voliči odvraceli od ODS jen kvůli nedostatku pravicovosti, největší stranou napravo od ČSSD by dnes byli Svobodní. Kolik voličů z toho jeden a půl milionu, které ODS ztratila, přešlo ke Svobodným?“ ptá se.

ODS podporuje vládu

V eurovolbách postavila ODS svoji kampaň na tzv. Petici pro korunu a tedy proti přijetí společné evropské měny. Jenže, jak Tomáš Haas upozorňuje, řada z těch, kdo petici podepsali, ani nevěděli, že ji organizuje právě ODS. Navíc šlo podle něho o naprosto nesplnitelný slib, jehož pochopitelná derealizace může ODS zase nějaké voliče ubrat.

Problém je prý i v tom, jak občanští demokraté v mnoha zásadních věcech souhlasí se Sobotkovou vládou. A to dokonce i tehdy, kdy vládu kritizují její vlastní poslanci. „Naše vláda se přesně řídí politikou Bruselu. Tak otrocky, že to budí odpor i v jejích koaličních stranách. V každé z nich se našli poslanci, kteří v průběhu krize vyjádřili znepokojení nad některým z kroků vlády. Například nad odmítnutím zabývat se osudem našich krajanů, Volyňských Čechů. Naše vláda se jim odměnila tím, že jejich volání o pomoc prohlásila za bezpředmětné. V diskuzi se nad tím pozastavovali i poslanci vládních stran. Za ODS se neozval nikdo. ODS deklarovala bezvýhradnou podporu vládě,“ nechápe Haas. Přitom od podpory ukrajinským neonacistickým silám se začíná prý distancovat i EU a ministr Zaorálek.

Voliči - živý inventář

Jak dále publicista Haas uvádí, ODS považovala své voliče za cosi jako živý inventář, s nímž se nemusí nic dělat a on zůstane. Jenže tak to není. ODS ubylo za poslední roky jeden a půl milionu voličů.

„A uvědomujeme si, že, jak postřehl jeden můj přítel, že včera večer volilo ODS 116 389 voličů - což při počtu členů ODS (24 000) se zhruba blíží počtu jejich rodinných příslušníků? Ale ODS je opět spokojená. Opět si pochvalujeme, že víc jsme získat nemohli. Dosáhli jsme prý maxima možného. A jestli je to pravda, jestli toto je maximum, čeho může kdysi tak silná strana dosáhnout, pak je na čase, pokud na to ještě máme, zaplatit nájem za kanceláře, zhasnout, zavřít za sebou dveře a odejít do historie,“ dodal ve svém kritickém zamyšlení publicista, člen ODS a exporadce několika premiérů a prezidenta Tomáš Haas.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace