Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ať si Stropnický schová své bláboly do divadelního klubu, rozčílil se publicista Ondřej Neff kvůli NATO

14.05.2014
Ať si Stropnický schová své bláboly do divadelního klubu, rozčílil se publicista Ondřej Neff kvůli NATO

Foto: Hans Štembera

Popisek: Martin Stropnický

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) prohlásil, že Česko odmítá přítomnost vojsk NATO na českém území, protože si naši občané ještě dobře pamatují invazi pěti armád Varšavské smlouvy v čele s armádou ruskou. Tato slova ale bezmála do běla rozpálila publicistu Ondřeje Neffa, který připomíná, že Česko je součástí NATO a pokud s tím Stropnický odmítá pracovat, nemá na svém postu co dělat. Bláboly prý může šířit v divadelním klubu.

Česká republika by na svém území nerada hostila vojska Severoatlantické aliance (NATO) v souvislosti s ukrajinskou krizí. Uvedl to ministr obrany Martin Stropnický (ANO) agentuře Reuters. Zprávu přinesl server Novinky.cz.

Češi ještě nezapomněli na sovětskou invazi

„Dobře víme, že stálé umístění jakýchkoliv cizích vojsk je stále problematické. Patřím ke generaci, která u nás zažila 80 tisíc sovětských vojáků v období normalizace, a je to pořád psychologický problém,“ vysvětlil svůj postoj Stropnický.

Poznamenal také, že Češi jsou zvláště citliví na přítomnost cizích vojsk v důsledku sovětské invaze do někdejšího Československa v roce 1968. A to prý i přesto, že by vojska NATO do Česka dorazila jen na pozvání Prahy.

Ministr nešetřil ani Rusko

Ministr by naopak ocenil rozšířenou spolupráci například během cvičení. „Posilovat přítomnost aliance na našem území v různých modifikacích, ano. Ale jakmile dojde přímo na vojenské jednotky, jsem spíš skeptický,“ dodal.

Kritice ze strany Stropnického neuniklo ani Rusko. Ministr ho obvinil, že vede v Česku a dalších evropských zemích dezinformační kampaň týkající se jeho cílů na Ukrajině. „Totální úmyslná manipulace s fakty, daty, okolnostmi, důležitými detaily - to je jedna ze základních metod, jichž ruská strana používá. Jsme svědky docela intenzivní dezinformační kampaně na našem území, a nejen na našem, ale i v ostatních evropských zemích, včetně těch velkých,“ prohlásil.

Bláboly o smutných zkušenostech s okupací ruské armády

Slova ministra obrany ale notně rozčílila publicistu Ondřeje Neffa, který na portálu Neviditelmý pes napsal, že Stropnický nemá na svém místě co dělat, pokud vojáky NATO považuje za cizí vojska. Součástí aliance je přece i Česká republika.

„Martin Stropnický by se měl vrátit mezi divadelní kulisy, pokud si myslí, že vojáci NATO jsou cizí vojáci. To je zásadní nepochopení a člověk, který si myslí něco takového, nemá na postu ministra obrany co dělat,“ míní Neff. Dále připomíná, že v čele Ruska dnes stojí politik, který velmi lituje rozpadu Sovětského svazu a rád by ho v určité podobě obnovil. Tím se v ohrožení ocitají okolní státy. Nejde jen o Ukrajinu, ačkoli tu už se Vladimiru Putinovi podařilo rozvrátit. Ohroženy jsou i Litva, Lotyšsko či Estonsko, které už ale jsou součástí NATO a pokud bude třeba, půjdou jim na pomoc i čeští vojáci na základě svých smluvních závazků.

„Bláboly o smutných zkušenostech s okupací ruské armády nechť si pan Stropnický schová do divadelního klubu. Tady jde o to, aby někdo jiný za nás byl ochoten nasadit krk, pokud bychom byli napadeni. Pan Stropnický má hlavní úkol: prosadit ve vládě zvýšení výdajů na obranu za situace, kdy se hovoří o třetí světové válce a šílenec v Kremlu skutečnou hrozbu znamená,“ varuje Neff.  Podle jeho názoru má Česká republika šanci pouze v případě, že bude plně fungovat v systému kolektivní obrany, jak to vidíme třeba u Polska. To přítomnost sil NATO na svém území vítá.

Co na to říkají další politici?

Co si o tom myslí ostatní politici? Ptal se jich server Parlamentní listy.cz. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se Stropnickému postavil – proti umístění vojsk NATO v ČR není.

„Jsme členem NATO a z toho plynou určité závazky. S těmi bychom v našich úvahách neměli být ve sporu. Podílíme se na společné obraně – máme z toho výhody vlastní bezpečnosti, ale měli bychom být ochotni v případě potřeby poskytnout své vlastní vojenské síly i teritorium,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD.

„Ministr obrany má v tomto případě pravdu. Můj názor je, že rozmístění stálých jednotek NATO v České republice je pro nás naprosto nepřijatelné. Argumentace o tom, že se jedná o rusko-ukrajinskou krizi, je v tomto případě pouze zástupným problémem, který se NATO snaží použít,“ míní předseda KSČM Vojtěch Filip.

Odmítáme strašit lidi armádami NATO

„Ministr obrany by měl umět rozpoznávat mezi spojenci a okupanty. Ale snad by bylo prospěšné, kdyby se podíval do Spojeného království, Německa či Polska, aby ten rozdíl viděl a poučil se,“ uvedl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

„Je rozdíl mezi pobytem cizích okupantů a pomocí spřátelených spojenců, kterými jsou armády NATO. Jiná věc je, před čím a před kým nám pomůžou s obranou? Rusko na nás útočit nebude – a být mostem k invazi do Ukrajiny a Ruska, to by byl skutečně historický průšvih. Jako demokraté jsme pro právo národů na sebeurčení v historických hranicích. A odmítáme je strašit armádami NATO,“ říká předseda Úsvitu Tomio Okamura.

„Myslím, že vůbec nechápe situaci. Vojska varšavského paktu nás okupovala proti vůli i tehdejších představitelů státu. Jsme součástí vojenského uskupení a blíží-li se ohrožení k naší východní hranici, pak by pro nás samozřejmě bylo dobré mít tu spojenecké základny,“ domnívá se poslanec ODS Marek Benda.

„Pan ministr ví, co říká,“ reagoval stručně lídr kandidátky ANO do eurovoleb Pavel Telička.

Ministr Stropnický otupuje hrany

Ministr Stropnický si je ale zřejmě vědom toho, jakou reakci svými slovy vyvolal, alespoň v části veřejnosti. Ve vyjádření pro server Novinky.cz zdůraznil, že odmítl nějakou trvalou přítomnost sil NATO na našem území, ale to ještě neznanemá, že by se ČR nezapojovala do akcí NATO.

„Naopak jsem i během své nedávné cesty do USA všem významným politikům, s kterými jsem měl tu příležitost se setkat, zdůrazňoval, že bychom rádi viditelnější alianční cvičení na evropském území a že jsme připraveni se do něj přiměřeně zapojit,“ upřesnil.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  .na .

Vložil: Redaktor KL